آیت الله هاشمی رفسنجانی: روابط ایران و اروپا باید به روال عادی بازگردد

تهران- ایرنا- رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تاسف از دوران فترتی كه در روابط ایران و اروپا ایجاد شده بود، گفت: این دوران تجربه ای بود كه دو طرف متوجه شده اند باید به روال عادی برگردند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اكبر هاشمی رفسنجانی در دیدار 'ماسیمو برای' وزیر میراث و فعالیت های فرهنگی و جهانگردی ایتالیا، افزود: سوابق تاریخی تمدن دو كشور بهترین ظرفیت برای روابط آینده است كه حتی می تواند محور روابط اقتصادی و سیاسی طرفین شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدار كه علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حضور داشت، ویژگی های فرهنگی ایران و ایتالیا را كم نظیر خواند.

هاشمی رفسنجانی توجه به هویت فرهنگی را برخاسته از فطرت انسانی دانست و گفت: قومیت ملت ها بیشتر از فرهنگ شكل می گیرد.

وی احساس نشاط مردم جمهوری های آسیای میانه و قفقاز را پس از رهایی از افكار كمونیستی شوروی سابق نشانه ای بازر از علاقه ملت ها به هویت فرهنگی خود دانست.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه كرد: به محض اینكه فشارهای سیاسی برداشته شد، فرهنگ ها و تمدن های كهن عقیدتی و بومی، از آوار كمونیستی سربرآوردند.

هاشمی رفسنجانی در بیان سوابق فرهنگی ایران، به مثنوی معنوی و ابیات نی نامه اشاره كرد و گفت: نی؛ نماد انسانی است كه از اصل خود جدا شده و ناله های جانسوز دارد.

وی با اشاره به نظر جمعی از ادبا در بیان زیرساخت واژه انسان در فرهنگ اسلامی و ایرانی گفت: كلمه ای كه با «انس» نسبت به همنوعان ساخته شده، در دنیای معاصر گرفتار جنگ و خونریزی شده كه نتیجه دور بودن از اصل خود است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، نقش فرهنگ های مشابه را برای تشكیل فراكسیون ها و آرای مشترك در مجامع بین المللی برجسته دانست و گفت: نباید فرهنگ در گرفتاری های سیاسی و اقتصادی مورد غفلت قرار گیرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سفری كه قبل از انقلاب به اروپا و بازدید از مراكز باستانی ایتالیا داشت، ادامه داد: دولت ایتالیا با پشتوانه و شناختی كه از فرهنگ و تمدن ایرانی داشت، در دوره جدید برای گسترش روابط پیشقدم شد كه امیدواریم مسوولان دو كشور با كشف زمینه های همكاری، مسیر روابط را هموارتر كنند.

ماسیمو برای، وزیر میراث و فعالیتهای فرهنگی و جهانگردی ایتالیا نیز در این دیدار با تشریح اهداف و برنامه های سفر خود به ایران، به تاریخ پرافتخار فرهنگ و تمدن ایران و ایتالیا اشاره كرد و گفت: دیپلماسی فرهنگی با محوریت گفتمان برای گسترش روابط بسیار كارساز است.

وی با تاكید بر سیاست دولت ایتالیا برای گسترش روابط با جمهوری اسلامی گفت: ایتالیا معتقد است فرهنگ، مدل اساسی برای توسعه اقتصادی است كه با ویژگی های هر كشور قابل تطبیق است.

ماسیمو برای، خواستار تشكیل انجمن فرهنگی ایران و ایتالیا شد و آیت الله هاشمی رفسنجانی در پاسخ تقاضای وی گفت: این كار برای دو كشور باسابقه ضروری بوده و بهتر است مسئولان برای اجرای این ایده راهكار بدهند.

سیام**9012**1449