وزیر فرهنگ  و ارشاد اسلامی از دو موسیقیدان تقدیر كرد

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در آیین پایانی بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر از اردوان كامكار و فریماه قوام صدری به پاس چند دهه تلاش درعرصه موسیقی تقدیر كرد.

به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، دراین مراسم كه امشب- پنجشنبه - درتالار وحدت درحال برگزاری است، علی جنتی به همراه حسن ریاحی دبیر جشنواره با اهدا لوح تقدیر و تندیس جشنواره از این دو استاد و چهره ماندگار هنر موسیقی كشورمان تجلیل كردند.

فریماه قوام صدر به روی صحنه آمد و ضمن قدردانی از برگزار كنندگان جشنواره گفت: این رویداد نویدبخش روزهای خوب برای استعدادهای جوان و درخشان در عرصه موسیقی است.

وی جایزه خود را به فرزندان خود، گروه موسیقی تهران و علیرضا مشایخی رهبر این اركستر تقدیم كرد.

كامكار نیز كه مورد تشویق بسیار حاضران در تالار وحدت قرار گرفته بود، هنگام دریافت جایزه خود از آنان تشكر كرد.** فریماه قوام صدری

فریماه قوام صدری در سال 1329 در تهران متولد شد. وی از همان كودكی فراگیری موسیقی را زیرنظر پیانیست مشهور افلیا كمباجیان آغاز كرده و از دانشگاه هنرهای زیبای تهران فارغ التحصیل شد.

وی در سال 1352 با دریافت بورسیه تحصیلی وارد مدرسه موسیقی اكول نرمال پاریس در رشته پیانو و موسیقی مجلسی فارغ التحصیل شد، پس از بازگشت به ایران در سال 1356 همزمان با آموزش پیانو در مدرسه عالی موسیقی تهران (كنسروتوار تهران) به عضویت گروه داوران كنسرواتوار تهران نیز در آمد و فعالیت اجرایی خود را به عنوان تكنواز و همنواز در رادیو تلوزیون ملی ایران، دانشگاه تهران، انجمن فیلارمونیك تهران و كنسرواتوار تهران آغاز كرد.

وی در دوره های تخصصی گوناگونی چون دوره ویژه موسیقی مجلسی در آكادمی موسیقی كینجا در سیه نا (ایتالیا)، موسیقی مجلسی در دانشگاه تمپل فیلاد لفیا (ایالات متحده) و تكنوازی پیانو در دانشگاه مك گیل (كانادا) شركت داشته است و سال هاست كه به عنوان تكنواز و همنواز دركشور های ایران، فرانسه، اتریش، ایتالیا و آمریكا به اجرای برنامه می پردازد و پس از پایه گذاری گروه موسیقی تهران در سال 1372 به همراه علیرضا مشایخی ، تا به امروز به عنوان مدیر هنری ، تكنواز و همنواز اركستر موسیقی نو مشغول فعالیت است و كنسرت ها و برنامه های پژوهشی و آموزشی گوناگونی برگزار كرده است.

صدری از آغاز همكاری خود با مشایخی، ویرایش بسیاری از آثار پیانویی وی را بر عهده داشته است از وی می توان به عنوان كارشناس آثار پیانویی مشایخی نام برد.

از فریماه قوام صدری دو آلبوم ˈموسیقی برای پیانوˈ و ˈشهرزادˈ كه هر دو از آثار مشایخی هستند منتشر شده است .** اردوان كامكار

اردوان كامكار در سال 1347 در سنندج به دنیا آمد و یادگیری نوازندگی سنتور را از سن چهار سالگی نزد پدرش حسن كامكار آغاز كرد و در جوانی به همراه برادرش هوشنگ كامكار، كنسرتینوی سنتوری تصنیف كرد كه در آلبومی به نام بر تارك سپیده (همراه با یك كنسرتینوی كمانچه از برادرش، اردشیر) به بازار عرضه شد.

وی در سال 1359 به تهران آمد و فعالیت خود را به طور جدی در عرصه موسیقی آغاز كرد و با كمك برادرانش، هوشنگ و ارسلان، درس های هارمونی، كنترپوان و اصول آهنگسازی را فرا گرفت.

تقسیم ملودی های قطعات و تقسیم آن ها در دو دست یكی از ویژگی های نوازندگی اش است ، از مهمترین توانایی های وی، قدرت مساوی دستانش در نوازندگی بشمار می رود.

اردوان كامكار قطعه دریا را كه قبل از سال 1364 ساخته بود و چند سال یعد در سال 1369 در تالار وحدت اجرا كرد، وی علاوه بر آثاری كه برای تكنوازی سنتور خلق كرد، قطعات دیگری هم برای گروه نوازی سازهای ایرانی تصنیف كرد كه مورد توجه اهالی موسیقی قرار گرفت.

دومین كنسرتینوی سنتور اردوان كامكار كه با اركستر زهی و پیانو همراهی می شد، با نام ماهی روانه بازار موسیقی شد، این آلبوم، یك كنسرتینوی مشكل با فضایی رازآلود و با لحن و ریتم های كردی است.

بعد آن برفراز باد را منتشر كرد و در آلبوم شب، سكوت، كویر اثر كیهان كلهر نیز به عنوان نوازنده سنتور همكاری داشت.

این هنرمند توانا چند ماه پیش به منظور سكته مغزی راهی بیمارستان شد كه بعد از گذراندن دو هفته در بیمارستان و بهبودی نسبی مرخص شد.

بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر از 24 بهمن ماه به میزبانی 9 سالن در شهر تهران و استان های گلستان، فارس،كهگیلویه و بویراحمد، كرمانشاه، هرمزگان و سیستان و بلوچستان برگزار شد.

در بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر 112 گروه در بخش های جنبی ، بین الملل ، استعدادهای درخشان ، نسل دیگر ، كودك ، بانوان ، رقابتی موسیقی آوازی كلاسیك ایرانی و غربی ، پاپ و نمایش فیلم حضور داشتند.

فراهنگ**9266**2024**9252

سرخط اخبار فرهنگ