آغاز مذاكره شركت های كشتیرانی برای فعالیت در بنادر ایران

تهران – ایرنا – مدیرعامل شركت كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران گفت: با لغو تحریم ها و مثبت شدن فضا، هم اكنون برخی از طرف های تجاری ما در اروپا و دیگر كشورهای جهان مذاكرات خود را برای شروع بكار مجدد در بنادر ایران آغاز كرده اند.

محمدحسین داجمر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: با وجودی كه هنوز تردد ناوگان كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به سمت بنادر كشورهای اروپایی آغاز نشده اما برخی از شركت های كشتیرانی در حال انجام مذاكره با شركت های ایرانی برای همكاری هستند.

وی با بیان اینكه توافق ژنو فضای زمینه گسترش فعالیت های كشتیرانی و بندری ایران را در بنادر كشورهای مختلف جهان فراهم كرده است، گفت: هم اكنون بسیاری از شركت ها برای مراوده با ایران ابراز تمایل كرده و عموما این شركت ها در تلاش هستند تا كار خود را بار دیگر در ایران آغاز كنند.

مدیرعامل شركت كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران پیش بینی كرد: در صورتی كه در آینده نزدیك مبادلات تجاری ایران با طرف های اروپایی از جمله خرید محصولات پتروشیمی و خودرو با كشورهای اروپایی آغاز شود، تردد كشتی های ایرانی به طرف اروپا تسهیل شود.

وی افزود: در حال حاضر بستر مناسب برای افزایش مبادلات تجاری ایران با كشورهای اروپایی آغاز شده به طوری كه به تدریج شاهد تردد كشتی های ایرانی به اروپا خواهیم بود.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی نیز در همین ارتباط از اعلام آمادگی پنج خط كشتیرانی خارجی برای بازگشت به بنادر ایران خبر داده بود.

سیدعلی استیری افزود: با مثبت شدن فضای بین المللی كه در پی توافق ژنو حاصل شد و همچنین فعال سازی اپراتور دوم بندر شهید رجایی، تعدادی از خطوط كشتیرانی خارجی علاقمندی خود را برای از سرگیری تردد به این بندر اعلام كرده اند.

وی با بیان اینكه مذاكراتی با این پنج خط خارجی انجام شده، تصریح كرد:‌ این پنج خط كانتینری در گذشته و قبل از تحریم ها به بندر شهید رجایی تردد داشتند كه هم‌اكنون در حال برنامه ریزی و مطالعه برای ازسرگیری سفرهای خود به این بندر هستند.

اقتصام(4)1108**1558

سرخط اخبار اقتصاد