نخست وزیر پاكستان بزودی راهی تهران می شود

اسلام آباد - ایرنا – وزیر كشور پاكستان گفته است كه 'محمد نواز شریف' نخست وزیر این كشور بزودی برای بحث درباره راههای نزدیكتر كردن روابط ایران – پاكستان، به تهران می رود.

'چودری نثار علی خان' كه اظهاراتش روز جمعه در روزنامه های اردو زبان 'نوای وقت، اكسپرس و دنیا' چاپ اسلام آباد و لاهور منتشر شد، گفته است: روابط ایران و پاكستان دوستانه و نزدیك است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران كشور برادر و دوست ما است و سوء تفاهم اخیر پیش آمده میان دو كشور پس از ربوده شدن پنج مرزبان ایران بزودی رفع می شود.

به گزارش ایرنا، روزنامه اردو زبان 'امت' چاپ شهر كراچی در جنوب پاكستان نیز گزارش داد: چودری نثار علی خان گفت كه وی برای حل فوری سو تفاهم پیش آمده میان ایران و پاكستان بزودی با سفیر تهران در اسلام آباد دیدار می كند.

پنج مرزبان ایرانی هفدهم بهمن ماه در منطقه جكیگور در شرق كشورمان از سوی یك گروهك تروریستی ربوده شدند.

روزنامه 'اكسپرس' پاكستان نیز در گزارش خود با اشاره به سفر نخست وزیر پاكستان به تهران به نقل از وی نوشته است كه یكی از اهداف این سفر، ایفای نقش به منظور نزدیك كردن و ارتقای روابط تهران – ریاض خواهد بود.

این روزنامه اردو زبان چاپ اسلام آباد نوشت: نواز شریف این اظهارات را در دیدار 'لارد نذیر احمد' نماینده مسلمان و پاكستانی الاصل در مجلس نمایندگان انگلیس در اسلام آباد عنوان كرده است.

در گزارش این روزنامه پاكستانی آمده است نواز شریف ضمن تاكید بر توان پاكستان برای ایفای نقش مهم و بمنظور نزدیك كردن امت اسلامی افزود كه وی خواستار حل و فصل تمام اختلافات میان كشورهای اسلامی و تحكیم روابط میان آنها است.

لارد نذیر احمد نیز پس از دیدار با نواز شریف در گفت وگو با خبرنگار روزنامه اكسپرس گفت: در این دیدار كه حدود دو ساعت بطول انجامید، با نخست وزیر پاكستان درباره موضوعات مختلف بویژه سفر آتی وی به ایران بحث و تبادل نظر كردم .

وی با اشاره به اینكه نخست وزیر پاكستان را از جزئیات سفر اخیرش به تهران و دیدار با مقامهای ایرانی مطلع كرده ، افزود: در دیدار با مقام های ایرانی به این نتیجه پی بردم كه كدورت هایی میان دو كشور در حال ایجاد شدن است.

این نماینده مسلمان مجلس انگلیس ادامه داد: حجم تجارت ایران و پاكستان تا سالهای گذشته معادل 1.3 میلیارد دلار بود اما تحریم های اخیر غربی كاهش شدیدی در روابط تجاری داشته و حجم دوسویه تجارت میان ایران و پاكستان هم اكنون به 300 میلیون دلار رسیده است.

لارد نذیر احمد به اكسپرس گفت كه نواز شریف به او گفته است بزودی با سفر به تهران گام های مهمی در مسیر گسترش روابط برادرانه میان كشورهای اسلامی و رفع سوء تفاهم ها برمی دارد.

پیش تر روزنامه 'دنیا' پاكستان نیز گزارش داده بود: نخست وزیر این كشور قرار است برای تبادل نظر و تصمیم گیری ھای مھمی دربارہ روابط دوجانبه و بررسی مسائل مرزی با مقام های ارشد جمهوری اسلامی ایران، به تهران سفر كند.

آساق ** 1095 ** 1575

سرخط اخبار جهان