جبهه واحد رسانه های مستقل شرق در برابر جریان غالب رسانه ای غرب

تهران – ایرنا – جریان غالب رسانه ای غرب با وضع معیارها، قوانین و ارزش های تازه تا حد زیادی بر شكل گیری افكار عمومی جهان تاثیر می گذارد، اما رسانه های مستقل دنیا موظفند تا با تمركز بر موضوع ها و خبرهایی كه به عمد از دایره توجه دنیا به دور نگاه داشته می شود، سد راه اهداف این جریان غالب شوند.

این تاثیر تا به حدی است كه گاه رسانه های خبری شرق نیز تحت الشعاع آن قرار می گیرند و كار به جایی می رسد كه رسانه های غربی موفق می شوند اهداف و برنامه های خود را بر فعالیت های رسانه های مستقل تحمیل كنند.

این است كه می بینیم گاه حتی خبرهای نه چندان مهم نیز به سبب بزرگنمایی رسانه های غربی، سرخط خبرهای بیشتر رسانه های جهان را به خود اختصاص می دهد.

اما خبرهای مهم و درخور توجهی هم وجود دارد كه در این میان كمتر نگاه های جهانی را به خود جلب می كند یا به كلی از گردونه خبر محو می شود و رسانه ای آن ها را پوشش نمی دهد.

امروز، سقوط یك هواپیمای تفریحی در آمریكا كه دو كشته بر جای گذاشته است به نظر مهم تر از مرگ 48 دانش آموز در حادثه تصادف اتوبوس در بولیوی و در همان قاره است. به همین قیاس، مردم دنیا به حادثه سر خوردن یك هواپیمای مسافربری و از باند خارج شدن آن به هنگام بلند شدن بیشتر علاقه نشان می دهند. چرا كه رویدادهایی از این دست حتی اگر شماری زخمی یا كشته برجای گذاشته باشد یا نگذاشته باشد، در اغلب رسانه های شرق و غرب انعكاس می یابد.

تردیدی نیست كه چنین خبرهایی نیز ارزش خبری خود را دارد، اما نكته اینجا است كه رسانه های انگشت شماری در دنیا و به ویژه در غرب به مسائل جهانی همچون گرسنگی، فقر و قحطی، مرگ افراد غیر نظامی در جنگ ها، موضوع آوارگان و حصر و تحریم كشورها می پردازند.

برای مثال، كمتر رسانه ای در غرب پوشش خبرهای مربوط به پیامدهای اجتماعی و اقتصادی تحریم های اعمال شده قدرت های بزرگ علیه كشورهای مستقل را در دستور كار خود قرار می دهد. یا این كه در كشوری همچون عراق كمتر رسانه ای جویای این موضوع می شود كه چرا سال ها پس از حمله نیروهای غربی به رهبری آمریكا به این كشور هنوز مردم شاهد تولد نوزادانی هستند كه از بیماری های ناشناخته رنج می برند؛ بیماری هایی كه كمتر قابل درمانند و منجر به مرگ كودكان عراقی می شود. این موضوع برای كدام رسانه خبری اهمیت دارد؟

این گونه است كه جریان غالب رسانه ای غرب چشم خود را به روی بیشتر دردهای انسانی می بندد و به موضوع هایی همچون مرگ زنان، مردان و كودكان در جای، جای دنیا وقعی نمی نهد، به عبارتی، همان ها كه در بحران های پدیدآمده غرب گرفتار شده اند و جان می بازند.

درست است، مردم، مردمند و همه ارزش این را دارند كه رسانه ها به دردها و معضلاتشان بپردازند. اما افكار عمومی با تلاش رسانه های غالب به سمتی هدایت می شوند كه به خبرهای بزرگنمایی شده توجه كنند و دیگر موضوع های شایسته توجه و دارای ارزش خبری را از یاد ببرند.

این فرآیندی است كه جریان های غالب رسانه ای غرب با كمك گرفتن از سازوكارهایی خاص آن را به ثمر می رسانند.

همه رسانه های خبری سیاست ها و اهداف خاص خود را دنبال می كنند و همه، كمتر یا بیشتر، جانبدارانه به ارایه خبر می پردازند. اما بسیاری از رسانه های غربی توانسته اند نزد افكار عمومی جهان تصویری غیرجانبدارانه از خود ارایه دهند. اگرچه در این مورد استثنا هایی هم وجود دارد و برخی رسانه ها غرض ورزی را از حد نیز می گذرانند، اما بسیاری از محمل های خبری غربی توانسته اند با كمك گرفتن از شگردهای روانشناسی و علمی و البته با تكیه بر فناوری های نوین، آبشخور افكار عمومی را از خبرهای جهت دار، حساب شده و اغلب مبالغه آمیز پر كنند.

از این رو، این وظیفه رسانه های مستقل شرقی است كه هوشیارانه عمل كنند و نسبت به غرض ورزی و جانبداری های پنهان و پیدای رسانه های غربی جانب احتیاط را رعایت كنند. رسانه های شرقی باید به یاد داشته باشند كه قرار نیست آن ها بلندگوی جریان های غالب رسانه ای باشند. آن ها باید به یاد داشته باشند كه پرداختن به مسائل و تحولات دنیا و اطلاع رسانی البته موثق وظیفه آن ها نیز هست، به خصوص اگر می خواهند اثری از خود برجای نهند و صحنه را به كلی به یكه تازی غرب نسپارند.

رسانه های شرقی باید انحصار خبری جریان های غالب رسانه ای را بشكنند و بر پایه مشتركات خود جبهه ای واحد تشكیل دهند. اگر بتوان به این هدف رسید، رسانه های شرقی می توانند در تعیین نقشه راه اطلاعات و خبرهای جهانی، نقش شایسته خود را ایفا كنند و مردم را متوجه خبرهایی كنند كه افكار عمومی دنیا از آن ها غافل مانده است.

گزارش از: رضا بهار -كارشناس - مترجم اداره كل اخبار خارجی

**2044**1542**

سرخط اخبار جهان