۳۰ آذر ۱۳۹۲،‏ ۱۵:۵۷
کد خبر: 80961600
۰ نفر
درمان و پیشگیری از 10 بیماری با ویتامین C

تهران-ایرنا- پیشگیری از سرماخوردگی، عفونت های ویروسی ، التیام زخم ها ، حفظ ساختار غضروف ها، استخوان ها و دندان ها ، درمان آسم ، تصلب شرائین ، ترمیم بافت ها ، درمان سوختگی و پیشگیری از سرطان از جمله خواص مصرف ویتامین C است.

به گزارش ایرنا از هلث، ‌بدن قادر به تولید و ذخیره سازی ویتامین C نیست در حالی كه این ویتامین مانند سلاحی در پیشگیری و درمان سرماخوردگی فصلی عمل می كند، بنابراین مصرف روزانه این ویتامین برای پیشگیری از سرماخوردگی توصیه می‌شود .

ویتامین Cهمچنین در التیام زخم‌ها، ‌ترمیم بافت‌ها و حفظ ساختار غضروف‌ها، استخوان و دندانها موثر است و وجود این ویتامین برای تشكیل كلاژن ضروری است.مارپیچ سه رشته‌ای تروپوكلاژن

كلاژن فراوان ترین پروتئین بدن است و در بسیاری از بافت های بدن از جمله پوست دیده می شود و استحكامش از فولاد بیشتر است و 700 كیلو گرم بر سانتی متر مربع تحمل كشش یا فشار دارد.

پرتقال، لیموترش، لیموشیرین، گریپ فروت، توت فرنگی،‌ گوجه فرنگی، سیب زمینی، طالبی، فلفل سبز و سبزی ها از منابع طبیعی حاوی این ویتامین هستند و علاوه بر این خوراكی ها ، افراد می توانند از مكمل های دارویی این ویتامین نیز برای پیشگیری از عفونت های ویروسی استفاده كنند.

این ویتامین همچنین در درمان آسم، تصلب شرائین (سخت شدن رگ ها)، بیماریهای قلب و عروق، اسكیزوفرنی، سوختگی و نیز سرطان ها نیز موثر است.

خوردن میوه ها و سبزی های حاوی ویتامین C محدودیتی ندارد و میزان اضافی این ویتامین در صورت مصرف قرص آن به صورت ادرار از بدن دفع می شود اما مصرف روزانه بیش از دوگرم قرص این ویتامین توصیه نمی شود زیرا مقادیر زیادی آن ممكن است موجب اسهال و استفراغ شود .

پزشكان توصیه می كنند افراد سیگاری، افرادی كه در محیط ‌های حاوی آلوده‌كننده‌های زیست محیطی زندگی می‌كنند، ورزشكاران و افرادی كه دچار ضربه می شوند و همچنین بیمارانی كه تحت شیمی درمانی قرار می گیرند ، مقادیر بیشتری از این ویتامین را دریافت كنند.

كمبود این ویتامین می تواند موجب ضعف، كم خونی، لثه‌های نرم و اسفنجی و ایجاد خونریزی‌، از دست دادن دندان ها، ‌خونریزی مخاطی و خون‌مردگی شود .

خشكی و شكننده شدن موها، پوست خشك، كاهش سرعت التیام زخم‌ها، خون‌مردگی ، ‌خونریزی بینی، درد و التهاب مفاصل‌، كاهش قدرت غلبه بر عفونت و افزایش وزن نیز می توانند از نشانه های كمبود این ویتامین در بدن باشند.

علمی(6)**2038**1581