توجه به روابط عمومي عين تدبير است

گرگان - ايرنا - دبير انجمن كارگزاران روابط عمومي استان گلستان گفت: توجه به روابط عمومي و ارتقاي جايگاه آن در دستگاه‎هاي اجرايي استان‎ها عين تدبير و خردورزي است.

به گزارش خبرگزاري ايرنا ، 'سيدعلي رضا حسيني' در نشست ماهانه هم ‎انديشي هنر هشتم كه با حضور علاقه‎ مندان عرصه روابط عمومي در محل انجمن كارگزاران روابط عمومي استان در گرگان برگزار شد، افزود: مجموعه علاقه مندان عرصه روابط عمومي، اميدوار هستند، دولت تدبير و اميد در سياست كاري خود افق روشني را براي روابط عمومي ‎ها ترسيم كند.

وي خاطرنشان كرد: روابط عمومي‎ هاي توانمند مي‎ توانند در انعكاس خدمات دولت و كاستي‎ هايي كه دولت در بخش رسانه با آن مواجه است به كمك وي بشتابند و اين نقيصه را جبران كنند و البته در اين بين نيز مي ‎توانند وظايف تصدي‎ گري خود را به بخش خصوصي محول كنند.

حسيني با اشاره به رشد توجه مردم به رسانه ‎هاي خبري پس از استقرار دولت تدبير و اميد تصريح كرد: با تقويت و ارتقاي روابط عمومي‎ ها مي‎ توان از اين توانمندي در جهت آگاهي هر چه بيشتر مردم نسبت به خدمات دولت سود برد.

وي تاكيد كرد: باور به روابط عمومي، نبايد يك اعتقاد صوري باشد، بدون شك اين نگاه آسيب ‎زا، آفتي است كه خيلي از دستگاه‎هاي اجرايي كشور و به ويژه استان به آن مبتلا هستند.

عضو هيئت مديره انجمن كارگزاران روابط عمومي استان گلستان با تاكيد بر لزوم تعريف سرفصل ‎هاي آموزشي براي روابط عمومي دستگاه هاي اجرايي ادامه داد: اين سرفصل‎ ها بايد به ‎روز و مطابق با تغييرات دنيا در عرصه روابط عمومي باشد و از قالب سنتي و كلاسيك خارج شود.

حسيني ادامه داد: در نظام جمهوري اسلامي نگاه به روابط عمومي نگاه بسيار مثبتي است، اما بايد جستجو كرد كه چرا با وجود اين نگاه مثبت، اين بخش نتوانسته آنگونه كه بايد به رشد و تعالي دست يابد.

وي اضافه كرد: اعتقاد دارم دولت تدبير واميد دولت روابط عمومي است و اين موضوع در تمامي اجزاي دولت و نوع ارتباط آنان با مردم نمايان شده است.

حسيني با اشاره به درك شرايط دولت و شاكله مديريت ارشد توسط رسانه‎ ها يادآور شد: هر چند رسانه ها هيچ گاه نبايد رسالت خود را در امر اطلاع‎ رساني فراموش كنند اما انصاف حكم مي ‎كند، تركيب دولت در استان تكميل شود و در اين مسير هم نگاه بايد كمك به دولت مردمي اعتدال باشد.

حسيني با اشاره به مديران ضعيف به عنوان يكي از عوامل اصلي توسعه نيافتگي روابط عمومي در كشور و استان‎ ها يادآور شد: مديران ضعيف در حوزه روابط عمومي از عوامل اصلي و مهم توسعه ‎نيافتگي اين بخش در سازمان ‎ها و حتي جامعه محسوب مي‎شوند.

وي اظهار كرد: اينكه روابط عمومي‎ ها دنبال مدير باشند و بدوند، يعني يك جاي كار مي ‎لنگد، در يك فضاي منطقي و طبيعي اين مديران هستند كه بايد به دنبال روابط عمومي باشند و اين روابط عمومي‎ ها هستند كه بايد با انتقال واقعيت فضاي جامعه و محيط اداري به رئيس يك سازمان، با نگاهي رو به جلو، فضاي آينده كاري مجموعه را ترسيم كنند.

عضو هيات موسس انجمن كارگزاران روابط عمومي استان گلستان افزود: نه تنها در عرصه روابط عمومي بلكه در تمامي عرصه‎ هاي مديريتي، اين مديران هستند كه بايد به نام يك دستگاه اعتبار بخشند نه اينكه هميشه اعتبار و برند يك سازمان را به خود بچسبانند، تا معتبر شوند.

حسيني متذكر شد: روابط عمومي بايد ببيند، فكر كند، ايده بدهد، خود را به سيستم تحميل كند، تا بتواند توانمندي يك مجموعه را افزايش دهد.

وي با اشاره به نحوه ارتباط روابط عمومي‎ ها با رسانه‎ ها اظهار كرد: بي‎ تفاوتي به افكار عمومي، انتقادات و مطالب منتشر شده در رسانه ‎ها، ممكن است به اعتبار يك سازمان در جامعه لطمه بزند.

حسيني تاكيد كرد: اگر چه توصيه مي‎ شود، يك روابط عمومي نبايد دائم مترصد پاسخ دادن به انتقادات جرايد و مطبوعات نباشد، اما اصل بايد اعتماد و تعامل با رسانه‎ ها باشد.

وي ادامه داد: نشست‎ هاي تخصصي دو جانبه با رسانه ‎ها، مي‎ تواند در رفع ابهامات و ترديدهاي ايجاد شده در مورد يك سازمان موثر باشد.

عضو هيئت مديره انجمن كارگزاران روابط عمومي استان گلستان تصريح كرد: روابط عمومي يك سازمان بايد بداند كه رسانه‎ ها نه تهديد هستند و نه بدهكار هيچ نهاد و فردي، بلكه بر اساس وظيفه ذاتي خود قلم‎ فرسايي مي‎ كنند و اگر انتقاد نادرستي هم انجام بگيرد، بهترين كارشان سعه صدر و پاسخ منطقي است.

حسيني اضافه كرد: مهمترين خاصيت رسانه‎ ها دولتي نبودن آنها است، وابسته كردن رسانه‎ ها به دولت ممكن است براي يك دستگاه اجرايي موقتا نتيجه خوبي به همراه داشته باشد، اما در دراز مدت به جايگاه آن سازمان و رسانه‎ ها لطمه مي‎ زند.

در ادامه اين جلسه حاضران نيز به بيان نظرات خود در حوزه‎ مباحث طرح شده پرداختند.

انجمن كارگزاران روابط عمومي استان گلستان، اولين تشكل تخصصي غيردولتي روابط عمومي در استان است كه در سال 1383 به همت جمعي از متخصصين و مديران وقت اين حوزه در استان تاسيس شد.

7467/579

سرخط اخبار استان‌ها