۲۴ دی ۱۳۹۲، ۱۵:۵۹
کد خبر: 80995000
T T
۰ نفر
نماینده ولی فقیه: تغییر كاربری آلودگی هوای شهرها را تشدید كرده است

تبریز - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی گفت: تغییر كاربری بی رویه فضای سبز و باغات در شهرها، ریه های تنفسی كلانشهرها را از بین برده و آلودگی هوا را تشدید كرده است.

آیت الله 'محسن مجتهد شبستری' روز سه شنبه در جمع كاركنان حفاظت محیط زیست این استان با اشاره به احاطه كلانشهرها توسط صنایع بزرگ، جلوگیری از تبدیل اراضی كشاورزی به واحدهای صنعتی را ضروری دانست.

وی با اشاره به شرایط ناسالم هوای كلانشهر تبریز در دی ماه امسال اظهاركرد: واردات و تولید روز افزون خودرو بدون تامین زیر ساخت ها از جمله سوخت استاندارد سهم زیادی در آلودگی هوا دارد.

امام جمعه تبریز بر فرهنگ سازی و آموزش در زمینه حفاظت از محیط زیست تاكید كرد و گفت: صدا و سیما، نشریات، ائمه جمعه، فرهنگیان و دانشگاهیان در فرهنگ سازی نقش مهمی دارند.

وی بحران دریاچه ارومیه را مشكل اصلی منطقه دانست و گفت: به نظر كارشناسان امر، مدیریت شوره زارهای ایجاد شده با برداشت اصولی نمك، راه حل زود بازدهی است كه می تواند از افزایش خسارت های ناشی از خشك شدن دریاچه جلوگیری كند.

آیت الله مجتهد شبستری با اشاره به نیاز مالی بالای پروژه های پیش بینی شده برای نجات دریاچه ارومیه و بودجه محدود كشور، تحقق برنامه ها را بعید دانست و از متخصصان محیط زیست خواست راهكارهای زود بازده و كم هزینه ای را برای رفع مشكل دریاچه در اولویت قرار دهند.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی محیط زیست سالم را بهترین میراث نسل حاصر برای نسل های آینده دانست.

'حمید قاسمی' مدیر كل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی هم در این دیدار از اجرای برنامه های ویژه ای برای كنترل آلودگی هوا درفصول سرد سال خبرداد و اعلام كرد: طرح برخورد با خودروهای دود زا، آلاینده و فاقد معاینه فنی تشدید شده و كنترل 24 ساعته صنایع مستقر در حریم كلانشهر تبریز، كنترل و بررسی آنلاین وضعیت آلودگی هوا جهت اتخاذ و تصمیمات مدیریتی فعال تر شده و با همكاری سازمان های مسوول ادامه خواهد داشت.

7232/587/ 1539
۰ نفر