زنگنه: به دنبال سرمایه گذاری 75 میلیارد دلاری در بخش پتروشیمی هستیم

تهران - ایرنا - وزیرنفت با اشاره به اینكه از شهریور ماه سال جاری برنامه ریزی برای جهش دوم در صنعت پتروشیمی را آغاز كرده ایم ، گفت: به دنبال سرمایه گذاری 75 میلیارددلاری هستیم تا تولید را به 55 میلیارد دلار افزایش دهیم .

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا ' بیژن زنگنه ' عصر چهارشنبه در مراسم چهلمین سالگرد تاسیس جامعه مهندسان مشاور ایران در برج میلاد تهران افزود:این میزان سرمایه گذاری باید 70 درصد از طریق فاینانس خارجی و مابقی توسط بخش خصوصی در داخل فراهم شود .

وی خطاب به مهندسان مشاور اظهارداشت: انتظار نداشته باشید وضعیت كشور وساختار اقتصادی كه در دهه 70 كشور بود تكرار شود چراكه آن دوران كارفرمای بزرگ دولت بود ولی امروز به دنبال فاینانس وبخش خصوصی هستیم .

زنگنه گفت :در بخش صنایع پتروشیمی مزیت غیر قابل تردیدی درمقایسه با كشور های منطقه داریم كه آن هم امكان تامین خوراك نامحدود و ارزان برای واحد های پتروشیمی است .

وی با تاكید براین كه در شركت های مهندسی برای بقاء این شركتها مدیریت از سرمایه باید جدا شود، گفت :در سالهای گذشته در بخش مهندسی خوب عمل شده است ولی در بخش طراحی چندان كه باید مورد انتظار نبوده است .

وزیر نفت اظهارداشت: یكی از راههای كلیدی كسب توانمندی كار مشترك با شركتهای خارجی و تبادل تجربه است .

زنگنه همچنین تصریح كرد: دنیای نسل ما با دنیای جوانان متفاوت است و امروز جوانان ما با آی سی تی همراه هستند كه نشانگر عوض شدن فضا است بنابراین اگر می خواهیم كشور رشد كند باید به جوانان اعتماد كنیم.

براساس این گزارش، وزیر نفت در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به وصول درآمدهای نفتی بیش از سقف برنامه ریزی فروش گفت: در ٩ ماهه نخست سال جاری ایران از طریق فروش نفت خام و میعانات گازی ٣٤ میلیارد دلار درآمد كسب شده كه از این میزان ٣٢ میلیارد دلار آن وصول شده كه بیش از سقف برنامه ریزی فروش بوده است.

زنگنه اظهار داشت: فروش مایعات گازی در سال جاری نسبت به سال ٩١ افزایش ١٠٠ هزار بشكه ای داشته كه به نظر می رسد با توجه به قیمت های كنونی قیمت پیش بینی شده(١٠٠ دلار) برای بوجه سال ٩٣ معقول باشد.

وزیر نفت در خصوص استمرار تولید بنزین در مجتمع های پتروشیمی در سال آینده نیز تصریح كرد: این تولید ادامه خواهد داشت تا زمانی كه پالایشگاه ستاره خلیج فارس وارد مدار تولید شود.

وی ارزش تولیدات مجتمع های پتروشیمی را بیش از ٢٠ میلیارد دلار در سال ذكر كرد و گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته تلاش می شود این رقم با سرمایه گذاری ٧٥ میلیارد دلاری طی ٧ سال آینده، به بیش از ٧٠ میلیارد دلار برسد.

وزیر نفت ادامه داد: اكثر سرمایه گذاری های صنعت پتروشیمی در آینده، توسط بخش خصوصی داخلی خارجی و داخلی انجام خواهد شد.

زنگنه ساخت پالایشگاه های نفت و مایعات گازی كوچك در پارس جنوبی توسط بخش خصوصی و همچنین پالایشگاه های بزرگی همچون ستاره خلیج فارس، آناهیتا و پارس را از جمله طرح های در دست اجرای پالایشی كشور اعلام كرد.

وزیر نفت در خصوص روند توسعه پارس جنوبی، اظهار داشت: هم اكنون توسعه ٥ فاز ( ١٢ و ١٥ تا ١٨) و فازهای ٣٥ ماهه به عنوان اولویت های اول و دوم در حال توسعه هستند و تنها یك فاز باقی می ماند كه برای توسعه آن برنامه دیگری داریم.

وی با یادآوری اینكه اكثر پالایشگاه های نفتی و مجتمع های پتروشیمی كشور به بخش خصوصی واگذار شده است، گفت: این نوع خصوصی سازی با آن چیزی كه در اصل ٤٤ و سیاست های مقام معظم رهبری در این زمینه ذكر شده بود، فاصله زیادی دارد، زیرا بسیاری از این شركت ها به صورت رد دیون دولت به سایر دستگاه های دولتی زیرمجموعه واگذار شده است.

وزیر نفت خاطرنشان كرد: در سال آینده براساس برنامه ریزی صورت گرفته روزانه یك میلیون و ٤٠٠ هزار بشكه نفت و مایعات گازی به فروش می رسد كه از این میزان ١٠٠ هزار بشكه سهم مجتمع های پتروشیمی است.

زنگنه در خصوص پرداخت بدهی بابك زنجانی به وزارت نفت نیز گفت: تاكنون وی هیچ پولی از بدهكاری خود را به این وزارتخانه پرداخت نكرده است.

اقتصام**1053**1568

سرخط اخبار اقتصاد