نجفی: هزینه نظارت آژانس بر اجرای توافق ژنو  را برخی اعضا می پردازند

تهران-ایرنا- سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: هزینه بازرسی های اضافی از ایران و نظارت این نهاد بین المللی بر اجرای توافق ژنو را برخی اعضای شورای حكام آژانس شامل آمریكا، انگلیس، فرانسه، آلمان، دانمارك، سوئد، نروژ و ژاپن و نیز كشورهای دیگر پرداخت می كنند.

«رضا نجفی» روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه گفته شده است هزینه های نظارت آژانس بر توافق ژنو و بازرسی های اضافی از تاسیسات هسته ای ایران را كشورهای عضو گروه 1+5 می پردازند، افزود: برخی اعضای شورای حكام آژانس كه از اعضای 1+5 نیز نیستند، به همراه چند كشور دیگر بصورت داوطلبانه هزینه های نظارت آژانس بر اجرای توافق ژنو را می پردازند.

گفتنی است در میان كشورهای یاد شده به غیر از دانمارك، بقیه كشورها برای دوره بین سالهای 2013 تا 2014 از اعضای شورای حكام آژانس بین المللی انرژی اتمی به شمار می روند. از مجموع 160 كشور عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی 35 كشور عضو شورای حكام این نهاد بین المللی هستند.

پیش از این گزارش هایی مبنی بر پرداخت هزینه های بازرسی های اضافی و نظارت آژانس بر توافق ژنو از سوی گروه 1+5 یعنی پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان منتشر شده بود.

مجموع هزینه های آژانس بین المللی انرژی اتمی برای سال 2014 میلادی 344 میلیون یورو برآورد می شود كه از این میزان، 121 میلیون یورو به فعالیت های نظارتی آن اختصاص می یابد.

آژانس برای اجرای توافق ژنو ابتدا درخواست مبلغ 6 میلیون یورو كرده بود كه به گفته منابع مطلع، اكنون این مبلغ را 8 میلیون یورو اعلام كرده است.

سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انژری اتمی در پاسخ به سوال دیگر ایرنا درباره ایجاد احتمال تاسیس دفتر غیرثابت آژانس در ایران با توجه به اجرای توافق ژنو گفت: آژانس فقط در دو كشور ژاپن و كانادا دفتر نمایندگی دارد و فعالیت های هسته ای ایران در حد آنها نیست كه آژانس بخواهد در ایران دفتری دائمی داشته باشد.

وی با بیان اینكه مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی صریحا اعلام كرده است كه ایجاد دفتر دائمی نه لازم است و نه آژانس چنین قصدی دارد، افزود: اگر منظور این است كه یك نفر مثلا در هتلی در اصفهان ثابت بماند تا كارهای پشتیبانی مانند رزرو هتل یا اجاره ماشین را انجام دهد، در صورت درخواست آژانس، ایران آن را بررسی می كند ولی برای این منظور نیز آژانس تاكنون درخواستی ارائه نكرده است.

سیام**9173**9157**1572