۸ دی ۱۳۹۲،‏ ۱۹:۲۳
کد خبر: 80972675
۰ نفر
سفیربلاروس خواستار تقویت روابط تجاری ایران و كشورش شد

اراك - ایرنا- سفیر كشور بلاروس درتهران خواستار تقویت روابط تجاری بین ایران و كشورش شد و گفت:زیرساخت های لازم برای توسعه روابط تجاری دو كشور فراهم شده است .

'ویكتور ریباك'عصر یكشنبه در دیدار با صنعتگران وتولیدكنندگان استان مركزی در اراك گفت: باید با افزایش تلاشها و اقدامات لازم شرایطی فراهم شود تا ضمن گسترش روابط تجاری، زمینه درك نتایج حاصل از این روابط از سوی مردم بلاروس و ایران نیز فراهم شود.

وی با یادآوری برگزاری 11 اجلاس كمسیون مشترك بین كشورهای ایران و بلاروس تاكنون گفت: برخی از مصوبات این كمیسیون عملی شده و برخی در حال انجام است و پیاده سازی تمام این مصوبات در دستور كار سفارتخانه بلاروس قرار دارد.

ریباك با یادآوری اعتماد سازیهای صورت گرفته برای جلب سرمایه گذاری در كشور بلاروس گفت: امسال بیستمین سالگرد روابط دیپلماتیك دو كشور ایران و بلاروس را جشن می گیریم و امیدواریم این روابط روز به روز گسترش یابد.

وی، قطعات یدكی و مصالح ساختمانی را از نیاز های كشور بلاروس عنوان كرد و افزود: بلاروس بازار خوبی برای تولید كنندگان این محصولات است و مبادلات تجاری دو كشور با توجه به پتانسیل های موجود باید افزایش یابد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی نیز گفت: این استان به عنوان استانی برخوردار ودارای ظرفیت های صنعتی و كشاورزی، از آمادگی كامل برای توسعه روابط تجاری با كشور بلاروس برخوردار است.

'علیرضا زاوشی' افزود: در این استان بیش از دو هزار و هشتصد واحد صنعتی در بخش های مختلف وبیش از 106 هزار نفر نیروی كار فعالیت دارند.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود یكهزار واحد دیگر هم در حال احداث است كه با بهره برداری از آنها تولید محصولات مختلف دراستان افزایش چشمگیر خواهد یافت.

وی بیان كرد: شناخت دقیق و كارشناسی دو كشور از وضعیت صنعت و اقتصاد یكدیگر اهمیت زیادی دارد و می تواند به ارتقاء روابط كمك كند.

وی، وضعیت بخش معدن استان را نیز مطلوب ارزیابی كرد و افزود: 23 ماده معدنی مختلف در استان استخراج می شود.

مسولان چند واحد تولیدی نیز در این نشست، ضمن معرفی تولیدات خود، خواستار تعامل بیشتر در امر صادرات و واردات بین دو كشور شدند.ك/2

م.د/559/ 1539