نعمت زاده: حجم مبادلات ایران وفرانسه باید به بیش از 5 میلیارد دلار افزایش یابد

تهران - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینكه حجم مبادلات ایران و فرانسه با وجود ظرفیتهای بالا در سطح پایینی قرار دارد، گفت: حجم مبادلات میان دو كشور باید با توجه به ظرفیت های موجود به بیش از 5 میلیارد دلار افزایش یابد.

به گزارش خبرنكار اقتصادی ایرنا، محمدرضا نعمت زاده روز سه شنبه در همایش اقتصادی سرمایه گذاری ایران و فرانسه كه در سالن اجلاس برگزار شد، افزود: ایران در راستای برنامه چشم انداز 1404 مبنی بر تعامل سازنده و همگرایی با جهان و براساس اصول عزت، حكمت در رسیدن به رشد اقتصادی پایدار و رقابت سازنده و رقابت پذیری، آماده همكاری با فرانسه است.

وی ادامه داد: رویكرد دولت ایران مبنی بر تعامل سازنده با جهان از طریق همكاری منطقی و گسترس همكاری ها با همه كشورها براساس احترام متقابل است و آمادگی دارد روابط خود را با فرانسه در همه زمینه ها آغاز كرده و گسترش دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران با دارا بودن منابع غنی نفت و گاز، معادن گسترده، بازارهای مناسب روبه گسترش و موقعیت ژئوپلتیكی و همچنین فرانسه با موقعیت ممتاز و شركتهای دارای فناوری بالا در بخش های مختلف صنعتی می توانند شركای مناسبی برای یكدیگر باشند.

نعمت زاده با بیان اینكه در چند سال گذشته مشكلات و محدودیت های بین المللی مانع از استفاده از فرصت های بین دو كشور به ویژه در صنعت خودروسازی و حوزه سرمایه گذاری شده است، ابراز امیدواری كرد كه با روی كار آمدن دولت جدید در ایران، فصل جدیدی از روابط میان دو كشور آغاز شود و ایران و فرانسه به شركای استراتژیك یكدیگر تبدیل شوند.

وی با اشاره به مزیت های بسیار زیاد در اقتصاد ایران، اظهار داشت: علاقمندیم با توجه به توانایی های بخش خصوصی دو كشور در پروژه های اقتصادی، زمینه های پیوند همكاریهای متقابل فراهم شود تا بتوانیم اجرای پروژه های مشترك را سرلوحه كارهای خود قرار دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: برای رسیدن به همكاری های متقابل اقتصادی پیشنهاد می شود نشست كمیته تجاری میان دو كشور و نمایشگاه های اختصاصی در هر دو كشور برگزار شده و ایران وفرانسه به تبادل هیات های تجاری مبادرت ورزند.

نعمت زاده سپس تصریح كرد: در این راستا نیاز است همكاری های سابق بانكی میان دو كشور سریعتر برقرار شود.

وی در پایان از اعضای هیات تجاری فرانسه خواست از كارخانه های تولیدی و صنعتی كشور دیدن كرده تا بتوانند با توانایی ایران بیش از گذشته آشنا شوند.

اقتصام(3)1053/1574**1558