تهران- ایرنا- سفر كارل بیلدت وزیرامورخارجه سوئد در ایران این روزها با حاشیه های جالبی همراه بوده است.

كارل بیلدت كه صبح دیروز (دوشنبه) سفر خود را به ایران آغاز كرد، اصفهان را نخستین مكان برای بازدید خود در نظر گرفت. به این ترتیب وی روز گذشته مهمان اصفهانی ها و بناهای تاریخی شهر آنها بود.

وی كه پیش از این، خبرهایی در رسانه ها مبنی برعلاقه اش به استفاده از شبكه های مجازی منتشر شده بود، در سفر چند روزه اش بخوبی این خصیصه را به نمایش گذاشت؛ چرا كه به محض حضور در شهر اصفهان علاوه بر انتشار تصویر، گزارشی هم از سفرش در وبلاگ خود منتشر كرد.

كارل بیلدت در این یادداشت اطلاعاتی درباره تاریخ اصفهان از جمله پایتخت بودن این شهر در دوران صفویه نوشت و از جایگاه فرهنگی این شهر به نیكی یاد كرد. از نوشته های وی در فضای مجازی می توان دریافت كه وزیرامورخارجه سوئد تحت تاثیر میدان نقش جهان و مساجد این شهر قرار گرفته است.

وی در مطلب خود در وبلاگش نوشته : اصفهان قابلیت تبدیل شدن به یكی از مقاصد گردشگری جهان را دارد.

بیلدت همچنین عنوان كرده است: با همه كسانی كه در شهر برخورد داشتم از سیاست تعامل و گشایش دولت جدید با جهان استقبال می كردند.

در تصویری كه در صفحه شخصی كارل بیلدت در فضای مجازی منتشر شده است، وی در حال عكاسی از یكی از مساجد تاریخی شهر اصفهان دیده می شود.

وی كه ظهر دیروز مهمان استاندار شهر تاریخی اصفهان بوده دراین باره نیز نوشته : در دیدار با استاندار اصفهان درباره سیاست های دولت روحانی گفت و گو كرده و رفع مسائل اقتصادی را جزو اولویت‌های دولت روحانی می‌ داند.

كارل بیلدت حتی جزییات هواشناسی و بارش مختصر برف و بی آبی رودخانه زاینده رود را نیز از قلم نیانداخته و پیش بینی كرده بارش برف اخیر موجب جاری شدن دوباره آب در این رودخانه شود.

وزیرامورخارجه سوئد پس از گشت و گذار در اصفهان امروز در تهران دیدارهای رسمی خود را آغاز كرد.وی در اولین گام با دكتر ظریف وزیرامورخارجه كشورمان دیدار و گفت و گو داشت و ظهر امروز در نشست مشترك با نمایندگان رسانه های داخلی و خارجی شركت كرد.

به نظر می رسد حضور تعداد زیادی از خبرنگاران ،عكاسان و تصویربرداران رسانه های مختلف داخلی وخارجی كه برای پوشش این رویداد حضوریافته بودند، از نظر وزیرامورخارجه سوئد سوژه خوبی برای عكاسی بودند ، چرا كه در ابتدای حضور وزیران خارجه ایران و سوئد دراین نشست مشترك، كارل بیلدت از دوربین تلفن خود برای ثبت این لحظه استفاده كرد.

نگاه عجیب دكتر ظریف به وی از دیگر نكات جالب این نشست بود.

در بخش دیگری از این نشست ، ظریف وقتی قصد داشت به مذاكرات ایران و شش كشور غربی درباره پرونده هسته ای ایران اشاره كند، گفت: گروه 1+5 و یا به گفته غربی ها 3+ 3 ، البته شاید بهتر باشد مثل كشورهای عربی به آنها گروه 6 گفته شود.

وی همچنین وقتی قصد داشت به روابط طولانی ایران و سوئد اشاره كند گفت: این دو كشور روابط طولانی با هم دارند، برخی 150 سال و تعدادی دیگر آن را بیش از 300 سال عنوان كرده اند.

رییس دستگاه دیپلماسی كشور سپس به خنده گفت: باید كمیسیونی برای بررسی این موضوع تشكیل شود.

وزیرامورخارجه سوئد پیش از سفر به تهران ، در چهل و چهارمین اجلاس اقتصاد جهانی در داووس سوئیس با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز دیدار كرده بود.

وی روز پنج شنبه تهران را ترك خواهد كرد.

سیام**9173**1449