۲۲ بهمن ۱۳۹۲،‏ ۱۶:۲۵
کد خبر: 81040160
۰ نفر
حفاری چاه های گازی فاز ١٨ پارس جنوبی تكمیل شد

تهران - ایرنا- مدیر پروژه حفاری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی در شركت ملی حفاری ایران از پایان عملیات حفاری و تكمیل ١١ حلقه چاه گازی در فاز ١٨ خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از وزارت نفت، علیرضا لایجی گفت: حفاری در این فاز از فروردین سال ٨٩ با استقرار دستگاه حفاری دریایی به صورت كلید در دست (EPD) آغاز شده بود و با اتمام كار هم اكنون دستگاه حفاری در حال ترخیص از موقعیت این فاز است.

وی افزود: تمامی عملیات مورد نیاز این پروژه از جمله مطالعات، شناسایی لایه ها، زمین شناسی، مهندسی، برنامه ریزی، خدمات فنی، كالا و مواد و تامین دستگاه حفاری با مدیریت و تخصص ایرانی انجام شد.

لایجی با بیان اینكه متخصصان شركت پیش از این نیز ٣٥ حلقه چاه گازی را در فازهای ٥، ٩ و ١٠ پارس جنوبی تكمیل و در مدار تولید قرار دادند، افزود: كل متراژ حفاری بر روی پلت فرم فاز ١٨A ، ٤٧ هزار و ٩٨٣ متر است.

مدیر پروژه حفاری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی در شركت ملی حفاری گفت: عملیات نهایی تكمیل فاز ١٧ نیز توسط تلاشگران این شركت با پیشرفت بیش از ٩٩ درصدی در شرف پایان كار است و با برنامه ریزی صورت گرفته این فاز اسفند سال جاری تكمیل و تحویل كارفرما خواهد شد.

وی توضیح داد: تكمیل این پروژه در شرایط تحریم، دستاورد قابل توجه برای صنعت نفت كشور است و انجام چنین پروژه بزرگی با كیفیت مطلوب در سال حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی، برگ زرینی در كارنامه شركت ملی حفاری ایران محسوب می شود.

توسعه فازهای ١٧ و ١٨ میدان گازی پارس جنوبی با هدف تولید روزانه ٥٠ میلیون مترمكعب گاز طبیعی، ٨٠ هزار بشكه میعانات گازی و ٤٠٠ تن گوگرد و تولید سالانه یك میلیون تن اتان و ١,٠٥ میلیون تن گاز مایع (پروپان و بوتان) ˈLPGˈ در دست اجراست.

اقتصام (1)1070**1569