۲۹ آذر ۱۳۹۲، ۱۲:۳۱
کد خبر: 80959901
T T
۰ نفر
نوبخت: دولت برای مهار تورم شب عید از هم اكنون برنامه ریزی كرده است

تهران - ایرنا - معاون برنامه ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهوری از برنامه ریزی دولت برای جلوگیری از افزایش نرخ تورم شب عید خبر داد وگفت: دولت برنامه ریزی های لازم را در این خصوص انجام داده تا قیمت ها به خصوص نرخ میوه شب عید افزایش پیدا نكند.

محمد باقر نوبخت درسخنان پیش ازخطبه های این هفته نماز جمعه تهران، افزود: میوه شب عید ازهم اكنون در سردخانه ها موجود و انبارشده و پول آن به جای واردات به باغداران و كشاورزان داخلی اختصاص یافته است.

وی تصریح كرد: علاوه براین دربودجه سال 93 نیز پیش بینی شده تا در هر فصل یك سبد غذایی به افراد با درآمد محدود ارایه شود.

**‌استان ها به جای اعتراض به بودجه 93 منافع جمعی را مد نظر قرار دهند

وی ادامه داد: استان ها با توجه به محدودیت ها باید به طور قطع به جای اختلاف و اعتراض نسبت به سهم هر استان با یكدیگر وحدت نظر داشته باشند و عقل جمعی را مد نظر قرار دهند.

نوبخت گفت: دولت 37 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی را كه نسبت به 56 هزار میلیارد تومان سال جاری بودجه عمرانی 33 درصد كمتر است را به جای تقسیم میان دو هزار و 906 طرح به طرح های با پیشرفت فیزیكی بالا اختصاص داده تا مردم بتوانند در سال 93 به بخشی از آنها دست یابند.

وی ادامه داد: برهمین اساس بودجه عمرانی سال 93 به 246 طرح عمرانی و اثربخش اختصاص یافت وامیدواریم باهمفكری مجلس بتوانیم این پیشنهاد را با تصویب درست در اختیار مردم قرار دهیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری تصریح كرد: البته دركنار 37هزار میلیارد تومان تخصیصی برای طرح های عمرانی قراراست از منابعی نظیر صندوق توسعه ملی با موجودی 20 میلیارد دلار به صورت ارزی و 10 هزار میلیارد تومان به صورت ریالی نیز بهره گیری شود كه البته این رقم تنها به بخش خصوصی ارایه می شود.

** بهره گیری از 35 میلیارد دلار منابع ارزی خارج از كشور

وی اضافه كرد: قراراست از منابع ارزی كشور كه هم اكنون در خارج از كشور به دلیل حصار تحریم امكان وارد كردن آن وجود ندارد با بهره گیری از روش های خاص استفاده شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: این رقم حدود 35 میلیارددلاراست كه قرار است برای عمران و آبادی كشور و خروج از شرایط ركود استفاده شود.

وی با بیان آنكه ، دربودجه 93 به بهبود معیشت مردم معطوف شده ایم و به همین دلیل به كاهش تورم توجه ویژه شده است، گفت: مهار تورم و افرایش اشتغال وظیفه دولت است .البته رشد تورم كاهش یافته ولی باید تلاش بیشتری در جهت انضباط مالی داشته باشیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری با اشاره به تاكید مقام معظم رهبری بر توجه به معیشت مردم گفت: در این راستا دو سبد كالایی تا پایان سال جاری به افراد با درآمد محدود ارایه می شود.

وی با اشاربه توجه دولت به امور عمرانی گفت: هر چند كه می دانیم در یك بودجه یك ساله نمی توان تمام عقب ماندگی های تاریخی استان ها را جبران كرد اما در بودجه 93 به معیشت مردم نیز توجه شده است.

**‌ انتظار داریم مجلس لایحه بودجه را تا بهمن ماه تصویب كند

وی با اشاره به ارایه بودجه در زمان مقرر اظهارداشت:انتظار داریم نمایندگان مجلس نیز تعامل لازم را با دولت داشته باشند و در زمان مقرر بودجه را تا بهمن ماه تصویب كنند تا دولت بتواند در سال جاری آیین نامه ها را نیزتدوین كند و كشور از ابتدای سال آینده دارای برنامه باشد.

**آغاز تدوین برنامه ششم توسعه از سال 93

وی ازآغاز تدوین برنامه ششم توسعه از سال 93 خبر دادواظهارداشت:این برنامه به دنبال توازن منطقه ای است و به استان ها به میزانی توجه می شود تا به متوسط كشور برسند.

وی با اشاره به فشارهای ایجاد شده برای تشكیل نشدن انقلاب اسلامی در سال های گذشته گفت: در سال های گذشته دنیا فشارهایی را برای بحث هسته ای بر ایران وارد آورد اما ما مقاومت كردیم و باز هم مقاومت خواهیم كرد.

** درامد بودجه 93 حدود 7.3 درصد كمتر از سال جاری خواهد بود

سخنگوی دولت گفت: براساس پیش بینی ها بودجه سال 1393 با توجه به تحریم های مختلف حدود 7.3 درصد كمتر از بودجه سال جاری است و به همین دلیل بودجه 93 اندكی نسبت به بودجه امسال انقباضی تر خواهد بود.

