۹ بهمن ۱۳۹۲،‏ ۱۳:۵۷
کد خبر: 81016615
۰ نفر
از سیمرغ درمانگر- نماد پزشكی ایرانی - رونمایی شد

تهران- ایرنا- سمیرغ درمانگر به عنوان نماد پزشكی ایرانی و یك لوگوی فرهنگی كه تلفیقی از خردمندی و دانش است، در همایش جامع علمی شاغلان حرف پزشكی امروز چهارشنبه رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، رئیس كل نظام پزشكی كشور در حاشیه رونمایی از سمیرغ در جمع خبرنگاران گفت:‌ طی دو سال اخیر تلاش شده است تا یك نماد پزشكی از ادبیات ایرانی در حوزه درمانی تعیین شود.

دكتر « علیرضا زالی » با بیان این كه این نماد، نشان از فرزانگی والتیام بخشیدن آلام است، افزود: این نماد همچنین نشان از چهره حكیم و جایگاه متناسب پزشك است.

زالی با بیان این كه بخشی از فرهنگ ایرانی مورد سرقت قرار گرفته است، اظهار داشت: لازم بود نماد درمانگری كشور طوری تعیین شود تا آن را به عنوان یك نگاه اسطوره شناسی به جهانیان معرفی كنیم.

وی خاطرنشان كرد: سیمرغ در كنار همای سعادت و ققنوس، نقش درمانگری و خردمندی را ایفا می كند.

زالی در پاسخ به گزارشات اخیر مطرح شده از سوی رسانه ها درخصوص زیرمیزی جامعه پزشكی گفت: این یك معضل اجتماعی چند وجهی است و در واقع زیرمیزی، نمادی از مشكلات بوده كه تلاش می كنیم با ارتباطات گسترده سلامت و تقویت سازمان های بیمه گر، حذف رابطه مالی میان پزشك و بیمار را تحقق بخشیم

وی تصریح كرد: با این اقدام، هم جامعه پزشكی از دریافت حقوق و هم مردم از ارایه خدمات پزشكی راضی می شوند.

رئیس كل نظام پزشكی از رسانه ها خواست جامعه پزشكی را یاری كنند تا با شرافت كارشان را ادامه داده و با تقویت بیمه های تكمیلی و سازمان های بیمه گر، دیگر مسئله ای به عنوان زیرمیزی نداشته باشیم.

زالی همچنین از رسانه ها خواست نسبت به این مسئله علت یابی و آسیب شناسی كرده و وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشكی را در این زمینه كمك كنند.

وی با تأكید بر این كه اختصاص بودجه مناسب برای سلامت از دیگر مهمترین راهكارهای حذف زیرمیزی است، اظهارداشت: شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه خواهیم بود و در سال آینده با هدف مندی یارانه ها و اولویت مناطق محروم، این مسئله را در مسیر درستی حركت كند.

زالی تصریح كرد: با بودجه مناسب سلامت 93 بسیاری از مشكلات حل می شود و امیدواریم پرداخت از جیب مردم به 30 درصد كاهش یابد تا آنها بدون هیچ دغدغه ای بهترین خدمات را دریافت كنند.

وی گفت: ظرف دو هفته آینده شاهد تحقق اعتبارات و كاستی های نظام سلامت خواهیم بود؛ البته نیازمند حمایت عمیق رسانه ها هستیم.

ادامه دارد...

اجتمام3**9022**م.د**1478