پیكر زنده یاد بیوك جدی كار نخستین لژیونر فوتبال ایران تشییع شد

تهران - ایرنا - پیكر زنده یاد بیوك جدی كار، بازیكن اسبق تیم ملی فوتبال ایران و باشگاه استقلال و نخستین لژیونر فوتبال كشورمان صبح امروز (جمعه) در ورزشگاه شیرودی تشییع شد.

به گزارش ایرنا، در آیین تشییع پیكر جدی كار كه با حضور جمعی از پیشكسوتان و اهالی فوتبال برگزار شد چهره هایی از جمله جواد زرینچه، علی جباری، مهدی كشاورز، مهدی حاج‌ محمد، عباس كردنوری، جواد قراب، حسن اعلم و علی فتح الله زاده حضور یافتند.

مجلس ختم زنده یاد بیوك جدی كار از ساعت 18 تا 19:30 روز یكشنبه اول دی ماه در مسجد نور واقع در میدان فاطمی برگزار خواهد شد.

به دنبال درگذشت بیوك جدی كار، سپ بلاتر رییس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) در نامه ای به علی كفاشیان رییس فدراسیون فوتبال ایران مراتب تاثر و ناراحتی خود را اعلام كرد.

در نامه ژوف سپ بلاتر رییس سوییسی فیفا آمده است: مایلم عمیق ترین مراتب تاسف و تاثر خود را از شنیدن درگذشت بیوك جدی كار، اسطوره فوتبال ایران كه به چپ طلایی معروف بود، ابراز كنم. عدم حضورش نزد ما دردناك خواهد بود اما وقتی بدانیم مهاجمی خارق العاده بود و به عنوان اولین بازیكن ایرانی توانست از باشگاهی در كشورش به تیمی خارجی برای بازی برود، تا حدی غم نبودش را التیام می بخشد.

در ادامه این نامه آمده است: به عنوان عضو جامعه فوتبال جهان از شما تشكر می كنم كه بتوانید عمیق ترین مراتب تاسف و همدردی مرا به خانواده او، دوستان، وابستگان همچنین خانواده فوتبال ایران اعلام كنید.

بیوك جدی ‌كار متولد ۱۳۰۸ در تبریز بازیكن پیشین تیم ملی فوتبال ایران بود و با توجه به اینكه اكثر گل های خود را با پای چپ زده بود به «چپ طلایی» معروف بود.

جدی كار كه نخستین لژیونر تاریخ فوتبال ایران است در طول دوران بازیگری اش ۱۴۳ گل در رده باشگاهی و ملی به ثمر رسانده است.

زنده یاد جدی‌ كار در ابتدا دروازه‌ بان بود، اما با توجه به توانایی وی در استفاده از پای چپ، به توصیه علی دانایی ‌فرد، به خط حمله منتقل شد. وی در سال ۱۹۵۷، با تیم ویكتوریا ۸۹ برلین قرارداد سه ساله بست تا اولین لژیونر تاریخ فوتبال ایران باشد.

با این حال، پس از ۹ ماه به ایران بازگشت و به تیم استقلال تهران پیوست.

جدی كار در سن ۱۷ سالگی به تیم ملی ایران دعوت شد و نخستین بازی وی در تیم ملی فوتبال ایران مقابل تیم ملی افغانستان بود كه نخستین بازی رسمی تیم ملی فوتبال ایران در تاریخ محسوب می شود.

بیوك جدی كار روز سه شنبه 26 آذر ماه در سن 84 سالگی دار فانی را وداع گفت.

ورزشی(2)**7537**1584**

سرخط اخبار ورزش