۱ دی ۱۳۹۲،‏ ۱۱:۱۵
کد خبر: 80962393
۰ نفر
مرتضوی: بی صبرانه منتظر دادگاه هستم

تهران - ایرنا - «سعید مرتضوی» مدیر عامل سابق سازمان تامین اجتماعی در گفت و گوی تفصیلی با یك هفته نامه چاپ تهران گفت كه «بی صبرانه منتظر برگزاری دادگاه هستم».

او گفت: صحنه علنی دادگاه، صحنه رسوایی این گروه خواهد شد. من پشت پرده این جریانات را به لطف الهی با ارائه اسناد و مدارك رسوا خواهم كرد.

این جملاتی است كه پایگاه خبری فرارو از متن مصاحبه مفصل هفته نامه پنجره با مدیر عامل سابق سازمان تامین اجتماعی منتشر كرد.

به گزارش هفته نامه پنجره، مدیرعامل سابق تامین اجتماعی، اتهامات متعدد در پرونده تحقیق و تفحص موجب شد كه در این ‎روز‎ها به ‎دنبال تبرئه و دفاع از خود باشد. به همین دلیل با لهجه شیرین یزدی ‎اش خیلی گرم از پیشنهاد ما استقبال می كند. به ‎دلیل پست قضایی كه در كارنامه دارد، همیشه چند محافظ همراه دارد. چندین و چندبار مكان مصاحبه را عوض كرد و حالا در ساختمانی خالی از سكنه، حوالی خیابان آزادی میزبان ما است.

نسبت به فلش دوربین ‎ها حساس است و تمركزش را از دست می‎ دهد. قانون را خوب می داند و همین سبب شده است در بسیاری از مسائل تحقیق و تفحص از نظر قانونی بی گناه تلقی شود. خیلی برایش زمان مهم نیست. آنچه مهم است دفاع كامل از خود است؛ پس دور از انتظار نیست كه مصاحبه با وی پنج ساعت طول بكشد.

سابقه فیلمبرداری از فاضل لاریجانی را نیز در كارنامه دارد و همین امر سبب می شود ناخودآگاه مان در میانه مصاحبه به‎دنبال دوربین جاسازی شده و میكروفون بگردد.

متن پیش رو خلاصه بخش هایی از این مصاحبه پنج ساعته است:

* من با اینكه حكم را سیاسی و غیرحقوقی و غلط می‎ دانستم، پس از اعلام قطعیت حكم توسط دیوان عدالت اداری به دولت اعلام كردم كه از فردا به‎ عنوان مدیرعامل به تأمین اجتماعی نمی ‎روم.

* وقتی پاستور رسیدم آقای احمدی نژاد خیلی گرم استقبال كرد و گفتند شما اصلا نگران نباشید، من فردا از شما دفاع می كنم، شما به ‎جای آمدن به اینجا باید می رفتید سركارتان و وقت خود را برای این كار‎ها هدر نمی‌ دادید. دیدم آقای احمدی‎نژاد اصلا در فضای استعفای من نیست. نامه را به ایشان نشان دادم و توضیح دادم كه آقای حداد گفته ‎اند مصلحت نظام است كه كناره ‎گیری كنم. آقای احمدی‎ نژاد گفتند من فرد دوم مملكت هستم، مصالح نظام را من بهتر می‎ دانم یا نمایندگان تهران؟ الان لازم است كه شما برای خدمت به بیمه ‎شدگان تأمین اجتماعی آستین بالا بزنید و شبانه روز كار كنید،‎ من هم حمایت می ‎كنم. شما در این سنگر خدمت كنید. اگر امروز بر سر شما كوتاه بیاییم اینها فردا در رابطه با افراد دیگر مدعی می‎ شوند. آقای احمدی ‎نژاد خیلی محكم برخورد كردند و من هم بعد از جلسه با آقای احمدی ‎نژاد همه وقایع را برای آقای حداد بازگو كردم و صراحتا گفتم كه ایشان استعفای مرا نپذیرفتند.

* بابك زنجانی از طرف دولت یا باند و گروه خاصی معرفی نشده بود. بنده یك دوست مذهبی و هیاتی داشتم كه با من تماس گرفت و مدعی شد رفیقی دارد كه قصد خریداری شركت‎ ‎های تأمین اجتماعی را دارد. او گفت كه زنجانی در خارج از كشور سرمایه‎‎ های كلان و بانك خصوصی دارد كه توانایی خرید این شركت ‎ها را نیز دارد و به واسطه تحریم‎ ها مجبور است سرمایه خود را به داخل كشور منتقل كند. بعد از این معرفی، ملاقاتی با زنجانی انجام دادم كه پیشنهادهای وی منطقی و خوب به ‎نظر رسید. بعد از این ملاقات با مسوولین ذی ربط در وزارت اطلاعات تماس گرفتم تا ادعای بابك زنجانی را از طریق آنها استعلام كنم. آنها در تماس تلفنی و جلسات حضوری در محل سازمان اعلام كردند كه زنجانی برای انجام این معامله مورد تأیید است و ارزی كه از طریق این قرارداد وارد كشور می شود یك فرصت است كه نباید آن را از دست داد. البته مشورت من با بانك مركزی هم منجر به همین نتیجه شد و آنها هم موافق این تفاهمنامه و انتقال ارز به كشور بودند.

