وزارت نفت از شركت‌های فرانسوی برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز ایران دعوت كرد‌

تهران - ایرنا - معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با معرفی بخشی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری نفت و گاز در ایران از شركت‌ های فرانسوی برای حضور در صنعت نفت و گاز ایران دعوت و تاكید كرد كه استراتژی ما در این زمینه نگاه صریح به آینده مصرف انرژی در جهان با تامین نیاز انرژی در اروپا است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی ماجدی صبح روز سه شنبه در همایش اقتصادی ایران و فرانسه بر ضرورت افزایش 60 درصدی مصرف گاز در جهان تا سال 2030 تاكید كرد و اظهار داشت: اگرچه براساس پیش‌بینی‌ها رشد اولیه انرژی در سال 2030 به 1.6 درصد در سال كاهش پیدا می‌كند، اما مصرف انرژی توسط هر نفر حدود 0.7 درصد در سال افزایش می‌یابد.

وی با بیان آنكه بیشترین رشد انرژی در این بخش مربوط به گاز طبیعی است، اضافه كرد: برغم تلاش‌های اروپا برای كاهش وابستگی به واردات نفت و گاز تا سال 2030 این منطقه همچنان به واردات نفت و گاز نیاز دارد.

معاون وزیر نفت گفت: عمده واردات اروپا از كشورهای خاورمیانه خواهد بود و كمبود انرژی اروپا در زمینه محصولات ثابت می‌ماند، این در حالی است كه نیاز به مصرف گاز 60 درصد افزایش می یابد.

وی افزود: واردكنندگان اروپایی نیاز به مصرف گاز بیشتری خواهند داشت و با توجه به اینكه تولید داخلی آنها كم است، نیاز به یك ساختار پویا و با ثبات برای تامین انرژی دارند.

معاون بین‌الملل وزیر نفت گفت: سرمایه‌گذاری‌های آزاد و غیرسیاسی و ساختار حقوقی متفاوت‌تر و منصفانه‌تر و همكاری ‌های چند جانبه باعث نزدیكی مناسبات دو كشور خواهد شد.

وی با تاكید بر اینكه امنیت تامین انرژی باید مورد احترام همه كشورها قرار گیرد، گفت: كشورها باید مسئولیت تامین امنیت كافی را در بازار روبه رشد انرژی برعهده بگیرند.

وی معتقد است: موقعیت استراتژیك ایران و همچنین دسترسی به آبهای آزاد این كشور را در منطقه به عنوان یك نمونه ژئوپلتیك مناسب تبدیل كرده است.

معاون امور بین‌الملل وزیر نفت گفت: ایران چهارمین دارنده نفت و اولین دارنده ذخایر گازی در جهان است و می‌تواند در تامین امنیت انرژی و تلاش برای ثبات در این زمینه تاثیرگذار باشد.

وی افزود: براساس برنامه پنجم توسعه صنایع نفت و گاز ایران نیاز به 230 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری دارد كه 150 میلیارد دلار آن باید در پروژه‌های جاری استفاده و 55 درصد از این مقدار به توسعه و ارتقا نفت و گاز اختصاص داده شود.

وی با تاكید بر اینكه برای جذب سرمایه‌گذار باید رویكرد تشویق و جذب را مدنظر قرار داد، گفت: برای تجدید موافقت‌نامه‌های نفتی با توصیه بر ارائه مشوق‌های سرمایه‌گذاری مانند تامین ذخایر و مشوق‌های قیمتی برای شركت‌های پالایش نفت، قیمت 5 درصد زیر فوب خلیج فارس قابل تأمل است.

ماجدی گفت: ایران یك تامین كننده انرژی نامدار و قابل اعتماد در جهان است و از همكاری تجار ایرانی و فرانسوی برای توسعه سرمایه‌گذاری‌ها در زمینه انرژی حمایت و استقبال می‌كند.

اقتصام(3)1574**1558