۲۴ آذر ۱۳۹۲،‏ ۱۵:۲۷
کد خبر: 80952371
۰ نفر
ساخت كمباین پنبه در خراسان رضوی به نتیجه رسید

مشهد - ایرنا - عضو هیات علمی بخش تحقیقات فنی و مهندسی مركز تحقیقات جهاد كشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی گفت: ساخت كمباین برداشت پنبه با طراحی داخلی و با توجه به شرایط بومی به نتیجه رسیده و از ماه آینده وارد مرحله آزمایش مزرعه ای می شود.

مهندس 'عباس مهدی نیا' روز یكشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار كرد: در سال های اخیر سطح زیر كشت پنبه بشدت در حال كاهش است كه از جمله عمده ترین دلایل آن هزینه های بالای تولید نسبت به سایر محصولات است.

وی گفت: افزون بر40 درصد این هزینه ها مربوط به برداشت این محصول با توجه به كمبود نیروكاری در روستاها است.

وی افزود: وجود فناوری های برداشت مكانیزه پنبه محدود به چند استان كشور چون فارس ، گلستان و خراسان جنوبی آن هم در دو سه سال اخیر است.

وی افزود : نتایج حاصل از بررسی این فناوری ها منجر به آن شد تا به سراغ طراحی یك كمباین جدید برای كشور برویم كه متناسب با شرایط و معیارهای موجود در مزارع پنبه كشور باشد.

وی گفت: بدین منظور قراردادی با معاونت علمی، فناوری ریاست جمهور در قالب ارائه تسهیلات به این طرح منعقد شد و در بیش از 100 روز كار فشرده از سوی یك تیم 10 نفره هم اینك كار به مراحل انتهایی مونتاژ و تست سرد رسیده است.

وی با بیان اینكه در این چهارماه فاز اول كار به انجام رسیده است، افزود : مراحل طراحی این كمباین خیلی پیش از قرارداد آغاز شده بود.

وی اظهار داشت: ظرف یك ماه آینده این كمباین به صورت آزمایشی وارد مزرعه می شود.

مهدی زاده با بیان اینكه این كمباین از پیچیده ترین ماشین های كشاورزی است، افزود: كمباین ساخت داخل سه ردیفه و متناسب با مزارع كوچك و شرایط خاص زمین های كشور است ضمن آنكه قیمت اولیه آن در صورتی كه به تولید نهایی با شمارگان 10 دستگاه برسد، حدود شش میلیارد ریال به ازای هر دستگاه است كه در اختیار كشاورز قرار می گیرد.

وی با اشاره به اینكه نمونه خارجی سه ردیفه آن هم اینك تولید نمی شود، گفت: كمباین چهارردیفه خارجی آن هم اینك قیمتی در حدود 15 میلیارد ریال دارد كه خیلی بیش از قیمت تولید داخل است.

به گفته وی، هم اینك 40 درصد قطعات تولیدی این كمباین با توجه به محدودیت زمانی تولید داخل است و بخشی از قطعات خارجی را هم می توان در داخل تولید كرد.

2713/659/ 330