نشست خبری سردار رادان؛ از اوباش نبودن شاكیان مداح معروف تا خاوری

تهران - ایرنا - جانشین فرماندهی نیروی انتظامی امروز (یكشنبه) در نشستی خبری به پرسش های خبرنگاران در باره پرونده محمودرضا خاوری، حوادث جاده ای، محكومیت یك مدیر دولت دهم و موضوعات مختلف دیگر پاسخ داد و اعلام كرد كه شاكیان مداح معروف اراذل و اوباش نبوده اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، سردار احمدرضا رادان امروز در حاشیه ارتباط مستقیم مردم با مسوولین نیروی انتظامی در مركز نظارت همگانی ناجا (197) در یك نشست خبری، گفت: اخیرا پلیس كانادا در باره خاوری قول هایی داده تا وی را تحویل دهد. باید منتظر بمانیم و بیینیم این بار به قول خود عمل می كند؟

جانشین فرماندهی نیروی انتظامی در زمینه اظهار نظر پلیس اینترپل در مورد دستگیری محمود رضاخاوری با همكاری پلیس كانادا، گفت: آنچه برای اینترپل، وزارت امور خارجه و دستگاه قضا با مدارك و اطلاعات كافی ثابت شده، این است كه خاوری در كانادا است هر چند كه پلیس كانادا این مورد را نمی پذیرفت.

رادان اضافه كرد: با دراختیار گذاشتن اطلاعات كافی، ثابت كردیم كه خاوری در كانادا به سر می برد و چنانچه پلیس كانادا نمی تواند وی را دستگیر كند پلیس ایران آمادگی دارد تا ظرف هفت تا 10 روز وی را دستگیر كند.

**حوادث جاده ای

سردار رادان در بخشی دیگر از این نشست خبری با استمرار گشت های غیرمحسوس در جاده های كشور، امسال تلفات جاده ای به كمتر از 18 هزار نفر می رسد.

وی اظهار كرد: تلفات جاده ای سال گذشته به بیش از 48 هزار نفر رسید كه سعی می شود تا این میزان در سال جاری به 18 هزار نفر كاهش یابد.

سردار رادان درباره گشت های غیرمحسوس در بزرگراه ها، گفت: گشت های غیرمحسوس راهنمایی و رانندگی افزایش یافته چرا كه باید رانندگان بدانند كه نظارت وجود دارد.

وی با بیان این كه در آینده موجبات نظارت تصویری بیش از گذشته فراهم می شود، افزود: نظارت غیر محسوس در زمینه راهنمایی و رانندگی جواب داد به گونه ای كه سبب كاهش تلفات جاده ای شد لذا نظارت های تصویری در داخل و بیرون از شهرها استمرار می یابد.

رادان با اشاره به این كه گشت های اطلاعاتی نیز همچنان ادامه دارد، گفت: در زمینه این گونه گشت ها تبلیغاتی انجام نمی شود اما بخشی از ماموریت گشت های امنیت اخلاقی در حوزه راهنمایی و رانندگی تعریف شده تا به رسیدگی مواردی بپردازند كه افراد حجاب خود را رعایت نمی كنند.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی تاكید كرد: به گشت های اطمینان بخش غیرمحسوس راهنمایی و رانندگی و اطلاعات، خدشه وارد نشده بلكه افزایش نیز یافته است.**استاندارد سازی رفتار پرسنل نیروی انتظامی

رادان در مورد برنامه های نیروی انتظامی در زمینه رفتار پرسنل نسبت به رسیدگی شكایات مردمی، گفت: از یك سال و نیم گذشته علاوه بر موضوع استاندارد سازی رفتار، همزمان با اجرای آن، طرح مكمل مكنا (مدیریت كیفیت نیروی انتظامی ) اجرا شد.

وی اظهار داشت: طرح مكنا موضوعاتی از جمله خوشایند سازی محیط كلانتری و پاسگاه ها، كوتاه سازی فرآیند انجام ماموریت و سرعت در رسیدگی به آن و تعالی در رفتار پرسنل و برخورد مناسب در اجرای به هنگام ماموریت ها را تحت پوشش قرار می دهد.

رادان ادامه داد: پیش از این به استان ها اعلام شده بود تا در یك كلانتری یا پاسگاه این طرح اجرا شود كه بعدها به دستور فرماندهی نیروی انتظامی مقرر شد تا نیروی انتظامی استان ها در قالب نهضتی، این طرح را اجرایی كنند تا هزینه های كمتری به نیروی انتظامی وارد شود.

