۲۲ دی ۱۳۹۲،‏ ۱۷:۱۵
کد خبر: 80991648
۰ نفر
حجم روابط تجاری میان ایران وگرجستان باید افزایش یابد

تهران بزرگ- ایرنا - سركنسول جمهوری اسلامی ایران در باتومی گرجستان با اشاره به رشد 47 درصدی روابط تجاری ایران و گرجستان طی 9 ماهه گذشته این حجم تجاری را با توجه به سابقه تاریخی و فرهنگی میان این دو كشور ناچیز ارزیابی كرد و گفت: حجم فعالیت های تجاری باید افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، 'احمدرضا ارزجانی' روز یكشنبه در همایش توسعه روابط تجاری ایران و گرجستان كه در محل سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد، ایران را اولین كشوری دانست كه بعد از فروپاشی كشورهای GIS گرجستان را به رسمیت شناخت و ایران را علی رغم تمام فشارهای موجود حامی همیشگی گرجستان اعلام كرد.

وی با بیان این مطلب كه هیچ نقطه تاریكی در روابط سیاسی ایران و گرجستان مشاهده وجود ندارد، اظهار كرد: در حوزه فرهنگی نیز روابط این دو كشور همواره از جایگاه مهمی برخودار بوده است.

ارزجانی افزود: سطح روابط فرهنگی ایران با گرجستان به گونه ای است كه اخیرا مقامات آن كشور به اهمیت فرهنگی كشور ایران برای گرجستان تاكید كرده اند.

وی اظهار كرد: درحوزه روابط اقتصادی انتظار این بود با این سبقه تاریخی و فرهنگی سطح روابط اقتصادی نیز از جایگاه خوبی برخودار باشد كه هنوز به آن دست نیافته ایم.

ارزجانی خواستار توسعه روابط دوجانبه اقتصادی شد و بیان كرد: از وزارت امورخارجه انتظار می رود فرصت های اقتصادی ایران و گرجستان را توسعه دهد.

وی خبر از راهی شدن مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران به گرجستان در آینده نزدیك برای بررسی زمینه های توسعه روابط تجاری داد.

سركنسول جمهوری اسلامی ایران در باتومی گرجستان از آمادگی این استان برای پذیرایی از سرمایه گذاران ایرانی داد و اظهار كرد: اگر گرجستانی ها مایل هستند از فرصت های سرمایه گذاران ایران استفاده كنند، باید مساله تعرفه ترجیهی خود را حل كنند.

تهرام/9977/ 699/ 1539