بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای نصب دوربین های جایگزین به ایران می آیند

تهران- ایرنا- معاون سازمان انرژی اتمی درباره سفر سه نفر از بازرسان آژانس بین المللی اتمی به ایران، گفت این بازرسان برای نصب دوربین های جایگزین در نیروگاه بوشهر كه در چارچوب پروتكل همكاری ایران و آژانس و تحت نظارت كامل سازمان انرژی اتمی انجام می شود، به تهران می آیند.

«اصغر زارعان» روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در این باره افزود: از سال های گذشته و در راستای همكاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، دربخش های فنی سایت های هسته ای و در نیروگاه بوشهر دوربین های نظارتی نصب شده بود، در حال حاضر به دلیل نداشتن ضمانت كمپانی های سازنده، این دوربین ها از رده خارج محسوب می شوند. بنابراین قرار شد دوربین های جدید با همان روش و ساز و كار قبلی جایگزین شود.

وی خاطرنشان كرد: ضمن اینكه این تغییرات در همه كشورها و تحت نظارت آژانس اعمال شده و جمهوری اسلامی آخرین كشور در حوزه تغییر و جایگزینی دوربین های نسل قدیم محسوب می شود.

معاون سازمان انرژی اتمی افزود:برای این منظور بررسی های لازم به عمل آمده است و پروتكل های مربوطه تنظیم شده اند. این 3 بازرس روز پنج شنبه به تهران سفر كرده و به مدت سه روز در بوشهر خواهند بود.

این مقام مسوول در سازمان انرژی اتمی تاكید كرد: نصب این دوربین ها با نظارت كارشناسان فنی مجرب سازمان انجام خواهد شد و تنها به بخش نیروگاه بوشهر نیز اختصاص دارد.

زارعان این اقدام را براساس پروتكل مربوط به همكاری ایران و آژانس در زمینه مونیتورینگ و نصب دوربین ها دانست و گفت: بعد از بحث ها و گفت وگوهای فراوان قرار بر این شد كه دوربین های جدید را با همان روش جایگزین موارد قبلی كنند.

وی همچنین توضیح داد: از آنجایی كه نیروگاه بوشهر در حالت اورهال (تعمیرات و تعویض سوخت) قرار دارد، به همین دلیل از این فرصت استفاده شد.چرا كه با آغاز مجدد فعالیت این نیروگاه امكان چنین اقدامی میسر نیست.

معاون سازمان انرژی اتمی تاكید كرد كه این مساله اتفاق جدیدی نیست و پیش از این هم دوربین ها در راستای همكاری های ایران با آژانس وجود داشته ،و قرار است دوربین های جدید جایگزین موارد قبلی شوند.

سیام(4)9173** 1418

سرخط اخبار سیاست