درخواست سازندگان تجهیزات نفت و پتروشیمی خوزستان از رییس جمهوری

اهواز- ایرنا- سازندگان تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی در خوزستان از رییس جمهوری خواستند شهرك تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی در این استان احداث شود.

'علی كرانی' رییس انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی خوزستان، روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به توانمندیهای بالقوه و بالفعل خوزستان در این بخش خواستار دستور مساعد رییس جمهوری برای احداث شهرك تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی كشور در این استان بمنظور مركزیت بخشیدن به فعالیتهای فعالان این بخش شد.

وی ایجاد اشتغال و افزایش اشتغال پایدار در استان خوزستان را از جمله نتایج تحقق این پیشنهاد عنوان كرد و با توجه به نقش حیاتی خوزستان در اقتصاد كشور، خواستار توجه ویژه دولت به این استان از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی شد.

عضو هیأت امنای شهرك صنعتی شماره یك اهواز در ادامه بر لزوم ایجاد اعتماد بیشتر بین دولت و تشكلهای مرتبط با فضای كسب و كار تاكید كرد.

'محمدی احمد زاده' عضو هیات مدیره انجمن مذكور نیز به تولید بیش از 80 درصد نفت كشور توسط شركت مناطق نفتخیز جنوب در خوزستان اشاره و اضافه كرد: با آنكه خوزستان در بخش فولاد، صنایع پتروشیمی، نفت و بخش های دیگر قطب كشور به شمار می رود اما وضع اشتغال نابسامانی دارد.

وی گفت: دولت برای ایجاد اشتغال و پیشگیری از ورود چینی ها به این صنعت راهبردی كشور، از محل صندوق توسعه ملی به سازندگان تجهیزات نفت و گاز و پتروشیمی و سایر صنایع راهبردی در خوزستان تسهیلات اختصاص دهد.

به گفته احمدزاده مشكلات عدیده ای در رابطه با فعالیت های بخش خصوصی استان خوزستان در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی وجود دارد كه از آن جمله آنها قدیمی بودن ناوگان تولید در این حوزه است.

'پرویز آقایی' عضو انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی خوزستان نیز نظام اداری دست و پاگیر ضمانتنامه های شركت در مناقصات و الزام دستگاه مالیاتی به ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هر سه ماه یكبار علیرغم مطالبات چندین ماهه تولیدكنندگان را از جمله مشكلات مربوط به حوزه كاری خود و همكارانش عنوان كرد.

آنان خواستار مساعدت دولت تدبیرو امید برای رفع این موانع سرمایه گذاری در خوزستان شدند.

642/ 607