محمد هاشمی: در صورت فراهم بودن شرایط، آیت الله هاشمی به عربستان سفر می كند

تهران- ایرنا - «محمد هاشمی» رییس دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: چنانچه شرایط فراهم شود، آیت الله هاشمی رفسنجانی به عربستان سعودی سفر می كند.

هاشمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره سفر احتمالی آیت الله هاشمی رفسنجانی به عربستان سعودی به دعوت ملك عبدالله افزود: دعوت از ایشان مسبوق به سابقه است.

وی با بیان اینكه در سه سال گذشته چندین بار از آیت الله هاشمی برای سفر به عربستان دعوت شده است، اظهار داشت: دوباره دعوتی فرستاده نشده است، بلكه براساس دعوت های قبلی، به آیت الله هاشمی پیغام می‌دهند كه زمانی را برای سفرتان مشخص كنید.

رییس دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آخرین پیغام عربستان برای مشخص كردن سفر توسط آیت الله هاشمی در ایام حج امسال بود.

رییس دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح كرد: اكثر مقامات كشورهای منطقه بر این باورند كه با توجه به شرایط منطقه، مذاكرات آیت الله هاشمی رفسنجانی در رسیدن به توافق می‌تواند موثر باشد؛ بنابراین در صورتی كه شرایط مناسب پیش آید سفر ایشان عملی خواهد شد.

وی تاكید كرد: در باور عمومی، آیت الله هاشمی و ملك عبدالله می‌توانند مشكلات منطقه را حل كنند.

رییس دفتر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به اوضاع منطقه و نقش جمهوری اسلامی ایران و عربستان اشاره كرد و گفت: با توجه به احترامی كه سعودی ها و شیوخ عرب از گذشته تا به امروز برای آقای هاشمی قائل هستند، باور عمومی براین است كه آیت الله هاشمی و ملك عبدالله می‌توانند مشكلات منطقه ای و روابط دو جانبه را حل كنند كه البته این موضوع مشروط به شرایطی است.

وی در عین حال با تاكید بر اینكه رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای انجام این سفر ملاحظاتی دارد، گفت: با توجه به شرایط منطقه ای و بین المللی، تصمیمات باید از هماهنگی در سطوح مختلف تصمیم گیری برخوردار و ضمانت اجرایی داشته باشد.

رییس دفتر هاشمی رفسنجانی تاكید كرد انجام سفر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در قالب سفر صرفا زیارتی نیست.

سیام (4)**9012**1572