مساحت حرم مطهر رضوی به یك میلیون متر مربع افزایش یافته است

مشهد- ایرنا- معاون املاك و اراضی آستان قدس رضوی گفت: مساحت محدوده حرم مطهر رضوی با اقدامات توسعه ای و بهسازی، به یك میلیون متر مربع افزایش یافته است .

جواد محسنی روز پنجشنبه در نخستین همایش سراسری نقشه برداری صنعت ساختمان در مشهد افزود: این در حالی است كه در گذشته محدوده حرم مطهر رضوی تنها 12 هزار متر مربع بوده است.

وی اظهار داشت: آستان قدس رضوی مجموعه ای است كه حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) را سرپرستی و نیازهای مختلف زائران را برطرف می كند.

وی گفت: بخشی از هزینه توسعه حرم مطهر رضوی از محل درآمد موقوفات و نذورات تامین می شود، بطور مثال به تازگی برای تملك 390 متر مربع مساحتی كه قرار است جز ورودی های صحن های حرم مطهر قرار گیرد، 42 میلیارد تومان به مالك آن پرداخت شده است.

وی اظهار داشت: احداث صحن های جدید، ساخت رواق های جدید و مقاوم سازی های بناهای قدیمی از جمله اقدامات توسعه ای حرم مطهر رضوی به شمار می رود.

محسنی خاطر نشان كرد: اقدامات مربوط به مقاوم سازی بناها و رواق های قدیمی مانند بنای مسجد گوهر شاد مرتبط با نقشه برداری است.

معاون املاك و اراضی آستان قدس رضوی افزود: مجموعه نقشه برداری حرم مطهر با قدمتی 70 ساله، سالانه 12 هزار نقشه كروكی را تهیه می كند.

وی ادامه داد: سابقه كروكی های حرم مطهر رضوی به هفت دهه پیش بر می گردد كه در ابتدا به صورت دستی و با تجهیزات ابتدایی تهیه می شد اما در سالهای بعد كروكی ها شكل بهتری یافت.

وی با بیان اینكه قدیمی ترین وقف نامه آستان قدس رضوی قدمت 600 ساله دارد، افزود: وقف نامه های قدیمی با خط های مختلف مانند نستعلیق و ثلث نوشته می شد كه گروه كارشناسی این خطوط را بازنویسی می كنند تا موقوفات همچنان مطابق با نیات واقفین هزینه گردد./2

7487 /664

سرخط اخبار استان‌ها