سازمان ملل250 هزار دلار برای حفاظت از یوزپلنگ خراسان شمالی اختصاص داد

بجنورد - ایرنا - مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: دفتر عمران سازمان ملل متحد 250 هزار دلار برای اجرای طرح حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در منطقه 'میاندشت' شهرستان جاجرم اختصاص داد.

'حسین آبسالان' روز سه شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار كرد: این اعتبار قرار است در ابتدای سال 2014 میلادی برای شتاب بخشی طرح مدیریت دام و مرتع در این منطقه هزینه شود.

وی افزود: پیش بینی اعتبار از سوی دفتر عمران سازمان ملل برای كمك به بهبود همكاری مردم محلی به منظور حفاظت از نسل یوزپلنگ آسیایی در میاندشت براساس بازیدهای انجام شده از سوی نمایندگان این سازمان از منطقه صورت گرفته است.

آبسالان گفت: این اعتبار در بخش های مختلف بهبود حفاظت در این منطقه از جمله تامین نیروی انسانی، تهیه امكانات حفاظتی، غذا و بالا بردن ضریب امنیت منطقه میاندشت برای حفاظت بهتر از گونه كمیاب یوزپلنگ آسیایی هزینه می شود.

به گفته وی تاكنون برای اجرای طرح های حفاظتی در میاندشت جاجرم به عنوان یكی از زیستگاه های یوزپلنگ، مبالغی از محل اعتبارات ملی هزینه شده و تصاویر ثبتی دوربین های كار گذاشته شده در منطقه حكایت از زیست هفت تا هشت قلاده یوز دارد.

همچنین پارك ملی میاندشت با امضای روسای سازمان محیط زیست ایران و برنامه عمران سازمان ملل به عنوان منطقه نمونه برای مشاركت مردم محلی در حفاظت از زیستگاه های یوز با مدیریت دام و مرتع در كشور برگزیده شده است.

نخستین مركز تحقیقاتی، آموزشی و تكثیر یوزپلنگ آسیایی در شرایط نیمه اسارت، در پناهگاه حیات وحش 'میاندشت' جاجرم در حراسان شمالی در سال 87 راه اندازی شده است و تاكنون اعتبارات مطلوبی برای اجرای طرح مزبور در منطقه هزینه شده ولی تداوم حفاظت از این زیستگاه یوزپلنگ نیاز به تخصیص اعتبارات مستمر است.

منطقه حفاظت شده و پارك ملی میاندشت جاجرم با وسعت 85 هزار هكتار در جنوب غربی استان خراسان شمالی، از قدیمی ترین مناطق چهارگانه حفاظت شده كشور به شمار می رود كه از سال 1352 تحت حفاظت قرار گرفته است.

این منطقه با داشتن جمعیت زیاد آهو از بهترین زیستگاه های گونه كمیاب و در آستانه انقراض یوزپلنگ آسیایی در كشور است. ك/3

623/626/ 330