فایننشال تایمز: شركت های دارویی، مشتاق ورود به بازار داروی ایران

تهران - ایرنا - پایگاه خبری فایننشال تایمز در گزارشی نوشت: شركت های دارویی جهان مشتاقانه در حال بررسی چگونگی ورود به بازار ایران و به پتانسیل عظیم آن امیدوار هستند.

به گزارش ایرنا، این پایگاه خبری با اشاره به تاثیر تحریم ها بر بخش داروی ایران نوشت: وقتی پی.فیزر شركت دارویی چند ملیتی آمریكا، سال گذشته مقداری دارو به ایران فروخت، فرایند آن بسیار دردناك بود.

شركت یادشده نیاز به مجوز دولت آمریكا داشت، محموله دارو را از طریق یك وابسته خارجی منتقل كرد و نامه پرداخت وجه را از بانك تجارت برای یك شركت غیرتابعه آمریكا كه در سال 2011 آن را خریداری كرده بود، دریافت كرد.

با وجود این، پی.فیزر در اوایل سال 2012 گرفتار تحریم های خزانه داری آمریكا كه تراكنش های مالی با بانك های ایرانی و وابستگان خارجی آن در فرانسه، تاجیكستان و بلاروس را مسدود می كرد، شد و هنوز به طور كامل پول خود را دریافت نكرده است. همه گرفتاری های این شركت به خاطر فروش 620 هزار پوند دارو به ایران بود.

چنین فرآیند پر پیچ و خمی، شركت های دیگر كه اغلب كار پرداخت وجه از طریق واسطه هایی در امارات متحده عربی انجام می دهند را نیز گرفتار كرده و تراكنش های مالی، حتی برای تولیدكنندگان غربی كه تولید آنها از قبیل دارو و غذا، به دلایل انسانی، معاف از تحریم ها است را نیز محدود كرده است.

اولام اینترنشنال، یك شركت بازرگانی كالا واقع در سنگاپور كه به ایران گندم، جو و ذرت می فروشد نیز در مورد پرداخت ها، بر نبود شفافیت تاكید دارد و معتقد است: هنوز خیلی زود است كه بگوییم پیشرفت مذاكرات هسته ای منجر به ایجاد فرصت های بیشتر در زمینه كار ما می شود، زیرا ما هنوز تغییری به لحاظ برداشته شدن تحریم های بانكی یا كانال های پرداخت مشاهده نكرده ایم.** چشم انداز پس از تحریم

تاكنون بسیاری از شركت ها با توجه به چشم انداز كاهش كنترل ها در مورد تجارت با ایران كه براساس توافق 24 نوامبر (سوم آذر) ژنو از ماه ژانویه اجرا می شود، برای ورود به بازار داروی ایران كه به طور بالقوه پرسود است، قدم پیش گذاشته اند.

میشل تاكاس مدیرعامل اتاق بازرگانی آلمان-ایران در هامبورگ گفت: توافق دیپلماتیك میان ایران و قدرت های جهانی به كسب و كارها روحیه داده است.

وی افزود: در روزهای پس از توافق، شركت های بسیاری داشتیم كه با ایران وارد مذاكره شدند، چه آنها كه به دلیل تحریم از همكاری با ایران كنار كشیده بودند و چه آنها كه به سختی به همكاری خود با ایران ادامه داده بودند.

تاكاس ادامه داد: اكنون خوشبینی بیشتر است زیرا شركت ها می خواهند جزییات را در مورد اینكه چطور كاهش تحریم ها به ویژه در رابطه با صادرات محصولات پتروشیمی اعمال خواهد شد را بدانند.

كلاس فردریچ كارشناس تجارت خارجی در انجمن ماشین آلات آلمان وی.دی.ام.ای گفت: توافق ژنو هنوز منجر به كاهش تحریم ها نشده اما شركت های آلمانی در صورت مثبت بودن گفت و گوهای هسته ای، باید در راستای حمایت از فرصت های آینده صنعت ماشین آلات آلمان، آماده واكنش باشند.

برخی شركت ها قبلا با ایران وارد گفت و گو شده اند. شركت دارویی مرك آلمان می گوید این شركت با توجه به جمعیت زیاد ایران، پتانسیل بازار آن را قوی می داند و در حال بررسی دقیق شركت های تولید داروی داخلی ایران، برای تولید دو نوع از محصولات این شركت است.

