۲۱ بهمن ۱۳۹۲،‏ ۱۵:۴۰
کد خبر: 81038168
۰ نفر
پيام مديركل يونسكو به مناسبت روز جهاني راديو

تهران-ايرنا- مديركل يونسكو به مناسبت روز جهاني راديو (13 فوريه - 24بهمن ماه) طي پيامي راديو را از ملزومات ساختن جوامع فراگير دانش‌بنياد و ترويج احترام و تفاهم ميان مردم عنوان كرد.

به گزارش روز دوشنبه كميسيون ملي يونسكو در ايران در پيام ايرينا بوكووا، آمده است:در روز جهاني راديو ما رسانه‌اي را گرامي مي‌داريم كه همواره براي زنان و مردان درسراسر جهان اولين انتخاب است.

راديو كمك مي‌كند تا صداي گروه‌هاي محروم و در حاشيه‌مانده به گوش همه برسد، راديو به آموزش بي‌سوادان كمك مي‌كند و در هنگام بروز بلاياي طبيعي به حفظ جان‌ها كمك مي‌كند.

به عنوان نيرومحركه‌اي براي آزادي بيان و تكثرگرايي، راديو از ملزومات ساختن جوامع فراگير دانش‌بنياد و ترويج احترام و تفاهم ميان مردم است.

از مهم‌ترين فوايد راديو ترويج برابري جنسيتي و توانمندسازي زنان است. از مجريان پيشرو در اوايل قرن بيستم گرفته تا آناني كه امروز از مناطق جنگي گزارش تهيه مي‌كنند، زنان همواره نقش كليدي در رشد راديو داشته‌اند.

به عنوان شهرونداني كه در نقش خبرنگار،گزارشگر،تهيه‌كننده، متخصص و تصميم‌گيران كليدي فعاليت مي‌كنند، زنان در همه سطوحِ صنعت خبرگزاري حضوري فعال دارند و براي تبادل آزادي اطلاعات، عقايد و انديشه‌ها از طريق امواج راديو تلاش مي‌كنند.

در ادامه اين پيام آمده است: اما هنوز هم كارهاي زيادي مانده كه بايد انجام دهيم. كمتر از يك چهارم داستان‌هاي راديويي در مورد زنان است و اين در حالي است كه كمتر از يك سوم پست‌هاي بالاي مديريتي و راهبري در فضاي رسانه به زنان اختصاص يافته است. بدون شنيدن صداي بيش از نيمي از جمعيت جهان، چگونه مي‌توانيم از همه داستان مطلع شويم؟

يونسكو تلاش مي‌كند و متعهد شده است تا توازن را حفظ كند و تكثرگرايي و آزادي بيان را در راديو ترويج كند. زنان بايد از جايگاهي مساوي با مردان در توليد خبر، تصميم‌گيري و ساختارهاي مالكيت رسانه‌اي بهره‌مند باشند.

به همين دليل است كه يونسكو در تلاش است تا در سراسر جهان راديو را به عنوان رسانه‌اي مستقل و متكثر براي زنان و مردان توسعه بخشد و با توجه ويژه به مخاطراتي كه زنان خبرنگار را تهديد مي‌كند، فضايي ايمن‌تر براي فعاليت خبرنگاران ايجاد كند؛ در اين خصوص مي‌توان به ايجاد شبكه‌اي با عنوان ائتلاف جهاني رسانه و جنسيت در سال 2013 - يونسكو اشاره كرد.

مديركل يونسكو اعلام كرد: راديو قادر است هر پيامي را در هر زماني به هر مكاني منتقل كند. ضروري است تا اين توان را به نفع همه به طور كامل مهاركنيم. به اين واسطه، من امروز از همه مجريان و خبرگزاري‌ها از ايستگاه‌هاي راديويي محلي گرفته تا خروجي‌هاي بين‌المللي مي‌خواهم تا براي ترويج برابري جنسيتي و توانمندسازي زنان و مردان در راديو و از طريق راديو تلاش كنند. اين است پيام يونسكو در روز جهاني راديو.

فراهنگ(1)**9187**1588