وزارت خارجه متولی كمیته بازگشت ایرانیان/ 95 درصد ایرانیان مقیم خارج برای رفت و آمد مشكلی ندارند

تهران - ایرنا - معاون كنسولی، مجلس و امور ایرانیان وزیر امور خارجه با بیان اینكه وزارت خارجه متولی اصلی كمیته بازگشت ایرانیان خارج از كشور است، گفت: تقریبا 95 درصد ایرانیان خارج از كشور برای رفت و آمد هیچ مشكلی ندارند.

«حسن قشقاوی» در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایرنا در پاسخ به سوالی در مورد تشكیل كمیته بازگشت ایرانیان خارج از كشور افزود: در كمیته بازگشت ایرانیان خارج از كشور مجموعه ای از چند سازمان و نهاد فعالیت می كنند اما به دلیل این كه در خارج از كشور سفارت خانه ها یا سركنسولی ها امور ایرانیان را پیگیری می كنند، متولی اصلی این كمیته وزارت امور خارجه است.

وی ادامه داد: به صورت تقریبی، 95 درصد ایرانیان خارج از كشور هیچ مشكلی ندارند اما برخی از گروههای اپوزسیون و رادیوهای بیگانه در طول سالیان سال، ترسی بی معنا، بی پایه و فضایی كاذب ایجاد كرده اند.

وی با بیان اینكه 95 درصد ایرانیان خارج از كشور كه مشكلی ندارند، می توانند به كشور رفت و آمد داشته باشند، اضافه كرد: سرزمین مادری، ملك هیچ گروهی نیست و هركس حق دارد به ایران بیاید و به خانواده اش سر بزند.

قشقاوی تصریح كرد: در این زمینه اگر فردی هم تردید دارد كه دارای مشكل است، چنانچه از ما سوال كند، استعلام می كنیم و واقعیت ها را می گوییم كه در این زمینه نیز برخی از جریاناتی كه دوست ندارند رابطه ایرانیان خارج نشین با كشور محكم شود، آن را تفسیر كرده اند.

معاون كنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از كشور وزیر امور خارجه اظهار داشت: گفته ایم چنانچه به صورت اختیاری فردی می خواهد وضعیت خود را بداند، می تواند از طریق آدرس پست الكترونیكی (ایمیل) اعلام شده موضوع را سوال كند.

وی تاكید كرد: این مساله، مساله پیچیده ای نیست و ما چندین بار گفته ایم كه اراده دولت تدبیرو امید بر این است كه تلاش شود همه هموطنان به سرزمین مادری بازگردند و یا رفت و آمد داشته باشند.

قشقاوی افزود: اگر احیانا درصدی تردید دارند ما راه حل آن را گفته ایم و بناببر این هیچ موضوع مبهمی وجود ندارد؛ نه نیاز به تفسیر و تحلیل و یا خبرهای اضافه است چون همه چیز روشن است و همواره گفته ایم كه ایران ملك ایرانیان است و همه حق دارند بیایند و برگردند.

معاون كنسولی، مجلس و امور ایرانیان خارج از كشور وزیر امور خارجه اظهار داشت: برای كسانی هم كه مشكل قضایی دارند، همانطور كه در داخل اگر كسی مشكل قضایی داشته باشد پیگیری می شود، هیچ تفاوتی در این زمینه میان ایرانیان داخل و خارج از كشور وجود ندارد.

وی با بیان اینكه هر كس كه مشكل قضایی دارد باید پیگیری شود، تصریح كرد: در مورد كسانی كه مشكل قضایی دارند ممكن است بسیاری از اتهامات، پایه و اساس نداشته باشد كه باید بیایند و رفع اتهام شود و آنها هم كه مشكل قضایی ندارند، نباید بی جهت بترسند و تبیلغات سوء مانع رفت و آمد هموطنان به سرزمین مادریشان شود.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این پرسش ایرنا كه گفته شده، تدابیری برای انجام سربازی ایرانیان خارج از كشور در مقرهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور اندیشیده شده است، گفت: اقدامات كلی در این زمینه انجام شده است اما جزئیات آن در زمان بهتری اعلام خواهد شد.

سیام (4) 9189**9157**9173**1572