به گفته وی هم اكنون یك هزار كلانتری و پاسگاه در زمینه های انتظامی، راهنمایی و رانندگی تحت پوشش طرح مكنا قرار گرفته اند كه تا پایان سال این طرح به نتایج قطعی رسیده و در سال آینده با هدف گذاری بیشتری اجرا می شود.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به این كه مردم می توانند انتقاد و پیشنهادات خود را در زمینه رفتار پرسنل نیروی انتظامی از طریق 197 اعلام كنند، افزود: در ابتدای راه اندازی 197 میزان شكایات و انتقادات مردم بسیار بود اما هم اكنون این میزان كاهش یافته است.

رادان اظهار داشت: چنانچه سطح شكایت مردم از ماموران نیروی انتظامی پایین بود، مامور مربوطه توجیه می شود، در صورتی كه این سطح آزار دهنده باشد برخورد انتظامی با فرد مامور صورت می گیرد اما وقتی سطح رفتار مامور نیروی انتظامی بسیار بالا باشد پرونده وی به سازمان قضایی ارجاع می شود.** وضعیت دو پرونده

رادان در مورد دستگیری یكی از مدیران ارشد وزارت ارشاد همراه با پسرش در زمینه فساد مالی و اخلاقی وی ، گفت: باید پذیرفت كه موضوع خبری فردی كه حكمش صادر شده، تمام شده است.

جانشین فرماندهی نیروی انتظامی در مورد زورگیری از یكی از اساتید دانشگاه تهران، رسیدگی ویژه به این پرونده و پر اهمیت جلوه دادن آن نسبت به سایر موارد زورگیری، گفت: در پی زورگیری از یك استاد دانشگاه برای گرفتن تلفن همراه و مقاومت وی، این استاد دانشگاه با ضربه قمه افراد زورگیر دچار صدمه شده و به بیمارستان منتقل می شود.

رادان ادامه داد: ظرف چند روز آینده خبر های خوشی در این زمینه اعلام می شود و قوه قضائیه با افراد زورگیر برخورد می كند تا این برخوردها بازدارنده باشد.

وی اضافه كرد: علت رسیدگی به این پرونده ها اعلام وقوع جرم و شكایت است تا زمانی كه افراد وقوع چنین جرائمی را اعلام و شكایت نكنند، نمی توانیم به این موارد رسیدگی كنیم از سوی دیگر برخی از موارد زورگیری بیش از سایر موارد بازتاب خبری دارند.**ارسال پرونده تیراندازی یكی از مداحان معروف كشور به مراجع قضائی

جانشین فرماندهی نیروی انتظامی در ادامه گفت: پرونده تیراندازی اخیر یكی از مداحان معروف كشور در اتوبانی در تهران به مراجع قضائی ارسال شده است.

رادان با بیان این كه این مداح مجوز حمل سلاح داشته است، افزود: برغم این كه این فرد برای حمل سلاح مجوز داشته است با این حال پرونده وی تشكیل شده و به مراجع قضائی ارجاع شده كه امروز یكشنبه نیز با حضور شاكی این موضوع رسیدگی می شود.

وی در پاسخ به این سووال كه آیا افرادی كه به این مداح معروف حمله كردند، جزء اراذل و اوباش بوده اند یا خیر؟ گفت: تعریف مردم از اراذل و اوباش با تعریف هفت گانه پلیس در این زمینه متفاوت است.

رادان توضیح داد: براساس تعریف پلیس این افراد در زمره شاخص های اراذل و اوباشی كه پلیس تعریف می كند، به شمار نمی روند.

وی اضافه كرد: متاسفانه افراد به برخی از موضوعات بیش از اندازه می پردازند در حالی كه این موضوع بی جهت بزرگ شده و در حدی نبود كه بزرگ جلوه داده شود.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی در پاسخ به سووال خبرنگاری مبنی بر این كه آیا حمل سلاح از سوی مداح و استفاده از آن امری عادی است یا خیر؟، گفت: ماموران نیروی انتظامی توجیه شده اند كه از سلاح های خود در آخرین مرحله و برای دفاع از خود استفاده كنند.

رادان افزود: بر این اساس این موضوع یك اصل است كه به تشخیص افراد باز می گردد كه در چه زمانی از سلاح استفاده كنند اما برای استفاده از آن باید جواب و توجیه داشته باشند.**پرونده 123 زورگیر و كیف قاپ

جانشین فرماندهی نیروی انتظامی در مورد تكمیل پرونده 123 نفر از سارقان، زورگیران و كیف قاپان نیز، گفت: شاكیان این پرونده همچنان مراجعه می كنند به همین دلیل پرونده هنوز كامل نشده است اما اطمینان دارم با این تعداد، دستگاه قضا قاطعانه برخورد می كند.

رادان درمورد ساماندهی خوانندگان زیرزمینی گفت: قرار نیست موضوعی كه جرم تلقی می شود، ساماندهی شود.

