۲۳ دی ۱۳۹۲، ۱۶:۱۸
کد خبر: 80993252
T T
۰ نفر

وزیر ارشاد: فهرست سیاه در حوزه كتاب نداریم

۲۳ دی ۱۳۹۲، ۱۶:۱۸
کد خبر: 80993252
وزیر ارشاد: فهرست سیاه در حوزه كتاب نداریم

تهران- ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این وزارتخانه مسائل پیش آمده در حوزه كتاب را حل كرده و دیگر لیست سیاه در حوزه كتاب نداریم .

علی جنتی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: درسال های اخیر تعدادی از نویسندگان در لیست سیاه قرار داشتند و حتی اگر كتاب آنها با موازین منطبق بود، نویسنده ممنوع القلم بوده و از چاپ كتاب او جلوگیری می شد.

وی گفت: این مسائل درشرایطی است كه حال برخی می گویند كه ما در سال های گذشته ممنوع القلم نداشتیم ، این درحالی است كه در مواردی یك ناشر به دلیل انتشار اثر یك نویسنده كه كتاب او هم مجوز انتشار داشت تعطیل می شد .

جنتی در ادامه توضیح خود گفت : در مواردی هم دلایل سیاسی مطرح شده كه ما درحال حاضر مشكلی تحت این عنوان نداریم ، هر كتابی كه به وزارت ارشاد وارد شود آن را می خوانیم اگر با قانون منطبق باشد چاپ می گردد و اگر این گونه نبود باید اصلاح شود. بنابراین شرایط جدید فضا را برای برخی خلاقیت ها و آفرینش های فرهنگی باز می كند .** مصاحبه با خبرگزاری فعال درایران نیاز به مجوز ندارد

وی همچنین گفت : در نامه ای به وزیران و مسئولان اعلام كردیم برای مصاحبه با خبرگزاری های خارجی فعال درایران نیازی به مجوز این وزارتخانه ندارند .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در نامه ای كه اخیرا به مقامات و وزیران نوشتم به آنها گفتم مصاحبه با آنها نیاز به كسب مجوز از ما ندارد .

جنتی با بیان اینكه سایر خبرگزاری ها در سال های گذشته با محدودیت مصاحبه و تهیه گزارش روبرو بودند، گفت: مقامات كشور برای مصاحبه با دفاتر خبرگزاری های خارجی مشكلی ندارند و تمام تلاش ما كاهش محدودیت های گذشته بود** ممیزی براساس قانون اعمال می شود

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا در باره ممیزی كتاب گفت : ممیزی براساس آنچه قانون و مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به آن اشاره داشته اعمال می شود و طبق آن باید به اصلاح آثاری كه موارد مندرج در قانون را رعایت نكنند، اقدام شود .

وی با بیان اینكه اصل موضوع ممیزی وجود دارد و خلاف قانون نیز نیست ،گفت: منتها دراین خصوص تمام تلاش ما این است كه كار بررسی كتاب را به اهل آن بسپاریم .

جنتی معتقد است كه در حوزه ممیزی باید مجموعه كتاب های حوزه كودك و نوجوان، ادبیات داستانی، رمان ها و در حوزه علوم نیز یك سری از كتاب ها و به طور عموم معارف دینی به كارشناسان آن سپرده شود .

وی این توضیح را نیز داد كه براساس قانون پیشنهادی به شورای عالی انقلاب فرهنگی باید دو هیات نظارت بر آثار كودكان و نوجوانان و همچنین بزرگسالان در حوزه ممیزی فعال شود كه در صورت تصویب افراد صاحب نظر در هر رشته برای نظارت معرفی می شوند .

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی ادامه داد تلاش می كنیم از افرادی در بررسی كتاب ها استفاده كنیم كه در رشته های مورد نظر تالیفی تخصص لازم را داشته باشند و بی دلیل با اعمال سلیقه سایر افراد را دچار مشكل نكنند.

جنتی با اشاره براینكه در سال های گذشته ممنوع القلم داشته ایم ، ادامه داد : در گذشته برخی انتشارات در لیست سیاه بودند به نحوی كه حق شركت در نمایشگاه كتاب را نداشتند و ارشاد نیز كتابی را از آنها قبول نمی كرد.

وی تصریح كرد حتی اگر كتابی 100 درصد موازین را رعایت می كرد اما ناشر او در لیست سیاه قرار داشت از انتشار آن كتاب جلوگیری می كردند و باید نویسنده اثر خود را به یك ناشر دیگر می داد.

فراهنگ (3)**1601**
۰ نفر

سرخط اخبار فرهنگ