همكاری های اقتصادی و تجاری گیلان با سریلانكا گسترش می یابد

رشت - ایرنا - نماینده عالی دولت در گیلان در دیدار سفیر سریلانكا در ایران، بر گسترش همكاری های اقتصادی و تجاری گیلان با این كشور تاكید كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، 'محمدعلی نجفی' روز سه شنبه در دیدار با 'فیصل راضین' سفیر سریلانكا در ایران افزود: گیلان و سریلانكا در توسعه همكاری های كشاورزی بویژه در حوزه چای، نقاط مشترك فراوانی دارند.

وی با اشاره به تلاش برای ایجاد مركز مشترك تحقیقات چای ایران و سریلانكا در گیلان ادامه داد: با توجه به قابلیت های تحقیقاتی - علمی در استان در حوزه چای، گسترش این روابط به ارتقای مناسبات دو كشور ایران و سریلانكا منجر می شود.

استاندار گیلان با اشاره به وجود منطقه آزاد انزلی به عنوان تنها منطقه آزاد شمال كشور خاطرنشان كرد: چای ایران و سریلانكا با همكاری دوسویه برای ارسال به جمهوری آذربایجان، تركمنستان، روسیه، كشورهای آسیای میانه و قفقاز می تواند در منطقه آزاد تجاری و صنعتی انزلی فرآوری، بسته بندی و صادر شود.

نجفی وجود منطقه آزاد و بنادر گیلان را امكانی برای تقویت دیگر همكاری های اقتصادی و تجاری دو كشور عنوان كرد.

سفیر سریلانكا در ایران نیز با اشاره به توانمندی های كشاورزی گیلان گفت: این استان می تواند پایگاه توزیع و صادرات عمده چای در منطقه باشد.

'فیصل راضین' با اشاره به سوابق محمدعلی نجفی در ریاست سازمان چای ایران افزود: انتخاب شما به عنوان استاندار باتوجه به تجربیات شما در حوزه چای، بهترین انتخاب بوده است.

وی در ادامه سخنانش خواستار گسترش همكاری های اقتصادی دو طرف شد و بر لزوم تشكیل انجمن دوستی ایران و سریلانكا برای گسترش روابط دو طرف تاكید كرد.

جمهوری سریلانكا با 22 میلیون نفر جمعیت در جنوب آسیا، اقیانوس هند و جنوب كشور هند واقع و پایتخت این كشور شهر كلمبو (Colombo) است.

كشاورزی یك بخش مهم در اقتصاد سریلانكاست و چای یكی از با اهمیت ترین محصولات این كشور است كه نقش مهمی در مبادلات خارجی سریلانكا دارد. ك/2

7292/508/695

سرخط اخبار اقتصاد