هاشمی رفسنجانی: مسلمانان با وحدت می توانند بزرگترین قدرت دنیا شوند

تهران- ایرنا- آیت الله 'اكبر هاشمی رفسنجانی'رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، بیشترین جمعیت و منابع طبیعی جهان را از آن مسلمانان دانست و گفت: مسلمین با وحدت و همدلی می توانند بزرگترین قدرت دنیا شوند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، آیت الله 'هاشمی رفسنجانی' شامگاه یكشنبه در آیین اختتامیه بیست وهفتمین كنفرانس وحدت اسلامی كه در سالن اجلاس سران برگزار شد، افزود: امروز نیازمند وحدت واقعی جهان اسلام هستیم.

وی با ابراز تاسف از شرایط موجود در جهان اسلام اضافه كرد: این شرایط بطور كامل ضد وحدت و دعوت پیامبر اكرم (ص) و خواست خداوند متعال است.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینكه اختلاف نظر می تواند منشاء یافتن راه های درست شود، ادامه داد: آنچه كه امروزه وجود دارد اختلاف نظر نیست بلكه تنازغ، جنگ، خونریزی و خسارت است.

وی تصریح كرد: این تنازع مزموم و نادرست است و در خیلی از موارد گناه كبیره به شمار می رود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاكید بر اینكه از این تنازع و نزاع باید جلوگیری كرد، اظهار داشت: ما باید تمام همت خود را در هفته وحدت صرف یافتن راهی برای برون رفت از این وضع خطرناك كه در پاره ای از موارد حالت جنون وار و دیوانه وار دارد، كنیم.

هاشمی رفسنجانی با طرح این سوال كه این چه تفكری است كه در بین مسلمانانی كه پیامبرشان پیام آور وحدت و دین آنان دین اخوت و برادری است ، عده ای مرتكب جنایت علیه برادران دینی خود می شوند؟ افزود: اگر برنامه های وحدت بخش ما سراغ مسایل جدی برود و علمای اسلام اینگونه مسایل را بصورت دسته جمعی مطرح كنند و دولت های اسلامی هم وعده اجرا بدهند و حمایت كنند، جلوی خودسری های نادرست گرفته خواهد شد.

وی با بیان اینكه در عصر بیداری اسلامی و آگاهی مردم به سر می بریم، گفت: اگر آنهایی كه اسلام را نمی شناسند این قبیل اخبار را دریافت كنند جه تاثیری خواهند گرفت؟

هاشمی رفسنجانی تصریح كرد: اگر تعلیمات محكم قرآن را مراعات كنیم قطعا دنیای ما غیر از شرایط فعلی خواهد بود.

وی با یادآوری اینكه امت اسلامی یك چهارم جمعیت جهان و دارای 60 كشور مستقل و گروه ها و جمعیت زیادی در كشورهای غیر اسلامی است، خاطرنشان كرد: امروز باید به گونه ای پیش برویم تا با همكاری و تعامل همه جانبه ، از این مكتب بی نظیر و قرآن استفاده كنیم و این قدرت برتر را محقق سازیم.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینكه در هیچ سند معتبری نداریم كه به خاطر اختلاف ها ، خونریزی ایجاد كنیم، گفت: دشمن با ایجاد اختلاف و صرف بودجه كشورهای اسلامی سلاح هایش را می فروشد و علیه خود مسلمانان بكار می گیرد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاكید بر اینكه حركت های اختلاف برانگیز عقلانی نیست، توصیه كرد: رسانه های مشتركی برای بیان مباحث مشترك بین فرقه های اسلامی ایجاد شود تا شخصیت های معتبر و دولت ها از آن حمایت كنند كه این كار عقلا و منطقا امكان پذیر است.

هاشمی رفسنجانی، به وجود 95 درصد اشتراكات شیعه و سنی اشاره كرد و افزود: مذاهب می توانند این اصل را حاكم كنند كه در موارد اختلافی نیاز به درگیری و نزاع نیست.

وی، وجود بیش از یك میلیارد جمعیت مسلمان در جهان را مورد توجه قرار داد و افزود: ما می توانیم با تفكر دین مبین اسلام را برای همه جهان به عنوان دین نمونه معرفی كنیم به شرط آنكه اقدام ها مطابق مبانی محكم اسلامی باشد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به برگزاری كنفرانس های وحدت اسلامی اشاره كرد و گفت: نباید به این برنامه های وحدت اكتفا كرد بلكه به گونه ای عمل كنیم تا اجماعی در بین علمای مسلمان ایجاد شود تا درگیری ها خاتمه یافته و به یك امت واحده تبدیل شویم.

شبس**1429**1027**1552

سرخط اخبار فرهنگ