وی افزود: به دلیل تحریم از ظرفیت تولید بیش از 4 میلیون بشكه ای تنها در حد یك میلیون بشكه استفاده می شود و اقتصاد مقاومتی اقتصادی است كه باید با تخصیص بهینه منابع به شكلی طراحی شود كه استفاده مناسب انجام شود.

نوبخت گفت: بودجه سال 93 با پیش بینی كمتربودن منابع نسبت به سال جاری طراحی شده تا ازبرخورداری از ظرفیت های موجود نظام و توجه به معیشت مردم بتوان اقدامات مناسب را انجام داد.

وی اضافه كرد: درارتباط با مساله برخورداری ازظرفیت ها با عنایت به اینكه منابع دراختیار دولت برای امور عمرانی 33 درصد كمتر از سال جاری است باید با تدبیر از این رقم استفاده شود.

نوبخت با بیان آنكه ، صیانت از انقلاب اسلامی و پاسداری از میراث شهدا از وظایف است اما این صیانت به تناسب زمان در بخش های مختلف متفاوت است، اظهارداشت: با توجه یه شرایط كنونی نظام كه بدخواهان و دولت های زور گو با تحمیل تحریم های اقتصادی در جهت فشاربر نظام ومحدود كردن معیشت مردم هستند عرصه اقتصادی از اهمیت خاص برخوردار خواهد بود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبری رییس جمهوری تصریح كرد: در عرصه اقتصادی با توجه به شدت تحریم ها مقاومت و مقابله با تحریم های دشمن بسیار پراهمیت و ضروری است و به همین جهت مقام معظم رهبری در سیاست گذاری و راهبردی كه برای سال جاری بیان داشتند مساله حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی را به عنوان دو رویكرد مورد تاكید قرار دادند.

نوبخت اظهار داشت: حماسه سیاسی با درك مردم فهیم به خوبی در 24 خرداد ماه نمایان شد و دولت تدبیر و امید با خرد ورزی و حماسه سیاسی مردم مشغول به كار شد و در استمرار فعالیت سیاسی دولت برخاسته از اراده مردم در عرصه های بین المللی در كمتر از 100 روز موفق شد حقوق حقه ملت را با منطقی قوی به جهانیان عرضه كند و بر همین اساس در توافق نامه ژنو چرخه سوخت هسته ای مورد پذیرش قرار گرفت .

وی با اشاره به پذیرش و تصویب پیشنهاد نظام جمهوری اسلامی ایران كه از سوی ریاست جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل مبنی بر جهان عاری از خشونت و افراط گری مطرح شده بود ، گفت:این در حالی است كه تمامی تلاش بد خواهان اسلام براین راستا بود كه از اسلام به جای چهره مهربان و مقدس تصویری خشن ارایه كنند كه موفق نشدند و این موفقیت برای فرزند حوزه و دانشگاه و نظام بود.

سخنگوی دولت در ادامه سخنان خود گفت: حماسه اقتصادی به دنبال حماسه سیاسی مورد انتظار و توجه است ضمن آنكه حماسه اقتصادی با شكل گیری اقتصاد مقاومتی قابل عرضه و ارایه است.

وی با بیان آنكه در اقتصاد مقاومتی دو ویژگی مهم باید مد نظر قرار گیرد ، اظهارداشت:اقتصاد مقاومتی به معنای استواری در مقابل فشار های درونی و بیرونی و همچنین برخورداری از تمام ظرفیت های داخلی اقتصاد و كشور است.

نوبخت با اشاره به ظرفیت های بزرگ انسانی منابع طبیعی و مالی در كشور ، ادامه داد: باید از این منابع در جهت استقرار ایران در جایگاه نخست اقتصادی در منطقه استفاده كرد و هدف سند چشم انداز 20 ساله نیز همین است.

** برخورداری از ظرفیت های داخلی بدون برنامه ریزی امكان پذیر نیست

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور تصریح كرد: برخورداری ازتمامی ظرفیت های نظام و توجه به معیشت مردم از موارد اقتصاد مقاومتی است زیرا مردمی كه قرار است درمقابل اقتصاد جهانی و دولت های زورگو مقاوم باشند، باید دارای برنامه های اثر بخش و واقع بینانه باشند.

وی ادامه داد: امكان برخورداری از ظرفیت های داخلی و توجه به معیشت مردم بدون برنامه ریزی امكان پذیر نیست.

سخنگوی دولت با بیان آنكه، قانون پنج ساله برنامه پنجم توسعه كه هم اكنون سومین سال آن را طی می كنیم نیز در راستای سند چشم انداز 20 ساله است ، گفت: برای شكل گیری اقتصاد مقاومتی باید امسال و سال آینده برنامه یك ساله ای از این برنامه پنج ساله در راستای سند چشم انداز تهیه شود و این برنامه در لایحه بودجه سال 93 طراحی شده است.

وی ادامه داد: بودجه سال 93 علاوه بر اینكه چگونگی مقدرات كشور را پیش بینی می كند در راستای اقتصاد مقاومتی و حماسه اقتصادی و همچنین برنامه یك ساله از برنامه 5 ساله و سند چشم انداز است.

اقتصام(3)** 9141**1590
۰ نفر