تنظيم برنامه عملياتي همكاري‌هاي ايران و اسپانيا در زمينه گردشگري / از سرگيري پرواز مستقيم تهران - مادريد

تهران-ايرنا- معاون رييس‌جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در جمع خبرنگاران فعال در نمايشگاه فيتور 2014 در اسپانيا ،‌از تنظيم برنامه عملياتي همكاري‌هاي ايران و اسپانيا در زمينه گردشگري و از سرگيري پرواز مستقيم تهران- مادريد خبر داد.

به گزارش پنج شنبه شب ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت ،‌دراين نشست كه مرتضي صفاري سفير جمهوري اسلامي ايران در اسپانيا و مرتضي رحماني موحد معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز حضور داشتند، نجفي اظهار اميدواري كرد به زودي مناسبات ايران و اسپانيا در حوزه هاي مختلف و به ويژه در زمينه گردشگري از سر گرفته شود.

وي گفت: اسپانيا در عين حال كه در چارچوب اتحاديه اروپا سياست‌هايش را تنظيم مي‌كند، اما همواره جزو دوستان ايران بوده و خوشحاليم كه اين رابطه در سال‌هاي گذشته هرگز خصمانه نبوده است.

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با اشاره به ديدار خود با 'خوزه مانوئل سوريا لوپز'، وزير صنعت، انرژي و گردشگري اسپانيا با بيان اين كه امروز با آقاي سوريا درباره تقويت روابط در بخش‌هاي صنعت، انرژي و گردشگري گفت‌وگو كرديم به خصوص در زمينه حمل و نقل ريلي امكان همكاري‌هاي زيادي قابل بررسي است و در ايران ظرفيت توسعه قطار تندرو حداقل به ميزان 1500 كيلومتر وجود دارد كه اسپانيا مي‌تواند در تكنولوژي و سرمايه‌گذاري اين طرح مشاركت كند و در زمينه خودروسازي و قطعات خودرو هم به همين ترتيب است.

نجفي تصريح كرد كه در بخش گردشگري هم اسپانيا از كشورهاي قوي و باتجربه به شمار مي‌رود و ما مي‌توانيم از تجربه اسپانيا براي توسعه گردشگري در ايران استفاده كنيم و البته حدود 12 سال پيش قرارداد همكاري گردشگري ميان ايران و اسپانيا منعقد ولي اجرايي نشده است كه در همين رابطه تصميم گرفتيم برنامه عملياتي همكاري‌هاي دو كشور را تنظيم كنيم.

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: همچنين از وزير صنعت، انرژي و گردشگري اسپانيا دعوت كردم كه به همراه فعالان سه بخش صنعت، انرژي و گردشگري اين كشور به ايران سفر كند كه ايشان هم ابراز علاقه و آمادگي كرد.

معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در خصوص ديدار با خانواده سلطنتي اسپانيا نيزاظهار داشت: وليعهد اسپانيا با وزاري شركت‌كننده در فيتور 2014 ديداري داشت ، وي در اين ديدار نسبت به توسعه همكاري‌هاي ايران و كشورهاي غربي و حل مشكلات و محدوديت‌‌هاي ايجاد شده طي سال‌هاي اخير ابراز اميدواري كرد و من هم گفتم كه ما براي حل يك به يك مسايل، جدي هستيم.

نجفي ادامه داد: رابطه ايران و اسپانيا در ماه‌هاي آينده به صورت جدي توسعه پيدا مي‌كند، به‌خصوص كه قرار است وزير خارجه اين كشور به ايران بيايد و من هم در ملاقاتي كه با ايشان خواهم داشت، اين موضوع را يادآوري مي‌كنم.

وي درباره سرمايه‌گذاري در ايران خاطرنشان كردكه در منطقه ما بيشتر كشورها دستخوش نا آرامي‌هايي هستند و تنها كشوري كه طي سال‌هاي اخير در منطقه مشكل امنيتي نداشته، ايران است.

وي افزود: همچنين در ايران منابع عظيم انرژي داريم كه انرژي ارزان‌قيمت براي سرمايه‌گذاري‌ها را تأمين مي‌كند و بازار 75 ميليوني ايران هم بازاري وسيع به شمار مي‌رود.

نجفي ادامه داد البته قانوني هم براي حمايت از سرمايه‌گذاري خارجي وجود دارد كه در اين زمينه كمك خواهد كرد و از سوي ديگر ايران نفوذ قابل توجهي روي كشورهاي همسايه‌ دارد و بنابراين سرمايه‌گذاران در ايران به راحتي مي‌‌توانند به آن بازارها دسترسي پيدا كنند.

وي درخصوص مشكلات پيش رو براي جذب گردشگرخارجي يادآور شد: دسته اول مشكلات سياسي است و به فضاي عمومي بين‌المللي بازمي‌گردد كه با شروع فعاليت دولت جديد، اين مشكلات به سمت حل شدن پيش مي رود.

نجفي افزود: طي سه ماه اخير، تقاضا براي سفر به ايران از رشد قابل توجهي برخوردار شده و حتي برخي نشريات اروپايي پيش‌بيني كرده‌اند كه ايران در سال 2014 از مقاصد اصلي گردشگري در جهان خواهد شد.

معاون رئيس جمهور ادامه داد: دسته دوم مشكلات به مديريت و سازماندهي توريسم در كشور بازمي‌گردد، موضوعاتي نظير تعيين بازار هدف و برنامه‌ريزي براي بازاريابي، صدور رواديد، تأمين امكانات رفاهي براي عزت بيشتر گردشگران در سفر به ايران و استفاده از فضاي مجازي كه در همه اين زمينه‌ها برنامه‌هايي را شروع كرده‌ايم و آثارش به تدريج مشاهده خواهد شد.

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري درباره پرواز مستقيم تهران - مادريد اظهار داشت: برقراري اين پرواز از نظر اقتصادي كاملا قابل دفاع است و وزير صنعت، انرژي و گردشگري اسپانيا هم ابراز اميدواري كرد كه موضوع از سر گرفته شود.

وي خاطرنشان كرد: ايران از نظر جذابيت‌هاي توريستي، پرجاذبه و داراي تنوع اقليمي و آب و هوايي زيادي است به گونه‌اي كه در ايامي از سال تفاوت دما بين جنوب و شمال كشور به 40 درجه مي‌رسد، همچنين ايران بهشت گردشگران علاقه‌مند به مسايل فرهنگي و تمدني و نيز براي كشورهاي همسايه، مكان مناسبي براي گردشگري سلامت و مذهبي است.

وي در ادامه تصريح كرد كه در ايران 350 نوع صنايع دستي داريم كه همه سابقه تاريخي دارند و افزود: من از همه كساني كه به تجربه‌هاي جديد علاقه‌مندند دعوت مي‌كنم به ايران سفر كنند.

**1497 1568