۵ دی ۱۳۹۲،‏ ۱۰:۴۵
کد خبر: 80967857
۰ نفر
همكاری 12 دانشگاه خارجی در بازسازی ارگ بم

بم، كرمان - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینكه ارگ بم نمادی از هویت و فرهنگ ایران و تمدن چند هزار ساله است، از همكاری 12 دانشگاه خارجی در بازسازی بزرگترین سازه گلی جهان خبر داد.

به گزارش ایرنا، 'محمدعلی نجفی'، روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از ارگ بم، در جمع خبرنگاران افزود: ارگ بم از طرفی نماد مقاومت مردم این شهر است.

وی اظهار داشت: با وجود فاجعه زلزله 10 سال پیش، مردم بم با رشادت روی پای خود ایستادند و ارگ را بعنوان نماد مقاومت این شهر بنا كردند.

زمین لرزه ای با شدت 6.6 ریشتر روز 5 دی 1382 شهر بم و مناطق اطراف آن در شرق استان كرمان را لرزاند. براساس برخی آمار این زمین‌لرزه 50 هزار نفر قربانی و هزاران نفر بی خانمان شدند. در اثر این حادثه 90 درصد از سازه‌های شهر بم به كلی تخریب شد و ارگ بم با قدمت 2500 سال به عنوان بزرگترین سازه گلی جهان نیز ویران شد.

وی گفت: كارهای بسیار خوبی در این 10 سال در زمینه بازسازی ارگ بم انجام شده و ایده های خوبی نیز مطرح شده كه یكی از این ایده ها آن است كه بخشی از تخریب ارگ بم را برای این كه آیندگان بدانند زلزله چه حجمی از ارگ را تخریب كرده باقی بگذارند.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تصریح كرد: در طول 10 سال گذشته نمونه ای از همكاری بین المللی در بازسازی بم انجام شد كه بیش از 10 تا 12 دانشگاه چند كشور از جمله آلمان، ایتایلا، فرانسه و از آسیا ژاپن و بسیاری از كشورهای دیگر همكاری كردند و این نشان می دهد كه هر جا میراث فرهنگی به مخاطره می افتد به همكاری جامعه بین المللی نیاز است.

وی افزود: من این فاجعه را به حادثه دیدگان بم تسلیت می گویم و از سوی دیگر به دلیل احیای دوباره ارگ بم كه نشان از شور و حرارت است تبریك می گویم.

نجفی، ادامه داد: نیاز است بم به نقطه گردشگری استان كرمان تبدیل شود.

وی با اشاره به بازسازی شهر بم گفت: در واقع بازسازی اصلی توسط مردم بم انجام می شود و یكی از مسایل جالب در این شهر این بود كه مردم اجازه ندادند تا شهر جای دیگری بنا شود و اصرار مردم این بود كه بم بر روی ویرانه ها دوباره ساخته شود.

معاون رییس جمهوری، با بیان اینكه كمك دولت برای بازسازی بم لازم است، اظهار كرد: مردمی كه از تسهیلات بانكی برای بازسازی منازل و امكان تجاری خود استفاده كردند در پرداخت اقساط خود با مشكل مواجه هستند كه امیدواریم این موضوع در دولت و مجلس مطرح و برای رفع آن كمك شود.

وی افزود: برای بازسازی بخش های مختلف شهر بم كارهای زیادی انجام شده و در جایی كه نیاز است هنوز بازسازی انجام شود دولت، مردم را در حد توان خود تنها نمی گذارد.

وی با اشاره به كاوش های شهر بم، بیان كرد: بم در ارگ خلاصه نمی شود و تعداد زیادی از ابنیه تاریخی در این شهر قرار دارد كه ارزش بالایی دارد و هر كدام نماد تمدن ایران است كه جا دارد به این ابنیه نیز توجه شود.

نجفی، تاكید كرد: مسوولان بازدید از سایر ابنیه های تاریخی را نیز در دستور كار گردشگران قرار دهند.

وی گفت: پایگاه میراث جهانی بم كه در ارگ مستقر است از قوی ترین پایگاه های كشور محسوب می شود كه باید تقویت شود.

وی بیان كرد: در زمینه فعالیت های اكتشافی در سایر نقاط شهرستان سعی می شود كه هم از متخصصان داخلی و بین المللی استفاده شود.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، با بیان اینكه این سازمان در زمینه بودجه و اعتبارات با مشكلاتی مواجه است، افزود: این كمبود به نحوی است كه در سال 1392 بودجه های سازمان از سال قبل آن كمتر بود كه برای رفع این مشكل دو مذاكره با معاون اول رییس جمهور و معاون برنامه و بودجه رییس جمهور داشتیم كه امیدواریم در سه ماه آخر سال این مشكل كمتر شود.

وی تاكید كرد: امسال از نظر بودجه سال سختی برای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، است كه امید است در سال 1393 مشكلات با كمك مجلس و دولت رفع شود.

شایان ذكر است، نجفی از بخش های مختلف و روند بازسازی ارگ بم نیز بازدید كرد.ك/2

7444/2624 / 1104

سرخط اخبار فرهنگ