یكه زارع: سایت های ایران خودرو در خارج از تهران واگذار می شود

تهران - ایرنا - مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو از آمادگی این گروه برای واگذاری تمام سایت های خارج از تهران خود خبر داد و گفت: نخستین سایت مربوط به ایران خودرو در سمنان بود كه چندی پیش این سایت واگذار شد.

هاشم یكه زارع كه در حاشیه دهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت خودرو و در جمع خبرنگاران سخن می گفت، اظهار داشت: سیاست ایران‌ خودرو این است كه سایت مونتاژ خودرو در شهرستان‌ها نداشته باشد و به جای سایت‌های مونتاژ زیرساخت‌های صنعت خودرو مثل تولید موتور، گیربكس و اكسل را تقویت كند.

وی سپس به ظرفیت تولید خودرو در كشور اشاره كرد و گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید خودرو در كشور یك میلیون و 800 هزار دستگاه و نیاز بازار یك میلیون و 200 هزار دستگاه است كه این نشان دهنده وجود ظرفیت مازاد تولید در كشور است.

مدیر عامل ایران خودرو با اشاره به روزمرگی صنعت خودرو در شش سال گذشته یادآور شد: سه اولویت اصلی ما در ایران خودرو احیای شركت‌های قطعه ‌سازی، اصلاح ساختار مالی و همچنین هدایت منابع مالی جدید به سوی طراحی خودروهای جدید است.

وی در ادامه با بیان این كه در ماه‌های اخیر مذاكرات گسترده‌ای با خودروسازان خارجی برای توسعه‌ ی همكاری‌ها و تولید خودروهای جدید در ایران داشته‌ایم، افزود: در مذاكره با یكی از شركت های اروپایی مقرر شده است بر روی یك پلت‌فرم، دو خودروی سدان و شاسی بلند به صورت مشترك طراحی و تولید شود. علاوه بر آن قرار است تا این دو محصول جدید علاوه بر ایران، در زنجیره ی جهانی این خودروساز اروپایی عرضه شود.

به گفته ی یكه ‌زارع همچنین این شركت اروپایی با سرمایه‌گذاری 100 ‌درصدی خود یكی از محصولاتش را در ایران تولید و در بازارهای جهانی عرضه خواهد كرد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نهایی شدن مذاكرات با پژو ظرف روزهای آینده اضافه كرد: محور مذاكرات ایران خودرو و پژو فرانسه، نحوه سرمایه‌گذاری در ایران است؛ زیرا این شركت فرانسوی در مدت 15 سال حضور خود در ایران سود زیادی داشته، به طوری كه 23 درصد فروش محصولاتش در ایران بوده است.

یكه زارع در پایان تنها انگیزه خود برای آمدن به ایران خودرو را خودروساز شدن این شركت خودروسازی عنوان كرد وافزود: به عقیده ی بنده فقط 'سمند' خودروی ملی است و مابقی تولیدات به اسم ملی ایران خودرو، فیس لیفت تولیدات قبلی است.

دهمین نمایشگاه بین المللی صنعت خودرو روز چهارشنبه در شهر اصفهان گشایش یافت.

اقتصام (3) ** 1574