رییس قوه قضاییه: انتظار از فرزندان ایران و انقلاب در ژنو همین بود

تهران - ایرنا - رییس قوه قضاییه با تقدیر از «تلاش‌ها و زحمات» تیم مذاكرات هسته‌ای، تصریح كرد: توافق ایران و گروه 1+5 نشان ‌دهنده ایستادگی بر روی حقوق هسته‌ای ملت ایران است و انتظار همین بود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی ابراز امیدواری كرد: ادامه این مذاكرات نیز با «تحفظ» بر خطوط قرمز نظام و ایستادگی بر حقوق هسته‌ای ملت ایران دنبال شود.

وی با بیان اینكه «چنین مذاكراتی به تلاش زیاد و كسب آمادگی فراوان از سوی مذاكره‌ كنندگان نیاز داشت»، افزود: توافق ایران و گروه 1+5 كه نشاندهنده ایستادگی بر روی حقوق هسته‌ای ملت ایران است، جای تشكر دارد و انتظار از مذاكره‌كنندگان ایرانی كه به تعبیر مقام معظم رهبری فرزندان این مرز و بوم و انقلاب هستند، نیز همین بود.

رییس دستگاه قضا با تأكید بر اینكه نباید «حیات و ممات كشور» را به این توافق گره زد، اظهار داشت: البته مشخص است تحریم‌ها، فی الجمله آثاری مثبت بر وضع اقتصادی كشور خواهد داشت و امید است كه توافق‌ها وضع را بهتر كند، اما كشور و ملت ما ارزش‌های حیاتی خود را به این فراز و نشیب‌ها نمی‌فروشد و نباید تصور كرد كه اگر تحریم‌ها ادامه پیدا می‌كرد مسیر كشور در پیگیری ارزش های والا و اهداف مقدس جمهوری اسلامی، عوض می‌شد.

آملی لاریجانی با اشاره به اینكه «ملت ما با پایداری در طول سی و چند سال گذشته نشان داد كه تحریم‌ها نمی‌توانند اهداف كشور را تغییر دهند»، افزود: بنابراین نباید وضع طوری نشان داده شود كه گویا حیات و ممات كشور منوط به این توافق‌نامه‌هاست.

رییس دستگاه قضا، «عقلانیت» و «تدبیر» در اداره امور را خواست همه مردم دانست و افزود: مردم ما خوشحال می‌شوند كه دولتمردان شان بتوانند با تدبیر امور را اداره كنند و به پیش ببرند، اما همزمان توقع دارند كه پیشبرد امور با پایداری بر حقوق ملت و رعایت خطوط قرمز باشد.

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگر از سخنانش با گرامیداشت هفته بسیج، این مناسبت را یادآور «رشادت‌ها، پایداری‌ها و ایثارگری‌های بی‌نظیری» دانست كه در دوران دفاع مقدس و پس از آن موجب حفظ كیان كشور و نظام شد.

وی خاطر نشان كرد: بسیج نهالی است كه حضرت امام(ره) با تیزبینی غرس كردند و اكنون به «شجره طیبه» پرثمری برای كشور تبدیل شده است.

رییس قوه قضاییه یادآور شد: امام راحل تیزبینی خاصی در زمینه به حركت درآوردن توده‌های مردم، برانگیختن فطرت‌های انسانی و آنچه در روایات ما از آن به عنوان«دفائن عقول» یادشده است، داشتند.

وی با یادآوری سخنان اخیر مقام معظم رهبری در اجتماع بسیجیان، خاطرنشان كرد: ایشان فرمودند كه بسیج فقط شامل كسانی كه رسماً به این نهاد پیوسته‌اند نمی‌شود بلكه همه كسانی كه ارزش‌ها و آرمان‌های بسیج را قبول دارند و از آنها حمایت می‌كنند و آنان را مورد تشویق قرار می دهند، هم بسیجی هستند.

رییس دستگاه قضا، اظهار امیدواری كرد كه بسیج همچنان بتواند در حفظ ارزش‌های این كشور «مقاوم و پایدار» بماند و در مقابل تهاجم‌های فرهنگی نیز «ایستادگی» كند.

آملی لاریجانی همچنین با محكوم كردن حمله انتحاری به سفارت ایران در لبنان و تسلیت شهادت رایزن فرهنگی و برخی دیگر از كاركنان كشورمان در این حادثه تروریستی، این اقدام جنایتكارانه را نتیجه همكاری صهیونیست‌ها و گروه‌های تكفیری دانست.

وی افزود: آشكار است كه صهیونیست‌ها از افق روشن انقلاب اسلامی و جبهه مقاومت هراسانند و گروه‌های تكفیری و سلفی به دلیل برخورداری از تفكری ارتجاعی و غیرقابل پذیرش در دنیای اسلام، از عقلانیت شیعی در هراسند.

آیت الله آملی لاریجانی با یادآوری جنایات گروه‌های تكفیری در عراق، سوریه، لبنان و دیگر كشورهای اسلامی، تصریح كرد: تردیدی نیست كه پشت پرده این ترورها، توطئه ایجاد تفرقه مذهبی در میان مسلمانان قرار دارد.

بر اساس این گزارش، در این جلسه مسئولان عالی قضایی بحث و بررسی در خصوص آیین نامه اجرایی ماده 79 قانون مجازات اسلامی ادامه یافت.

اجتمام(1)9140**1558