۱۴ آذر ۱۳۹۲،‏ ۱۱:۱۰
کد خبر: 80936815
۰ نفر
پدر امداد و نجات ایران درگذشت

تهران - ایرنا - بیژن دفتری پدر امداد و نجات ایران در سن 66 سالگی بعد از تحمل یك دوره بیماری در بیمارستان ابن سینا تهران دارفانی را وداع گفت.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا مرحوم دفتری رییس سابق سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر و فرمانده عملیات امدادی در زمین لرزه بم بود و 16 سال ریاست سازمان امداد و نجات را بر عهده داشت.

وی به دلیل برخورداری از تجربه حضور در عملیات ها، مدیریت و امدادگری در اكثر زلزله ها، سیلاب ها و حوادث مختلف در طول سه دهه گذشته ایران و جهان و سرشناسی در جوامع بین المللی، به عنوان چهره ای ماندگار و پدر امداد و نجات ایران شناخته می شد.

مرحوم دفتری كه از سال ها پیش با بیماری دست و پنجه نرم می كرد، با وجود شرایط اضطراری دست از فعالیت های انسان دوستانه نكشید و تا قبل از بستری شدن در بیمارستان همچنان به فعالیت های خود ادامه داد.

وی از روز دوم آذرماه جاری در بیمارستان ابن سینا تهران بستری بود تا اینكه چهارشنبه شب گذشته به آرامش ابدی رسید.

كتاب زندگینامه بیژن دفتری در سوانح توسط معاونت پژوهشی موسسه علمی كاربردی ایران به چاپ رسیده است.

مراسم خاكسپاري این استاد گرانقدر، صبح روز شنبه از روبه روی مسجد قائمشهر استان مازندران برگزار می شود و پیكر پاك وی در روستای «بشل» این شهرستان به خاك سپرده خواهد شد.

بنیانگذار طرح شبكه امداد و نجات جمعیت هلال احمر، مدیر دانشگاه علمی كاربردی سوانح طبیعی كشور، محقق و اولین مدرس مدیریت بحران و سوانح كشور، مدیر بیمارستان شهرستان قائمشهر، معاون امداد استان مازندران، مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان مازندان، معاون خدمات امدادی هلال احمر كل كشور، اولین مدیر عامل هلال احمر استان تهران و ریاست شورای سیاستگذاری پایگاه اینترنتی مطالعات مدیریت بحران از جمله سوابق اجرایی پدر امداد و نجات ایران محسوب می شود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا) این ضایعه را به خانواده محترم دفتری، خانواده بزرگ هلال احمر و همه دوستداران این استاد گرانقدر تسلیت می گوید.

اجتمام(2)**9140**1588