منداییان یك موزه زنده از فرهنگ ایران زمین هستند

اهواز- ایرنا- دستیار ارشد رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی در جمع اعضای انجمن صابئین مندایی اهواز گفت: شما منداییان یك موزه زنده از فرهنگ ایران زمین هستید.

حجت الاسلام علی یونسی روز دوشنبه در دیدار اعضای انجمن منداییان و بزرگان دینی این اقلیت در اهواز كه در محل استانداری خوزستان برگزار شد، افزود: وقتی قانون اساسی جمهوری اسلامی تصویب می شد، شما و دین تان شناخته شده نبود.

وی افزود: هم اكنون بویژه پس از آنكه مقام معظم رهبری شما را پذیرفتند، كار آسان شده است.

یونسی ادامه داد: می توان با مدد قوانین عادی نیز مشكلات شما را برطرف كرد.

سالم چهیلی رییس انجمن منداییان اهواز در این دیدار گفت: ما در كمال آرامش، صلح و صفا با مردم خوزستان زندگی می كنیم؛ همه مردم از نظراجتماعی به ما احترام می گذارند اما این برای ما كافی نیست.

وی افزود: دین ما به عنوان یك اقلیت دینی به رسمیت شناخته نشده است و مردمان ما به همین خاطر احساس رنج می كنند.

رییس انجمن منداییان اهواز افزود: ما منداییان به نظام جمهوری اسلامی ایران عشق می ورزیم؛ چنانچه در طول انقلاب شهید، معلول و مفقود الاثر تقدیم نظام كرده ایم.

چهیلی افزود: در زمان تصویب قانون اساسی شهید دكتر بهشتی به ما قول داد كه اسم صابئین را در متمم قانون اساسی ذكر و این موضوع را برای ما حل كنند اما متأسفانه ایشان قبل از تنظیم متمم قانون اساسی شهید شدند.

وی، برگزار نشدن جلسات انجمن منداییان از سال 62 تاكنون، استخدام نشدن صابئین مندایی در دوایر دولتی و فراموشی زبان مندایی را از مشكلات این اقلیت عنوان كرد.

یكی از اعضای انجمن منداییان اهواز نیز در این دیدار از دستیار ارشد رییس جمهوری خواست برای احیای زبان مندایی مساعدت كند.

وی گفت: زبان مندایی یكی از میراث مهم ایران زمین است و نباید اجازه داد تا از بین برود. ما جزو اقلیت این مملكت هستیم اما از حقوق اقلیت ها برخوردار نیستم.

منداییان پیروان حضرت یحیای تعمید دهنده و یكی از اقلیت‌های مذهبی ایران، عراق و سوریه به شمار می روند. منداییان با نام صابئین نیز شناخته می‌شوند و آنان را با فرقهٔ مغتسله پیوند داده‌اند. در حالی كه این مكاتب نحله‌هایی مستقل، اما مربوط به هم به شمار می‌روند. مغتسله، فرقه‌ای مستقل بودند كه اساسی‌ترین آیین‌شان غسل تعمید بود. اما منداییان همان‌گونه كه گفته شد، پیروِ حضرت یحیی بودند كه تعمیددهندهٔ حضرت مسیح بود.

كیش مندایی در شمار مكتب‌های گنوسی است.

642**1504