وی خاطرنشان كرد: فعالیت خوانندگان زیرزمینی، مجرمانه و مخفیانه است و چنانچه اطلاعات كافی در این زمینه داشته باشیم برخورد كرده و در این زمینه با فردی تعارف نداریم.

رادان اضافه كرد: درصورتی كه این خواننده ها مجاز باشند، رسیدگی نیاز نیست در غیر این صورت باید هر كسی وظیفه خود را انجام دهد و این افراد باید مجوز خود را از مراكز مربوطه دریافت كنند و نیروی انتظامی نیز راحت تر وظیفه خود را انجام دهد.** درخواست وزارت بهداشت برای ارایه لیست داروهای قاچاق

وی در مورد درخواست وزارت بهداشت مبنی بر ارایه لیست داروهای قاچاق از سوی نیروی انتظامی گفت: منظور از در اختیار گذاشتن این لیست چیست؟ اگر می خواهند بدانند كه قاچاق وجود دارد یا خیر؟ كه خودشان می دانند وجود دارد چرا كه در هر ماموریتی نماینده ای از سوی وزارت بهداشت با نیروی انتظامی همراه است.

رادان گفت: اعلام آمادگی می كنم كه من و دفترم در خدمت مسوولان وزارت بهداشت و هر ارگان دولتی برای مقابله با پدیده قاچاق هستم.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی در ادامه در مورد برگزاری جلسات در هتل ها و سایر اماكن گفت: برگزاری جلسات در این گونه اماكن نیاز به اخذ مجوز دارد حتی اگر برگزاری این جلسات جنبه آموزشی داشته باشد.

وی اضافه كرد: چنانچه افراد برای اخذ مجوز مراجعه كرده باشند اما پلیس مخالفت كرده باشد، برگزاری جلسات غیر قانونی به شمار می رود.

رادان در مورد شفاف سازی این موضوع كه برخی از خودروسازان رفتار پلیس را در اثر برآورده نشدن برخی از خواسته های آن ها اعلام می كند، گفت: ما به عنوان پلیس موظف هستیم تا حقوق مردم را پیگیری كنیم و اگر منظور برخی از این خودروسازان حقوق مردم است باید بگویم كه با خوروسازان مشكل داریم.** در راستای اجرای حقوق شهروندی با كسی تعارف نداریم

وی با بیان این كه حقوق شهروندی در برابر تكلیف شهروندی معنا می یابد، گفت: این تكلیف برای همه است در این زمینه با كسی تعارف نداریم.

رادان گفت: خوروی اسكانیا چه خواسته ای از خواسته های نیروی انتظامی را باید برآورده می كرد كه حال با برآورده نشدن آن خواسته ها بخواهیم با مسوولان دست اندركار ساخت این خودرو برخورد كنیم.

وی خاطرنشان كرد: در این زمینه اعلام می كنم كه این مسوولان در تمام سایت های رسمی و غیررسمی مواردی را ادعا دارند، مطرح كنند.

رادان تاكید كرد: در جایی كه پلیس مداخله می كند برای دفاع از حقوق مردم است و چنانچه مهلتی برای اصلاح امور به مسوولان خودروساز می دهد برای حفاظت از جان مردم است و به عنوان مثال در زمینه ایمنی ترمز و كیسه هوا به چندین خودروساز مهلت داده شد و آن ها مهلت خود را تمدید و در نهایت ایرادات را برطرف كردند.

جانشین فرماندهی نیروی انتظامی اضافه كرد: در جایی كه یك خودروساز وسیله نقلیه مهلت می خواهد، نمی توانیم این مهلت را تمدید كنیم چرا كه مهلت برای كشته شدن مردم معنا ندارد، وقتی فردی اقدام به خرید خودرو برای خود می كند حسابش جدا از مواردی است كه خودرو به عنوان وسیله نقلیه عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.** نرخ جان مردم چقدر است؟

رادان با طرح این پرسش كه نرخ جان مردم چقدر است؟، گفت: برخی خوروسازان وقتی اشكال در ساخت خودروهایشان ایجاد می شود، از مردم عذرخواهی كرده و اشكال وارده را برطرف می كنند اما برخی دیگر به جای عذرخواهی، عذر بدتر از گناه می آورند لذا اراده پلیس این است تا جایی كه ممكن است از حقوق مردم كوتاه نیاید.

وی در مورد فیلترینگ برخی سایت ها نیز گفت: نظر پلیس نظر فرمانده نیروی انتظامی است و براین اساس یك نهاد و كمیته قانونی به این منظور براساس ماده 22 قانون اسای مسوول رسیدگی به این گونه جرائم است و براساس این قانون كمیته ای متشكل از ارگان های مختلف با مسوولیت دادستان كه مصدایق را اعلام می كند، تشكیل می شود.

اجتمام(3)**9105**1478