ظریف: ثبات و آرامش در منطقه را امنیت و ثبات خود می دانیم

دوبی-ایرنا- وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با نخست وزیر امارات متحده عربی با تاكید بر این كه منطقه خاورمیانه در اولویت سیاست خارجی ما است، گفت: امنیت، ثبات و آرامش در منطقه را امنیت، ثبات و آرامش خود می دانیم.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، «محمد جواد ظریف» روز چهارشنبه در این دیدار، سفرهای متقابل مسوولان را نشانه جدید طرفین در تقویت پایه های روابط دانست و این مناسبات را به نفع دو كشور و منطقه توصیف كرد.

وی افزود: باتوجه به توانمندی ها، ظرفیت ها و مزیت های نسبی موجود در دو كشور، ایران و امارات امكان گسترش فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری مشترك را دارا هستند.

وزیر امور خارجه ایران اظهارامیدواری كرد: دو كشور از این ظرفیت ها در راستای گسترش و حفظ منافع متوازن بهره برداری كنند.

ظریف با بیان این كه روابط دو كشور در مسیر خوبی قرار دارد، یادآور شد: البته تلاش ما در دولت جدید توسعه روابط بیش از گذشته است.

وی ادامه داد: امیدواریم با حمایت مسوولان اماراتی بتوان این مناسبات را در راستای منافع مشترك قرار دهیم و از فرصت ها حداكثر استفاده را ببریم.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران همچنین آمادگی ایران را برای همكاری های دو جانبه، چند جانبه و منطقه ای با همه كشورهای منطقه اعلام كرد.

ظریف با یادآوری نگرانی ایران از افراط گرایی و فتنه طایفه ای در منطقه، تاكید كرد كه با كمك هم باید مانع از رشد این پدیده شوم شویم.

وی همچنین سلام گرم دكتر روحانی رییس جمهوری و معاون اول رییس جمهوری را به نخست وزیر امارات ابلاغ كرد و دعوت از شیخ محمد بن راشد را برای سفر به ایران یادآور شد.

وضعیت ایرانیان مقیم امارات و برگزاری كمیسیون مشترك اقتصادی دو كشور از دیگر محورهای گفت و گوی وزیر امور خارجه ایران با نخست وزیر امارات بود.

در این دیدار، وزیر امور خارجه امارات، وزیر دربار دوبی، ولیعهد، مشاوران عالی و نایب رییس این كشور حضور داشتند.

وزیر امور خارجه ایران پیش از این دیدار با شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان رییس كشور امارات در ابوظبی گفت و گو كرد.

ظریف در ادامه سفرهای منطقه ای خود صبح امروز برای دیدار با مقامات امارات متحده عربی به این كشور سفر كرده است.

گفت و گو درمورد مسایل دو جانبه و تحولات منطقه ای و بین المللی مهم ترین محورهای سفر وزیر امورخارجه ایران به امارات متحده عربی است.

سیام.2025**1336