روند توسعه انرژی های تجدید پذیر در كشور كند است

تهران - ایرنا - رییس پژوهشكده انرژی های نو دانشگاه صنعتی امیركبیر اظهار داشت: سرعت فعلی نرخ رشد در تولید و توسعه انرژی های تجدید پذیر كند است و با این سرعت قطعا نمی توان به اهداف تعیین شده در نقشه جامع علمی كشور دست یافت.

مهران جوانبخت روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: براساس اهداف تعیین شده در نقشه جامع علمی كشور سهم انرژی های تجدید پذیر از مجموع انرژی های كشور تا سال 1404 باید به 10 درصد برسد. ولی تاكنون روند گسترش انرژی های تجدید پذیر در كشور بسیار كند بوده است .

وی خاطرنشان كرد: با وجود این كه هزاران محقق شامل دانشجویان تحصیلات تكمیلی و اعضای هیات علمی در حوزه سوخت هیدروژن و پیل های سوختی و در حوزه های انرژی دیگر مثل باد، خورشیدی، زمین گرمایی و زیست توده (بایو مس) فعال هستند اما به نظر می رسد هنوز یك اراده ملی برای حمایت و توسعه فناوری های انرژی های تجدید پذیر در كشور شكل نگرفته است.**استفاده از انرژی های تجدید پذیر در ایران یك ضرورت نه یك انتخاب

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر، استفاده از انرژی های تجدید پذیر در ایران را یك ضرورت و نه یك انتخاب دانست و گفت: با توجه به ماهیت پایان پذیری منابع انرژی فسیلی و آلودگی زیاد ناشی از این سوخت ها، با یك رویكرد زیست محیطی باید نگاه جدی و كلان به توسعه انر‍ژی های تجدید پذیر در كشور داشته باشیم .

وی افزود : در شرایطی كه كشورهای بسیاری به سمت استفاده از شبكه ها و خانه های هوشمند پیش می روند ، به كارگیری انرژی های تجدید پذیر برای بخش های صنعتی و نیروگاه های آنها یك الزام به شمار می آید و بخش عمده انرژی بخش روستایی نیز در آنها از انرژی های تجدید پذیر تامین می شود، در كشور ما یك نگاه دوردست به این انرژی ها وجود دارد و یك نیاز واقعی تلقی نمی شود.

جوانبخت یادآور شد: براساس اهداف آژانس بین المللی انرژی ، میزان انتشار دی اكسید كربن به عنوان یك شاخص محیط زیستی در جهان باید تا سال 2050 به نصف میزان فعلی كاهش یابد و همه كشورها ملزم به برنامه ریزی و حركت در این مسیر هستند و ایران كه جزو 10 كشور اول دنیا در زمینه انتشار دی اكسید كربن در جهان است راه سخت تری در پیش رو دارد.

رییس پژوهشكده انرژی های نو دانشگاه صنعتی امیركبیر به تجربیات موفق كشورهای آسیایی و منطقه در به كارگیری انرژی های تجدید پذیر اشاره كرد و گفت: انرژی های تجدید پذیر در بسیاری كشورها از جمله ژاپن، چین، كره جنوبی و تركیه، وارد صنعت و حتی زندگی روزمره مردم شده است و دولتها و بخش خصوصی، سرمایه گذاری های خیلی خوبی در این زمینه داشته اند.

وی توضیح داد: این انرژی ها می توانند در قالب پیل های سوختی، باتری های خورشیدی، توربین های بادی و غیره در منازل، خودروهای هیبریدی و الكتریكی، نیروگاه ها، ایستگاه های مخابراتی و صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد كه سهم زیادی در كاهش آلودگی های زیست محیطی خواهد داشت.

به گفته جوانبخت سامانه های ذخیره ساز انرژی الكتریكی مانند باتری های پیشرفته و ابرخازن ها سهم مهمی در توسعه انرژی ها تجدید پذیر دارند و باعث تامین امنیت و تنظیم فركانس شبكه برق می شوند.

این استاد دانشگاه در زمینه تفاوت هزینه تولید و به كارگیری انرژی های تجدید پذیر و انرژی های فسیلی گفت: شاید در نگاه اول، هزینه تولید انرژی های تجدید پذیر نسبت به سوخت های فسیلی بیشتر به نظر برسد اما هزینه های ناشی از آلودگی انرژی های فسیلی كه همه ساله موجب بروز بیماری های مختلف و لطمه به سلامت شهروندان و محیط زیست می شود به مراتب بیشتر از سرمایه گذاری های لازم برای توسعه انرژی های تجدید پذیر است و از این رو لازم است كه نقشه راه ملی توسعه انرژی های پاك در كشور تدوین شود و اعتبارات موردنیاز توسط مسوولان تخصیص یابد.

وی یادآور شد: در حال حاضر باید گفت اعتبارات تخصیص یافته به حوزه انرژی های تجدیدپذیر در كشور بسیار كم است و از آنجا كه نیاز به این انرژی ها برای كشور یك ضرورت است باید مسئولان بیش از پیش به رشد و توسعه آن توجه كنند.

علمی (4)**1055**1581