۵ اسفند ۱۳۹۲،‏ ۱۶:۴۸
کد خبر: 81058964
۰ نفر
عارف: مهندسان در تبدیل علم به فناوری نقش دارند

تهران - ایرنا - رییس گروه علوم مهندسی گفت: در سال های اخیر قشر مهندسان در كنار رسالت علمی خود توجه جدی به فناوری و تبدیل علم به فناوری داشته اند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا ، دكتر محمد رضا عارف عصر روز دوشنبه در مراسم بزرگداَشت روز مهندسی و تجلیل از استادان، مهندسان و دانشمندان جوان برجسته مهندسی در فرهنگستان علوم اظهار داشت: روز مهندسی بهانه ای است برای قدردانی از قشر ارزشمند و مهندسان كشور كه در ایفای دستاوردهای علمی كشور و ارتقای شاخص ها نقش دارند.

وی ادامه داد: مهندسان در صحنه سازندگی نقش كلیدی را در توسعه كشور و تامین رفاه و آسایش مردم داشته اند و در همین خصوص به طور جدی از تمام دست اندركاران و مهندسان كشور قدردانی می كنیم.

وی ادامه داد: قطعا سهم مهندسان درتوسعه عمرانی و صنعتی كشور بسیار بالاست به طوری كه مهندسان در خودكفایی كشور و بخش های زیربنایی و صنعتی توانسته اند كارهای علمی و ارزشمندی را به جامعه ارایه كنند.

به گفته وی فرهنگستان علوم نیز در راستای جایگاه راهبردی خود و در سیاست گذاری علم و فناوری و آینده نگاری توسعه كشور تشویق و ترغیب هایی را برای این دانشمندان و پژوهشگران در نظر دارد و اعطای پاداش و نشان علمی به این پژوهشگران را در دستور كار خود قرار داده است.

عارف اظهارداشت: در حقیقت توجه به چرخه علم و فناوری، صنعت و خدمات برای تولید ثروت ملی در اولویت فعالیت های گروه علوم مهندسی قرار گرفته است و برنامه محوری گروه توسعه علم و فناوری با توجه به سند چشم انداز 20 ساله كشور است.

رییس گروه علوم مهندسی افزود: یكی از اقدامات عملی گروه مهندسی معرفی الگوهای برجسته به جامعه مهندسی كشور است، در واقع این الگوها سهم بالایی در نوآوری های صنعتی و مهندسی، توسعه علوم مهندسی و دستاوردهای ارزشمند علمی و پژوهشی در این رشته دارند و در پیشبرد اولویت های كاری و برنامه های مهندسی گروه موثر هستند.

وی با بیان اینكه وظیفه مهندسان در توسعه علم بسیار بارز است گفت: توجه به سازمان های مردم نهاد و سیاست های كارگروه ، توسعه پایدار و چالش های آن كه در زمینه آب، انرژی، محیط زیست و مدیریت منابع مورد تاكید قرار گرفته اولویت هایی است كه در سال آینده به طور جدی در دستور كار گروه علوم مهندسی قرار دارد.

به گفته وی توسعه صنعت، استانداردها و آموزش ها، ‌برگزاری سمینارهای علمی، تعامل و همكاری با انجمن ها، نگاه فناوری به موضوعات مختلف و ایجاد پایگاه اطلاعاتی و شبكه ای از جمله دیگر برنامه ها و اقدامات كارگروه علوم مهندسی در سال آینده است.

به گفته وی در حال حاضر اتاق فكر مهندسان با 29 عضو برجسته فعال است و از ایده و نظرات دانشمندان جوان برجسته در قالب اتاق فكر دانشمندان جوان استفاده خواهیم كرد.

علمی ( 3 ) **1354**1599