عراقچی: حدود 15 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی با اجرای توافقنامه ژنو  قابل دسترسی می شود

تهران-ایرنا - دكتر «سید عباس عراقچی» معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه با بیان اینكه توافقنامه ژنو از اواخر دسامبر یا اوایل ژانویه همزمان با آغاز سال جدید میلادی اجرایی می شود، گفت: با اجرای این توافقنامه، حدود 15 میلیارد دلار از درآمدهای نفتی طی 6 ماه قابل دسترسی می شود.

عضو تیم مذاكره كننده هسته ای روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار داشت: از مجموع 15 میلیارد دلار، حدود 10 میلیارد دلار آن كه پیش از این، صرف خرید مواد غذایی و دارویی می شد، قابل دسترسی خواهد شد.

به گفته عراقچی، یكی از اقدامات اعتماد سازی 1+5 در توافقنامه ژنو، تجارت امور انساندوستانه شامل مراودات تجاری مرتبط با تولیدات غذایی و كشاورزی، دارو، تجهیزات دارویی و مخارج پزشكی بیماران خارج از كشور خواهد بود.

وی تصریح كرد: این كانال مالی شامل بانك های خارجی مشخص و بانك های ایرانی غیرتحریم شده خواهد بود كه به هنگام ایجاد این كانال، مشخص خواهند شد.

وی اضافه كرد: بر این اساس، مكانیزم بانكی برای مواد غذایی و دارویی تعریف می شود و به بانك ها نیز ضمانت لازم داده می شود كه مشكلی در تجارت دارو و مواد غذایی وجود نداشته باشد.

عضو تیم مذاكره كننده هسته ای ایران تصریح كرد: همچنین حدود 4.6 میلیارد دلار دیگر از درآمد نفتی كه به بانك مركزی واریز می شد، قابل دسترسی خواهد خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه، ایجاد شكاف در سازمان تحریم ها و برداشتن فشار روانی تحریم ها، متوقف شدن روند افزایش تحریم های جدید و حفظ فروش نفت در شرایط فعلی را از دستاوردهای توافق ژنو 3 برشمرد.

عراقچی خاطر نشان كرد: همچنین با پرداخت مستقیم شهریه به دانشگاهها و دانشكده ها برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از كشور برای یك دوره 6ماهه توافق شده كه بر این اساس، 400 میلیون دلار درآمد ناشی از فروش نفت كه با توجه به تحریم ها برای دانشجویان هزینه می شد، قابل دسترسی خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: بر اساس توافقنامه ژنو همچنین تحریم صنایع پتروشیمی برداشته شده و مشكلات بیمه نفت كش ها نیز برطرف می شود.

وی تصریح كرد: تحریم های صادرات پتروشیمی ایران و خدمات مربوط شامل بیمه، حمل و نقل و مالی نیز تعلیق می شود.

جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 پس از سالهای مذاكره و مناقشه بر سر برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، سوم آذرماه جاری در مذاكرات ژنو 3 در دولت یازدهم، با یكدیگر به توافق یافتند.

این توافقنامه با عنوان «برنامه اقدام مشترك» در چهار صفحه شامل مقدمه ، عناصر گام اول و گام نهایی منتشر شده است كه در آن طرفین گام های اعتمادساز اولیه خود، هدف و چشم انداز مذاكرات را تعیین كرده اند.

گام اول شامل یك دوره زمانی 6 ماهه است كه طی آن برنامه غنی سازی اورانیوم ایران حفظ خواهد شد و ایران صرفا فعالیت های خود در تاسیسات سوخت هسته ای نطنز، فردو و راكتور اراك را پیش از این گسترش نخواهد داد.

تهران همچنین نیمی از اورانیوم موجود غنی شده 20 درصد خود را بصورت اكسید 20 درصد برای تولید سوخت راكتور تحقیقاتی تهران ذخیره خواهد كرد و بقیه آن را به مواد كمتر از 5 درصد رقیق خواهد كرد.

ما به ازای اقدامات اعتماد ساز ایران، 1+5 نیز قرار است برخی از تحریم ها را لغو كند.*** اجرای تحریم های گذشته خلاف روحیه همكاری و حسن نیت است

عراقچی در پاسخ به سوالی درباره ادامه اعمال برخی تحریم ها از سوی اتحادیه اروپا اظهار داشت: اجرای تحریم های گذشته، خلاف توافق نامه جدید نیست؛ اما خلاف روحیه همكاری و حسن نیت است و موجب می شود اجرای گام اول توافقنامه ژنو، مشكل تر و پیچیده تر شود.

شورای اتحادیه اروپا در بیانیه ای اعلام كرد تصمیمی را كه در 23 مارس سال 2012 میلادی مبنی بر اعمال محدودیت درباره برخی شركت‌های ایرانی اتخاذ شده بود، ادامه می دهد.

شركت مدیریت ساخت نیروگاه‌ های هسته‌ای ایران و 16 شركت كشتیرانی، شركت‌ هایی هستند كه در فهرست تحریمی اتحادیه اروپا قرار دارند.**ایران در كنفرانس بین المللی منع تسلیحات شیمیایی حضوری فعال خواهد داشت

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی درمورد شركت ایران در هجدهمین كنفرانس بین المللی منع تسلیحات شیمیایی در لاهه گفت: جمهوری اسلامی ایران از اعضای موثر و ذی نفوذ در سازمان منع تسلیحات شیمیایی است و به عنوان یكی از قربانیان سلاح های شیمیایی هر ساله حضوری فعال و قدرتمند در این كنفرانس داشته است.

عراقچی یادآور شد: این اجلاس با حضور كشورهای عضو سازمان منع تسلیحات شیمیایی از روز دوشنبه 11 آذرماه تا روز جمعه 15 آذر ماه در شهر لاهه برگزار می شود.

وی تصریح كرد كه جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس، به عنوان عضو این سازمان و همچنین ریاست بر جنبش عدم تعهد در كنفرانس بین المللی منع تسلیحات شیمیایی سخنرانی می كند.

معاون وزیر امور خارجه همچنین گفت: در دستور كار این كنفرانس بحث های مربوط به سوریه مطرح می شود.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه فردا (یكشنبه) به منظور شركت در هجدهمین كنفرانس بین المللی منع تسلیحات شیمیایی عازم شهر لاهه هلند خواهد شد.

هجدهمین كنفرانس سالیانه كشورهای عضو سازمان منع تسلیحات شیمیایی از روز دوشنبه 11 آذرماه تا روز جمعه 15 آذر ماه در شهر لاهه برگزار خواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران از اعضای هیات اجرایی كنفرانس منع تسلیحات شیمیایی است و به عنوان یكی از قربانیان سلاح های شیمیایی همواره حضوری قدرتمند در این كنفرانس داشته است.

در این اجلاس، تهران به عنوان رییس جنبش عدم تعهد نیز در كنفرانس بین المللی منع تسلیحات شیمیایی شركت خواهد داشت.

در طول هشت سال جنگ تحمیلی، رژیم بعث عراق بارها از تسلیحات شیمیایی علیه ایران استفاده كرد و متاسفانه تعدادی زیادی از شهروندان ایرانی از جانبازان شیمیایی محسوب می شوند.

سیام (4) 1572