۲۹ دی ۱۳۹۲،‏ ۸:۴۵
کد خبر: 81001342
۰ نفر
هشدار درباره مصرف برنج فله‌

تهران - ايرنا - مديركل نظارت و ارزيابي فرآورده‌هاي خوراكي و آشاميدني سازمان غذا و دارو ضمن هشدار درباره مصرف برنج فله گفت: برخي سودجويان برنج‌هاي نامرغوب را با برنج‌هاي ايراني مخلوط و به اسم برنج ايراني به مردم مي‌فروشند.

سيدهدايت حسيني روز يكشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعي ايرنا افزود: برنج‌هاي ايراني بسيار با كيفيت هستند و از درجه ايمني بالايي برخوردارند.

وي تصريح كرد با توجه به اينكه فعاليت صنعتي قابل توجهي در شمال كشور انجام نمي‌شود، نگران آلودگي خاك در مناطق حاصل خيز برنج نيستيم.

حسيني با بيان اين كه پايش اين محصول در سطح عرضه بطور مستمر و با جديت در حال انجام است، ادامه داد: اين سازمان نمونه‌هاي برنجي را كه با استانداردها منطبق نباشد، جمع‌ آوري مي‌كند.

مديركل نظارت و ارزيابي فرآورده‌هاي خوراكي و آشاميدني سازمان غذا و دارو گفت: بر اساس طرح «تشديد نظارت بر برنج و ارتقاي سلامت برنج»، كنترل برنج وارداتي نه تنها از گمرك بلكه از مبدا انجام مي‌شود.

حسيني به كد گذاري و شناسنامه ‌دار كردن برنج‌هاي وارداتي به منظور ردگيري از طريق كد ۱۶ رقمي درج شده در كسيه‌هاي برنج اشاره كرد و افزود: در اجراي اين طرح، كاهش حد مجاز سرب كاديوم و آرسنيك برنج‌هاي وارداتي نيز تا حد ۲۰ درصد بررسي مي شود.

حسيني تصريح كرد پس از اين سازمان غذا و دارو، جلوي واردات برنج‌هاي بي‌كيفيت را مي گيرد، بطوريكه از برنج‌هايي با برندهاي بين‌المللي و مشهور كشورهاي مبدا (هند و پاكستان) كه به كشورهايي مانند كانادا و آمريكا برنج صادر مي‌كنند، استفاده خواهد شد.

وي با بيان اين كه كشورهاي خارجي، مبدا برنج هاي آلوده به كشور بودند، افزود: اكنون صدها تن از هفت برند اعلامي توقيف و از چرخه مصرف خارج شده‌ است.

اجتمام(4) ** 9188 **