۱۳ آذر ۱۳۹۲،‏ ۱۴:۴۴
کد خبر: 80935719
۰ نفر
18 اثر تاریخی بیجار قربانی سد تالوار

سنندج - ایرنا - با احداث سد تالوار در شهرستان بیجار كه توسط شركت آب منطقه ای استان زنجان در حال اجرا است، 10 اثر ملی ثبت شده و هشت اثر تاریخی شناسایی شده زیر آب می رود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سد تالوار در 50 كیلومتری شهر بیجار و در بخش چنگ الماس این شهرستان واقع است و توسط شركت آب منطقه ای زنجان احداث و مدیریت می شود.

قرار است بخشی از آب این سد برای آبیاری دشت های خورخوره شهرستان بیجار به وسعت هفت هزار و 500 هكتار اختصاص یابد.

سد تالوار از نوع خاكی سنگ ریزه ای با هسته رسی است و پیش بینی گنجایش مخزن آن 270 میلیون مترمكعب است.

اما با بهره برداری از این سد 18 اثر تاریخی استان كردستان كه 10مورد آن جزو آثار ثبت شده ملی است و هشت اثر دیگر نیز كه قابلیت ثبت ملی را دارد زیر آب می رود.

معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كردستان با تایید این مطلب كه حدود 10 اثر ثبتی و هشت اثر تاریخی در حوضه سد نزدیك به این تپه غرق آب می شود، گفت: با توجه به اینكه محدوده آبگیر سد در خاك كردستان و مدیریت سد در حوزه آب منطقه ای زنجان واقع شده میراث فرهنگی برای حفظ این تپه باستانی تاكنون به نتیجه ای نرسیده است.

علیرضا آذر شب روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به پیگیری های اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كردستان در ارتباط با تبعات منفی ساخت این سد برای میراث تاریخی استان، افزود: تاكنون به نتیجه ای برای تعیین تكلیف این آثار نرسیده ایم.

وی با اشاره به اینكه بیجار یكی از مناطق تاریخی استان كردستان است، اضافه كرد: آثار تاریخی فراوان در این منطقه وجود دارد و دستگاههایی كه اقدام به ساخت و ساز و عملیات عمرانی می كنند باید این آثار را مد نظر داشته باشند.

آذر شب به اجرای طرح كاوش های باستان شناسی تپه قشلاق روستای چهل امیران شهرستان بیجار به سرپرستی دكتر مترجم اشاره و اظهار كرد: این دومین فصل كاوش های باستان شناسی بعد از سال 89 در این تپه است كه در راستای نجات بخشی این اثر تاریخی انجام شده است.

وی تصریح كرد: كاوش های انجام شده در دوره قبل اعلام می كند این تپه مربوط به دوره مس و سنگ است.

وی اظهار كرد: در سال 89 سه اثر از آثار تاریخی این منطقه كاوش و كار ثبت اطلاعات آن توسط پژوهشكده باستان شناسی انجام شد ولی برای نجات بخشی كاوش و ثبت اطلاعات آثار تاریخی دیگر باید تلاش كنیم و آب منطقه ای استان زنجان باید برای حفظ این آثار به جامانده از گذشتگان با پژوهشكده باستان شناسی و اداره كل میراث فرهنگی كردستان همكاری كند.ك/3

7346/533/ 607