شركت مرك از طریق توزیع كنندگان به ایران داروهای سرطان، داروهای گرفتگی چندگانه عروق، ناباروری، داروی كمبود هورمون رشد، داروهای قلبی عروقی و داروهای بی نظمی متابولیكی می فروشد.

گزارش امسال سیامك نمازی كه برای اتاق فكر مركز ویلسون آمریكا كار می كند، بر پتانسیل قوی ایران تاكید و برآورد می كند كه بخش داروی ایران سالانه سه میلیارد دلار فروش دارد كه 30 درصد آن مربوط به واردات دارو است.

نمازی هشدار داده است كه در نتیجه كمبود شدید ارز برای واردات دارو و همچنین تحریم ها كه تراكنش های مالی و پرداخت ها، بیمه و انتقال كالا را مشكل می سازد، سهم شركت های دارویی غربی كه داروهای نو با كیفیت بالا تولید می كنند از این مقدار كاهش پیدا كرده است.** اشتیاق شركت ها برغم موانع ساختاری در ایران

از سوی دیگر برخی تحلیلگران معتقدند: حمایت ضعیف شركت های خردمند در ایران می تواند سرمایه گذاری شركت های غربی در این كشور را محدود كند، اما هنوز برخی شركت ها مایلند خطر كنند.

شركت سانوفی فرانسه كه محصولات یك شركت تولید دارو در ایران تحت لیسانس آن است، قصد دارد سال آینده تولید محصول جدیدی را در این كشور شروع كند.

شركت یادشده اعلام كرده كه سال گذشته با فروش 2/10 میلیون پوند دارو به ایران، 7/3 میلیون پوند سود كرده است.

شركت نوارتیس سوییس سال گذشته 5/1 میلیون پوند واكسن هاری و آنفلوآنزا به یك شركت وابسته به وزارت بهداشت ایران فروخت كه سود خالصی معادل 441 هزار پوند به دست آورد.

شركت یادشده یك نامه رسمی درك متقابل با ایران امضا كرده كه می تواند راه را برای فروش بیشتر آن هموار كند، اجازه صادرات بیشتر و انحصار بازار را بدهد، به دادن یارانه به مصرف كنندگان پایان دهد و از طریق توزیع كننده ثالث در داخل ایران، آن را از دادن تعرفه گمركی بر فروش معاف نماید.

این شركت سوییسی گفته است، برای تولید تحت لیسانس در ایران با یك شركت ایرانی قرارداد دارد اما سخنگوی این شركت اضافه كرد: با سخت تر شدن تحریم ها علیه ایران، جریان ارسال دارو و كالاهایی كه رابطه با نجات جان انسان هستند برای بیماران ایرانی، اگر نگوییم كه به طور كامل مسدود شده، به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.

وی افزود: ما تصمیم داریم با هماهنگی كامل با آمریكا و اتحادیه اروپا و همچنین هماهنگی كامل با تحریم های سوییس و مقررات تجاری آن، به تامین دارو برای بیماران ایرانی ادامه دهیم.

شركت آسترازنكا واقع در انگلستان نیز اعلام كرده است سال گذشته با فروش 14 میلیون دلار دارو به ایران، شش میلیون دلار سود به دست آورده است. این شركت همچنین در واكنش به هشدارهای بهداشتی مرتبط با آلودگی هوا، مقادیری داروهای مخصوص ریه به ایران اهدا كرده است.

دیگر شركت های دارویی محتاط تر هستند. شركت گلاكسو اسمیت كلاین كه اعلام كرده با فروش 7/19 میلیون پوند دارو به ایران در سال گذشته 8/2 میلیون پوند سود كرده، گفت: ما به بررسی دقیق شرایط ادامه می دهیم اما هنوز زود است كه در این باره اظهار نظر كنیم.

شركت بیر آلمان نیز اعلام كرده است این شركت در سال جاری یك فروش كم دو رقمی به میلیون یورو به ایران داشت و حجم فروش آن احتمالا پایین باقی خواهد ماند.

از: رفعت كرمی مهر

اقتصام(6)1063**1558