۱ بهمن ۱۳۹۲،‏ ۱۵:۲۰
کد خبر: 81004804
۰ نفر
كنسرت هاي پژوهشي مهدي آذرسينا برگزار مي شود

تهران - ايرنا - مهدي آذرسينا نوازنده كمانچه و اهنگساز موسيقي سنتي ايران مجموعه از كنسرت هاي پژوهشي خود را در فرهنگسراي ارسباران برگزار مي كند.

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، اين نوازنده، كنسرت هاي پژوهشي خود را با فاصله دو هفته يك بار برگزار خواهد كرد به طوريكه در هر برنامه يك بخش به سخنراني و بخش ديگر به اجرا اختصاص دارد.

آذرسينا در نخستين كنسرت پژوهشي خود 4 بهمن ماه ساعت 17 به صحنه خواهد رفت؛ وي در بخش نخست در خصوص وزن در رديف موسيقي ايراني صحبت مي كند و در بخش دوم نيز به عنوان خواننده و نوازنده سه تار قطعاتي را در راست پنجگاه بر روي اشعاري از حلاج، شفيعي كدكني و جواد محبت با همراهي حميد سروري زاده نوازنده تنبك اجرا مي كند.

اين نوازنده در دومين دوره اين كنسرت هاي پژوهشي جمعه 18 بهمن ساعت 17 در فرهنگسراي ارسباران به صحنه مي رود و در آن كنسرت نيز در بخش اول درباره وزن در تصنيف سخنراني مي كند و در بخش دوم اجرا نيز با ساز سه تار و تنبك سروري زاده قطعاتي از مجموعه 'سياوشانه' را اجرا خواهد كرد.

آذرسينا در سومين كنسرت پژوهشي كه 2 اسفندماه ساعت 19 در همين مكان برگزار خواهد شد در خصوص ارتباط شعر و موسيقي سخن خواهد گفت و بخش هايي از مجموعه 'سياه مشق' را در دستگاه شور اجرا مي كند .

اين نوازنده در اجرهاي پيش روي خود از ساز سه تار كه خودش طراحي ان را بر عهده داشته استفاده خواهد كرد .

اين ساز از نظر ساختاري تفاوت چنداني با سه تارهاي معمول ندارد و تنها داراي سيم هاي بم اضافه و مقداري حجيم تر است .

فراهنگ (2) ** 9252**1588

سرخط اخبار فرهنگ