۱۶ بهمن ۱۳۹۲،‏ ۱۶:۵۸
کد خبر: 81029443
T T
۰ نفر
كودكان و مصائب داشتن یك مادر شاغل

تهران - ایرنا - كمك برای به حركت در آوردن چرخ های زندگی، موجب شده بسیاری از زنان بویژه مادران، همپای مردان بخشی از اوقات خود را بیرون از منزل و در محیط های كاری سپری كنند.

گرچه این تلاش توامان برای معاش امری پسندیده ایست، اما عوارضی نیز دارد كه مهمترین آنها، ایجاد خلاء تربیتی در كودكان است كه بواسطه حضور ناكافی والدین در منزل شكل می گیرد.

مهدهای كودك در صورتیكه والدین شاغل، فردی را برای واگذاری كودك خود در اختیار نداشته باشند، اصلی ترین گزینه برای آنان است.

گرچه همواره بر نقش مهدهای كودك و مربیان بر تربیت كودكان تاكید شده، اما به باور صاحبنطران، والدین نقش هایی اصلی و پررنگ را در تربیت صحیح و در تمام مراحل رشد و تكوین فرزند خود برعهده دارند.

بر اساس اعلام سرشماری نفوس و مسكن سال 90 مركز آمار ایران، 20 میلیون و 55 هزار نفر از جمعیت كشور را شاغلان تشكیل می دهند كه از این سرشماری، سهم مردان 17 میلیون و 83 هزار و سهم زنان دو میلیون 72 هزار نفر است.

همچنین براساس نتایج این سرشماری، حدود 61 درصد از زنان شاغل بالاتر از 15 سال خود را متاهل و 30 درصد نیز مجرد معرفی كرده اند.** والدین شاغل چه می گویند؟

گرچه بسیاری از صاحبنظران بر نقش والدین در تربیت كودك تاكید دارند، اما سهم ویژه ای برای مادران به خاطر وابستگی و تامین نیازهای عاطفی و روحی كودك در این امر قائل هستند و معتقدند ارتباط محدود مادر با فرزند تاثیرات منفی برجای می گذارد.

«فرزانه» از جمله زنان شاغلی است كه به گفته خود هر روز صبح مجبور است كودك دو ساله خود را حتی در سرمای شدید هوا از خواب بیدار كرده و به والدین یا مهد كودك بسپارد.

وی می گوید: زمانی هم كه به خانه می رسم فرزندم پس از چند ساعت جنب وجوش در مهدكودك، به خواب می رود كه فقط نفس كشیدن او را حین خواب می بینم.

«محمد» كه دارای دو فرزند چهار و هفت ساله است نیز می گوید از آنجا كه همسرم مشغول كار بیرون از خانه است، فقط دو روز در هفته می توانیم روی تربیت فرزندان خود تمركز كنیم كه این زمان نیز كافی نیست.

«لیدا» نیز كه با مشكل «فرزانه» و «محمد» دست به گریبان است، می گوید: زمانیكه كه در كنار كودك خود هستم تمام امور تربیتی را تحت كنترل دارم اما زمانی كه از او برای مدت چند ساعت دور هستم، تربیت او دیگر در اختیار من نیست و نمی دانم كه چه چیزی یاد می گیرد.** موضوع تربیت فرزند فراموش شده است

استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا ضمن تحلیل پدیده مادران شاغل و سهم آنان در تربیت فرزند می گوید: بسیاری از بانوان شاغل، اكنون مشكلات جدی برای تربیت فرزند خود دارند و همین امر نگرانی های را به همراه دارد.

دكتر «عالیه شكربیگی» می افزاید: به خاطر شاغل بودن بانوان، اكنون موضوع تربیت فرزند به فراموشی سپرده و باعث شده كه تربیت فرزندان در محیط های اجتماعی مختلفی از جمله مهدكودك یا به دست پدربزرگ و مادربزرگ صورت گیرد.

وی می گوید: خستگی مادران شاغلی كه از محل كار به خانه مراجعه می كنند، فرزند را دچار نوعی رهاشدگی تربیتی می كند.

به گفته این استاد جامعه شناسی، فرزندانی كه در آغوش گرم خانواده و با حضور پدر و مادر تربیت می شوند دیگر دچار تفاوت تربیتی نمی شود.** مادران شاغل خستگی محل كار را به خانه نیاورند

رییس انجمن مددكاران اجتماعی ایران نیز می گوید: امروزه به خاطر تغییر ساختار جوامع و گسترش نیازها، نقش والدین بویژه مادران در مقایسه با جامعه سنتی تغییر كرده است.

دكتر «سیدحسن موسوی» در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا می افزاید: زنانی كه پس از ادامه تحصیل در عرصه های مدیریتی و اجتماعی فعالیت می كنند، بطور یقین نمی توانند در محیط خانه یا محل كار فرزندان خود را نگهداری كنند از این رو مجبور می شوند چند ساعتی فرزند یا فرزندان خود را در مهدكودك نگهداری كنند.

وی می افزاید: مهدكودك ها فقط بخشی از وظایف پدر و مادر را انجام می دهد، اما حسی كه كودك در كنار خانواده دارد با بودن كنار مربیان بسیار متفاوت است.

این مددكار اجتماعی با تشریح تاثیر حضور بلندمدت كودكان در مهد كودك ها می گوید: حضور كودكان در مهدهای كودك در مدت زمان های طولانی هفت تا 10 ساعته، تاثیر منفی بر روحیه آنان می گذارد كه ترس از جدایی از پدر و مادر، استرس و اضطراب روزانه از جمله آنها است.

وی كاهش حس اعتماد به نفس و نداشتن خلاقیت های مختلف را از دیگر پیامدهای منفی حضور كودكان در مهد كودك ها عنوان كرده و می گوید: البته با توجه به آموزش هایی كه كودكان در مهدهای كودك دریافت می كنند، ممكن است همه كودكان تحت تاثیر این اثرات منفی قرار نگیرند.

دكتر موسوی می افزاید: البته برخی مهدهای كودك، فرصت ها و امكانات آموزشی مناسبی دارند و می توانند در بروز خلاقیت كودكان نیز تاثیر مثبتی داشته باشند.

وی با بیان اینكه بهترین مهدكودك ها نیز خانه نمی شود، ادامه می دهد: ممكن است از جنبه هایی مهدكودك بتواند در فرایند رشد اجتماعی كودكان تاثیر مثبت داشته باشد، اما مادران باید وقت بیشتری با فرزندان خود صرف كنند.

دكتر موسوی تصریح می كند، مادران شاغل نیز نباید خستگی خود را وارد خانه كنند و ارتباط صمیمی تری با فرزندان داشته باشند تا بخشی از خلاء عدم وجود آنان در كنار فرزندان برطرف شود.فرجام سخن آنكه، تربیت فرزند و فرزندپروری یكی از پرافتخارترین و در عین حال دشوارترین تكالیف والدین در زندگی های امروزی است.

والدین بویژه مادران شاغل باید وقت بیشتری را به فرزندان خود به هنگام حضور در خانه اختصاص دهند كه بدون شك با چنین رویكردی می توانند ضمن تربیت صحیح فرزندان، بستر رشد سالم آنها را در كانون گرم و پر محبت خانواده رقم بزنند.

اجتمام(5) ** 7268 ** 1071

سرخط اخبار جامعه