تهران - ایرنا - رسانه های خارجی سفر هیات فرانسوی به تهران را آغاز فصل نو از سرگیری و گسترش روابط اقتصادی ایران با جهان عنوان كردند.

به گزارش ایرنا، بزرگترین هیات تجاری فرانسوی و اروپایی متشكل از صاحبان صنایع مختلف اقتصادی بامداد روز دوشنبه (14بهمن/سوم فوریه) وارد تهران شدند.

این هیأت تجاری شامل صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی در حوزه های نفت، گاز، پتروشیمی، آب، برق، حمل و نقل هوایی، ریلی، زمینی، دریایی، صاحبان صنایع خودرو، صنایع سیمان، صنایع فلزات و همچنین فعالان اقتصادی در حوزه های دارویی، بهداشتی، فن آوری ارتباطات و مخابرات IT و ICT ، صاحبان هتل ها، مؤسسات مالی، بانكی و تامین سرمایه و همچنین فعالان گردشگری است.

همایش ایران و فرانسه با شركت 400 نفر از صاحبان صنایع دو كشور و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز سه شنبه برگزار می شود.

براساس گزارش شبكه اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن وتجارت این هیات تجاری به مدت سه روز در ایران اقامت خواهند داشت و زمینه های همكاری را بین دو كشور بررسی می كنند.

توافق ژنو دو سبب ایجاد زمینه های جدیدی برای همكاری میان شركت های معتبر اروپایی و ایران فراهم ساخته و تاكنون هیات های مختلفی از كشورهای ایتالیا، آلمان، چین، گرجستان و هند برای مشاركت در بخش معدن و صنایع معدنی كشورمان به تهران آمده اند.*رسانه های خارجی

تارنمای رادیو بین المللی فرانسه با نگاهی مثبت به موضوع پرداخته، می نویسد: بیش از یك صد تن از نمایندگان ده ها شركت فرانسوی به منظور بررسی امكان از سرگیری و گسترش روابط اقتصادی با ایران، صبح روز دوشنبه وارد ایران شدند.

این رسانه موضوع این سفر را از دو زاویه بررسی كرده، می افزاید: این نخستین و مهمترین ماموریت اقتصادی و مالی این هیات فرانسوی، پس از آغاز كاهش تدریجی تحریمهای بین المللی علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی است.

سایت اینترنتی رادیو فرانسوی، با اشاره به این كه سازمان 'مدف' بزرگترین تشكل بخش خصوصی فرانسه ریاست این هیات اقتصادی را عهده دار است، از دیدار ' محمد نهاوندیان' رئیس دفتر رئیس جمهوری و نمایندگان اتاق صنایع و بازرگانی ایران با اعضای این هیات در نخستین مرحله از سفر به تهران خبر داده است.

همچنین این منبع خبری یادآوری می كند: 'پیر مسكویچی' وزیر دارایی فرانسه، روز یكشنبه در آستانه سفر هیات فرانسوی به تهران، ابراز امیدواری كرد كه این سفر زمینه های لازم برای همكاری های میان دو كشور را فراهم نماید.

قرار است امروز (سه شنبه) هیات فرانسوی با برخی از صاحبان صنایع در ایران دیدار و گفت ‌وگو كنند.

به نوشته این منبع خبری، یك منبع نزدیك به سفارت فرانسه در تهران نیز به خبرگزاری رویترز گفته است كه سفر هیات نمایندگی فرانسوی به تهران تنها در چارچوب بررسی امكان از سرگیری و گسترش روابط انجام شده است.

پایگاه اطلاع رسانی صدای آمریكا نیز به موضوع سفر هیأت اقتصادی فرانسه به ایران پرداخته، به نقل از 'پیر مسكویسی' وزیر دارایی فرانسه می نویسد: در صورت برداشته شدن تحریم ها علیه ایران، فرانسه فرصتهای اقتصادی قابل توجهی در ایران خواهد داشت.

این منبع خبری همزمانی اظهارات امیدبخش وزیر داریی فرانسه در این باره را با سفر هیأت بزرگ اقتصادی فرانسوی به تهران یادآور می شود.

صدای آمریكا، به مواردی مثبت در این باره از جمله ابراز امیدواری مسكویچی وزیر دارایی فرانسه پیرامون فراوانی فرصتهای اقتصادی برای فرانسه در ایران در صورت بهبود شرایط، اعلام شركت 'رنو' فرانسه برای از سرگیری ارسال قطعات به ایران نگاهی گذار دارد.