* موضوع غیرشمول اختصاص به سازمان تأمین اجتماعی ندارد و در همه وزارتخانه ‎ها و سازمان‎ ها این موضوع هست یا مثلا ریاست محترم مجلس در همین سال جاری شنیده‎ ایم طبق قانون رقمی در حدود 30 میلیارد تومان بودجه غیرشمول دارد كه می ‎تواند به اشخاص حقیقی و حقوقی بنا به تشخیص خودشان بدهند. حتی آقای باهنر در جلسه گفت كه ماهی 300 هزار تومان به نمایندگان می ‎دهیم كه در حوزه انتخاباتی به آدم ‎‎های محروم بدهند كه یك نفر از نمایندگان در همان جلسه تكذیب كرد كه آقای باهنر، این را به ما نمی‎ دهید. چرا توقع ایجاد می ‎كنید. پس معلوم است آنجا هم این ابهامات وجود دارد.

* طبق قانون مطبوعات، اگر هر بحثی در رابطه با اداره‎، انتشار و تیتراژ روزنامه مطرح شود به عهده مدیرمسوول است. این یك اصل است؛ پس او باید پاسخگو باشد ضمن اینكه برای واحد‎های مختلف تأمین اجتماعی روزنامه همیشه مجانی بوده است. از اول تا به حال مجانی می ‎فرستند. زمان آقای نوربخش مدیرعامل فعلی نیز مجانی می ‎فرستند. در زمان انتخابات همه روزنامه ‎ها به ‎طور طبیعی تیراژشان بالا می ‎رود. آن هم كه دست من نیست كه تیراژش بالا رفته یا پایین. خودش می ‎داند او باید جواب بدهد. این را باید مدیر مسوول جواب بدهد. اگر تیراژ روزنامه ‎ای بالا برود حسن كار اوست و عیبی محسوب نمی ‎شود.

* همه پرداختی‎ ‎های دوره یك و نیم ساله من مربوط به مجلس نهم است. عدد اعلامی توسط آقای محجوب دروغ است و از روی سوء نیت به منظور ابهام آفرینی عدد 37 را ذكر كرده است.

* ما سه تا لیست كلی داریم. علت اینكه اسامی را به آقای محجوب ندادم این بود كه كارمند ایشان مطالبی را به من گفت و متوجه شدم ایشان می ‎خواهد رقبای خود را تخریب كند. آنها پیشنهاد دادند در رابطه با یكی از نمایندگان، مدركی به آنها بدهم. بعد با من در حذف برخی از موارد همكاری كنند. احساس كردم كه می ‎خواهند سوء‎ استفاده كنند. الان شما می‎ بینید مدارك و اسناد داخل سازمان تأمین اجتماعی روی میز رسانه ‎‎های ضد ‎انقلاب خارج از كشور است و مانور تبلیغاتی خودشان را می ‎دهند. مقصر آقای محجوب است و او این اسناد را غیرقانونی منتشر كرده و در اختیار ضد ‎انقلاب قرار داده است. پس من حق داشتم و الان هم حق دارم نسبت به آن قسمت از اسنادی كه فقط در اختیار خودم است ایشان را محرم ندانم و به او سندی ندهم. البته به دادگاه و مراجع ذی صلاح و امین در موقع خود ارائه می ‎كنم.

* پرداخت حقوق هیچ ارتباطی با مدیرعامل ندارد. این حقوق در هیات امنا و در هیات مدیره تصویب شده و اجرا می شود و بر اساس آن، امور اداری و مالی سازمان، حقوق مدیران و كارمندان را محاسبه و ابلاغ می كند. مدیرعامل هیچ دخالتی در تعیین میزان حقوق معاونین خود ندارد.

* برادر خانم بنده كارمند پیمانی سازمان تأمین اجتماعی بوده است. برای اینكه بتوانیم اشراف بهتری به شركت ایرانول داشته باشیم با درخواست انتقال ایشان از سوی شركت ایرانول موافقت شد و مصوبه آن نیز هیچگونه خدشه و ایرادی ندارد. مگر آقای روحانی برادر خودشان را به سمت بازرسی ریاست ‎جمهوری منصوب نكرده اند؟ مگر آقای ربیعی نزدیكان خود را در بخش‎‎های مختلف مدیریتی وزارتخانه و تأمین اجتماعی منصوب نكرده اند؟ برادر خانم اینجانب در مصوبه هیات مدیره به شركت ایرانول به مدت یك سال مأمور به خدمت شده است.

* چرا تحقیق و تفحص از دوره‎‎ های گذشته نیمه كاره ر‎ها شد؟ اگر دنبال منافع خود و ساخت و پاخت نبودند چرا در آن دوران هیچ گزارشی تنظیم نشد؟ چرا زونكن اسناد دوره مجلس ششم هیچ ‎گاه مورد بررسی قرار نگرفت؟ من آن زونكن را دیدم كه همه سران جبهه مشاركت مبالغ بسیار كلانی را دریافت كرده ‎اند كه پرداختی‎ ‎های ما در قبال آن هیچ است. الان شنیده ام هیچكس جرأت بررسی و انتشار این زونكن را ندارد و آن را لاك و مهر كرده اند و خارج از مدارك سازمان در گاو صندق نگهداری می كنند. با ورود آقای محجوب، زونكن مجلس ششم حكم هولوكاست را پیدا كرده است و كسی حق دخالت و ورود به آن را ندارد. شنیده ام كلید آن گاو صندوق را به آقای وزیر داده اند تا كسی در سازمان به اسناد دسترسی نداشته باشد.

* طرف امروز همه كاره رسانه ‎ای دولت شده است مرا اتفاقی در مراسم تحلیف دید و گفت یادتان هست مرا بازداشت كردید؟ و من هم گفتم یادم هست. تو هم یادت هست كه چه خیانت ‎‎هایی انجام دادی كه بازداشت شدی؟ من بی صبرانه منتظر برگزاری دادگاه هستم و صحن علنی دادگاه صحنه رسوایی این گروه خواهد شد. من پشت پرده این جریانات را به لطف الهی با ارائه اسناد و مدارك رسوا خواهم كرد.

منبع: فرارو