خروج 14 غول پتروشیمی از لیست تحریم ها

تهران - ایرنا - پس از خروج نام شركت ملی نفت و شركت ملی نفتكش ایران از لیست تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریكا، حذف 14 غول پتروشیمی و پلیمری ایران از لیست تحریم‌های آمریكا و اتحادیه اروپا آغاز شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، در طول دو سال گذشته تاكنون نام برخی از شركت‌های بزرگ پتروشیمی ایران همچون شركت‌های پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی بوعلی، مبین، نوری، پارس، شهید تندگویان، شازند، تبریز، جم، قائد بصیر، آریا ساسول و ‌متانول مرجان در لیست تحریم وزارت خزانه داری آمریكا قرار گرفته بود.

از این رو همزمان با اجرای اولین گام برنامه اقدام مشترك ژنو و تعلیق برخی از محدودیت‌ها و تحریم‌های صنعت پتروشیمی همچون آزادسازی كامل صادرات پتروشیمی ایران به كشورهای عضو اتحادیه اروپا، دفتر كنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریكا به زودی نام 14 شركت بزرگ پتروشیمی ایران را از لیست تحریم‌ها خارج می ‌كند.

در همین حال شركت پتروشیمی جم روز گذشته ششم بهمن ماه اعلام كرد: با لغو تحریم صادرات محصولات پتروشیمی نام این غول پلیمری ایران هم از لیست OFAC حذف شده است.

از ابتدای بهمن ماه سال جاری و پس از برنامه اقدام مشترك ژنو برخی از تحریم‌های پوشش‌های بیمه‌ای محموله‌های صادراتی محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری ایران و همچنین صادرات پتروشیمی ایران به اتحادیه اروپا آزاد شده است.

ایران تا پیش از اعمال تحریم‌های بین‌المللی به طور متوسط سالانه 2 تا 2.5 میلیارد دلار انواع محصولات پتروشیمی را به كشورهای مختلف اتحادیه اروپا صادر می‌كرد.

با افزایش تحریم‌ها و توقف صادرات پتروشیمی ایران به كشورهای عضو اتحادیه اروپا، هم اكنون محصولات پتروشیمیایی به كشورهای آسیایی، آفریقایی و حتی كشورهای منطقه آمریكای جنوبی صادر می شود.

در این بین احمد مهدوی دبیر كل انجمن صنفی كارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان اینكه، در شرایط فعلی شركت‌های مختلف جهان از جنوب شرق آسیا تا آفریقا برای خرید محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران صف كشیده اند، گفت: اجرای توافق ژنو تاثیری بر روند صادرات محصولات پتروشیمی ایران نخواهد گذاشت.

شركت ملی صنایع پتروشیمی هم اخیرا اعلام كرده است: ایران تا پیش از افزایش تحریم‌ها سالانه 500 هزار تن متانول به اروپا صادر می‌كرد كه هم اكنون بخش عمده این محصولات پتروشیمی در بازارهای هند و چین عرضه می‌شود.

اقتصام(1)**9141/1594