تارنمای بی بی سی هم در این باره این سفر به گونه ای خوش بینانه می نویسد: سفر نمایندگان بیش از یكصد شركت فرانسوی از جمله شماری از عظیم ترین نامهای فعال در اقتصاد اروپا بزرگترین نشانه آمادگی غرب برای از سرگیری سرمایه گذاری در ایران تلقی شده است.

این منبع خبری انگلیسی، یادآور می شود: آن هم بعد از نزدیك به یك دهه فشار، تنش و تحریم در رابطه میان ایران و اروپا؛ ولی حالا مقامهای ایران می گویند كه اروپا برای بازگشت به بازار ایران مسابقه گذاشته است.

'در اروپا هم می گویند این دید و بازدیدها برای تشویق ادامه همكاری ایران با غرب است. البته هنوز گفت وگوها در مرحله ارزیابی است.'

این رسانه خارجی تصاویری را همراه با این گزارش منتشر كرده است.

پایگاه اطلاع رسانی رادیو فردا هم زیر عنوان 'مذاكرات نمایندگان ۱۴۰ شركت فرانسوی در تهران برای تجارت با ایران' به موضوع می پردازد.

رادیو فردا به سفر هیاتی از كارفرمایان ۱۴۰ شركت فرانسوی به تهران، ورود بزرگترین هیات تجاری غربی طی ۳۰ سال اخیر به ایران، نقل گزیده سخنانی از برخی مسئولان ایرانی و خا رجی دست اندركار در این ارتباط و برنامه دیدارهای اعضای این هیات با مقامات ایرانی، نگاهی گذرا دارد.

رادیو فردا، قسمت هایی از سخنان 'مهدی میرابوطالبی' معاون كل سازمان توسعه تجارت ایران را در این رابطه نقل و از قرار ملاقات هیات سرمایه‌گذاری فرانسه در جریان این سفر با مقامات ارشد جمهوری اسلامی از جمله وزیر صنعت، معدن و تجارت و وزیر نفت خبر می دهد.

بنا بر گزارش این رسانه خارجی، شركت های نفتی توتال، مهندسی آلستوم، تله‌كام گروپ اورنج، نمایندگانی از شركتهای خودروسازی رنو و پژو به همراه قطعه‌سازان بزرگ فرانسه مانند كنتیننتال و میشلن از شركت‌های فرانسوی محسوب می‌شوند كه در تركیب هیات یاد شده، به تهران آمده‌اند.

بنا بر این گزارش، 'فرانسوآ نیكولو' سفیر پیشین فرانسه در ایران، نیز به رویترز گفته است كه شركتهای فرانسوی كه پیش از این در ایران فعالیت داشتند تمایل بازگشت به بازار ایران را دارند.

نامبرده در این ارتباط از شركت‌های رنو، پژو سیتروئن، گروه ایرباس، كردیت آگریكول،گروه‌های مالی سوسیتهژنرال و بی ان پی پاریبا نام برده است.

رادیو فردا یادآور می شود: سفر تازه هیات تجاری بزرگ فرانسوی به ایران پس از آن انجام می‌شود كه هیات‌های مشابهی اخیرا از هلند، آلمان، ایتالیا، كره جنوبی، و دیگر كشورها برای یافتن فرصت‌های جدید تجاری وارد تهران شده‌ بودند.

به نوشته این رسانه آمریكایی، بسیاری از شركتهای غربی پیش از تشدید تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی در ایران فعالیت داشتند و هم‌ اینك با امضای توافقنامه موقت اتمی در ژنو، چشم‌انداز فرصت‌های جدیدی برای حضور در بازار ایران به‌ روی آنها گشوده شده ‌است.

در این میان تنی چند از كارشناسان كه رسانه های خارجی از آنها به عنوان كارشناس اقتصادی یاد می كند در این باره اظهار نظر كرده اند.

برخی از این كارشناسان معتقد به ایجاد فضای كسب و كار در ایران برای سرمایه گذاری شركت های فرانسوی هستند، برخی سفر نمایندگان شركت های فرانسوی به ایران را تبلیغاتی می دانند، عده ای حضور شركت های فرانسوی در ایران را بزرگترین نشانه تمایل به ارتباط اقتصادی غرب با ایران در دهه اخیر تفسیر می كنند و عده ای هم به موضوع از زاویه كمك به ایران نگریسته و سفر این هیات را بی تاثیر در راستای كمك به جهش اقتصادی ایران مورد ارزیابی قرار داده اند.

ایرانم**7074**1144