۲ بهمن ۱۳۹۲،‏ ۱۲:۵۹
کد خبر: 81006040
۰ نفر
290 دشت آبی كشور در بیلان منفی قرار دارند

تهران – ایرنا – وزیر نیرو هشدار داد: در صورتی كه مدیریت مصرف آب رعایت نشود دشت های آبی كشور سرنوشت دریاچه ارومیه را انتظار خواهند كشید بطوری كه از مجموع 690 دشت آبی كشور هم اكنون بیلان 290 دشت منفی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، آب به عنوان یك ماده حیاتی برای انسانها و سرمایه بین نسلی است و كسی مجاز نیست این سرمایه خدادادی را بیش از اندازه استفاده نماید.

مسئله‌ كمبود ذخایر آب زمین با گذشت زمان جدی ‌تر می‌شود و طبق آمارها بیش از یك میلیارد نفر از مردم دنیا از دسترسی به آب آشامیدنی سالم محرومند و هر سال بیش از پنج میلیون نفر براثر بیماری ‌های ناشی از آلودگی آب آشامیدنی جان می‌سپارند. البته این در حالی است كه میلیونها تن از ساكنان دنیا در نقاطی زندگی می‌كنند كه ذخایر آبی كافی برای تامین نیازهای روزمره ‌شان وجود ندارد.

وزیر نیرو با اشاره به اینكه این وزارتخانه برنامه هایی را برای تامین منابع آبی در نظر دارد، گفته كه برنامه های احداث شبكه های آبیاری و زهكشی از ساخت سدها عقب است اما با استفاده از منابع فاینانس بین المللی می توان احداث شبكه ها را به روز كرد.

حمید چیت چیان افزایش برداشت بی رویه از آبهای سطحی كه سبب شور شدن منابع آبی و تهدیدی برای كشاورزی است را موجب لطمه زدن به منابع آبی دشت ها دانسته است.

البته آلوده شدن آب، اتلاف آب و تغییرات آب و هوا از عمده عواملی هستند كه وضعیت آب را در حالت بحران قرار داده به گونه ای كه از مجموع آب های دنیا تنها حدود 70 درصد آب مصرفی دنیا در بخش كشاورزی، 23 درصد در صنعت و 7 درصد در بخش خانگی صرف می شود.

این در حالی است كه با وجود پوشیده بودن سطح زمین از 70 درصد آب ولی تنها 5/2 درصد آن آب شیرین و بیشتر آن نیز به صورت یخ در قطب است، از سوی دیگر كمتر از یك درصد از آب شیرین نیز در اختیار انسان است؛ یعنی 2/0 درصد از كل آب دنیا را آب شیرین در اختیار انسان تشكیل می دهد.

وزیر نیرو با تاكید بر اینكه راه حل مسایل بخش آب با آگاه سازی مردم از روش های مدیریت مصرف اثرگذار خواهد بود، می گوید بارندگی های اخیر از ابتدای سال آبی (از ابتدای مهرماه 92)، به طور متوسط 10 میلیمتر بارندگی در كشور رخ داده كه این بارش نسبت به متوسط 50 سال گذشته كشور 33 درصد كاهش نشان می‌دهد. البته با توجه به اینكه میزان بارش ها در مناطق مختلف یكسان نبوده، در افزایش ذخیره سدها اثر یكسانی نداشته است.

حمیدرضا تشیعی معاون نظارت بر بهره برداری شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور نیز با بیان اینكه آب سدهای كشور به كمتر از یك سوم رسیده است، گفت: ‌برای تأمین یك لیتر آب 300 میلیون ریال اعتبار لازم است.

به گفته وی طی چند سال گذشته محدودیت‌های آبی زیادی بوجود آمد و امسال وارد سیزدهمین سال خشكسالی كشور شده‌ایم و این در حالی است كه بسیاری از سدهای كشور كمتر از یك سوم ظرفیت خود آب دارند.

از سوی دیگر براساس آمارهای سازمان ملل تا سال 2030 بیش از پنج میلیارد نفر از مردم دنیا به نحوی با كمبود آب درگیر خواهند بود.

بنابراین به نظر می رسد برغم تلاشهای صورت گرفته در زمینه ساخت سد، لوله كشی و تصفیه خانه ها هنوز مهمترین عامل در حل این معضل عامل انسانی است كه توجه به مساله آب باید به اراده ای قوی میان افراد تبدیل شود.

اقتصام(5)1053**1558